Durst’un Yeni Mürekkep Sistemi GOTS 5.0’ı Elde Etti

Durst’un yeni reaktif mürekkep sistemi Alpha Ink R HD, sürdürülebilir tekstil üretimi için sert GOTS 5.0 kurallarını tam olarak karşılıyor.

Gelişmiş dijital baskı ve üretim teknolojilerinin üreticisi Durst, yeni reaktif mürekkep sistemi Alpha Ink R HD için, istenilen GOTS sertifikasının 5.0 versiyonunu elde etti. Global Organik Tekstil Standardı (GOTS – Global Organic Textile Standard), tekstil üretim zincirinin tamamı için zorlu onay belgesidir ve aynı zamanda tüketiciler tarafından güvenilir bir kalite standardı olarak kabul ediliyor.

Mart 2017’de tanıtılan standardın 5.0 versiyonu, biyo-üretim, tekstil proses ve tekstil kimyasalları alanındaki tekstil üreticileri tarafından,12 aylık süre içerisinde uygulanmalıdır. Bu, tüm tedarik zinciri boyunca çevre kriterlerini daha da sıkılaştırdı. Yeni kılavuz ilkeler, en az %70 sertifikalı organik elyaftan oluşan giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini işaret ediyor. Boyalar ve yardımcı maddeler dahil olmak üzere, kullanılan tüm kimyasallar, çevre ve toksikolojik (zehirbilim) açıdan şart koşulan kriterleri karşılamalıdır. GOTS 5.0 kurallarına göre üretilen tekstiller, sosyal olarak kabul edilebilir şartlarda üretilen sürdürülebilir ürünler oldukları yönünde tüketicilerin ihtiyaç duyduğu şeffaflığı sağlar.

Durst, GOTS 5.0 sertifikalı ilk inkjet baskı sistemi üreticilerinden birisi oldu

Durst, GOTS 5.0 sertifikalı ilk inkjet baskı sistemi üreticilerinden birisi oldu
Durst, GOTS 5.0 sertifikalı ilk inkjet baskı sistemi üreticilerinden birisi oldu

Durst, ev tekstili, giyim, aksesuarlar ve mobilya döşeme ürünlerinin dijital üretimi için GOTS 5.0 sertifikalı reaktif mürekkep sistemi sunan ilk inkjet baskı sistemi üreticilerinden birisi oldu. Yeni formüllü Alpha Ink R HD mürekkep tüketimini, Durst’un mevcut reaktif ink sistemleri ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak %30 azaltıyor. GOTS sertifikalı Durst reactive mürekkepler ev tekstili, perde, yatak ve kanepe örtüleri, konfeksiyon ve moda gibi klasik uygulamalar için geliştirildi.

Durst Tekstil Baskı Bölümü Müdürü Martin Winkler şunları söyledi; “Sürdürülebilirlik ve ekonomik üretim için evrensel uygulanabirliğe ve işlem öncesi sonrasını ortadan kaldıran tek adımlı prosese dayanan, yumuşak pigment mürekkep sistemimiz Alpha Ink P’nin pazar başarısını takiben, şimdi klasik pamuk üretimi için GOTS 5.0 sertifiaksıyla bir adım daha ilerliyoruz. Durst Alpha Serileri ve mükemmel mürekkeplerimiz, dijital tekstil üretimi için mükemmel bir eko-sistem sunuyor.”