Vergi artışı Orafol fiyatlarını etkilemedi

Firmanın devletin yeni koymuş olduğu %20'lik vergiden etkilenmediğini açıkladı.

Mimaki Article Top

Maske üreticileri BUTEKOM ile avantaj yakalıyor

Bursa’da sektörlerin nitelikli dönüşümü noktasında test ve analiz altyapısını genişleten Bursa Teknoloji Koordinasyon ve AR-GE Merkezi (BUTEKOM), Covid-19 salgını...

Yünsa’nın yeni genel müdürü Mustafa Sürmegöz oldu

Geçen yıl Ağustos ayında Sabancı Holding’in Sürmegöz Tekstil’e sattığı Avrupa’nın lider yünlü kumaş üreticisi Yünsa’da yönetim kademesinde önemli bir...

Pamukta kirlilik arttı, yapışkanlık azaldı

Tekstil ve iplik üreticileri için temiz pamuk hammaddesine ulaşmak hem kalite hem de verimlilik açısından en önemli konuların başında...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Kendinden yapışkanlı grafik folyoları, reflektif folyoları ve çift taraflı bant sistemleri içi yenilikçi çözümler sunan Orafol Turkey, müşterilerine önemli bir açıklama yaptı. Firmanın devletin yeni koymuş olduğu %20’lik vergiden etkilenmediğini açıkladı. Bu nedenle Orafol, eski fiyatlarla yola devam edeceğini, fiyat politikasında bir değişiklik yaşanmayacağını müşterilerine bildirdi.

Vergi artışı Orafol fiyatlarını etkilemedi
Vergi artışı Orafol fiyatlarını etkilemedi

Baskı makinesi üreticileri operasyona yeniden başlıyor

Dijital baskı makinesi üreticileri Avrupa’daki fabrikaları yeniden açmaya başladı. İşte bazı oyuncular ve onların mesajları.

Durst; “Durst, etiket ve ambalaj endüstrisi için baskı sistemleri sistematik olarak önemli sınıflandırıldığından Nisan ayının başında kısmi olarak operasyonlara devam edebildi. Şimdi İtalyan hükümeti kamu yaşamını sürdürmek için 2. aşamayı başlattı.

İhracata yönelik bir şirket olarak, Durst – hemen başlayarak ve gerekli tüm güvenlik düzenlemelerine uygun olarak – üretime başlayabilir. En geç 4 Mayıs’ta Durst’lerin çoğunluğuna yeniden Brixen’deki genel merkezden ulaşılabilir ve Müşteri Deneyimi Merkezi müşteri randevuları, makine tanıtımları ve kabul testleri için tekrar kullanılabilir”.

Konica Minolta; “İtalya Başbakanı ve Regione Lombardia’nın Covid-19’un bulaşma riskinden kaçınmak için en son genelgesi ile birlikte yarın 4 Mayıs 2020 itibariyle operasyonumuza yeniden başlamaya hazırız”.

EFI Reggiani; “4 Mayıs’tan itibaren EFI Reggiani Demo Centre’ın tüm istek ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için kapılarını yeniden açtığını bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Çalışanlarımızın sağlığı ve refahı her zaman ana önceliklerimizdir. EFI Reggiani bunu mümkün kılmak için iş güvenliğini artırmak adına ilave önlemler almış ve tesisimizde sanitasyon çalışmaları arttırılmıştır”.

SIGN İstanbul doluluk oranı %85’e ulaştı

Endüstriyel reklam ve dijital baskı sektörünün önemli fuarlarından SIGN İstanbul, bu yıl 17-20 Eylül tarihleri arasında kapılarını açacak. Sektörleri olumsuz etkileyen coronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen fuar şimdiden %85’lik doluluk oranına ulaştı.

Fuarı organize eden Tarsus Turkey’in Fuar Direktörü Ulaş Kılıç, Covid-19 salgının derinden etkilediği endüstriyel reklam ve dijital baskı sektörünün, Eylül ayındaki büyük buluşmayı iple çektiğini söyledi. Kılıç; “Dijital baskı ve reklamcılık alanında faaliyet gösteren firmalar, yeni ticaret fırsatları ve iş bağlantıları için Eylül ayında 22.’sini gerçekleştireceğimiz SIGN İstanbul buluşmasına odaklandı. Henüz fuara zaman olmasına karşın stand alanlarının yüzde 85’i doldu. Sektörün, fuarı durgunluktan çıkış umudu olarak görmesi, bizim de sorumluluklarımızı artıyor. Katılımcılarımızın SIGN İstanbul 2020’den maksimum fayda ile ayrılmalarını sağlamak için yurt içi ve yurt dışındaki ziyaretçi çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruzdedi. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından çoğunluğu doğrudan alıcı konumundaki 25 bin profesyoneli fuarda ağırlamaya hazırlandıklarını söyleyen Kılıç, geride kalan 21 buluşmada olduğu gibi SIGN İstanbul 2020’de de milyonlarca dolarlık ticaretin gerçeklemesini beklediklerini vurguladı.

SIGN İstanbul doluluk oranı %85’e ulaştı - Ulaş Kılıç
SIGN İstanbul doluluk oranı %85’e ulaştı – Ulaş Kılıç

SPGPrints sürdürülebilirlikte sınıf atladı

Çevreye ve insan sağlığına zararsız kimyasallar konusunda yeni adımlar atan SPGPrints, BLC/Eurofins tarafından yapılan ZDHC (Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı) Denetiminde 3. Seviye sınıfına layık görüldü. Sürdürülebilir dijital baskı çözümleri konusunda sorumluluk alan SPGPrints, tekstil alanında kullanılması amaçlanan dijtal baskı ürünleriyle tüm genel sürdürülebilirlik standartlarına uymaya çaba gösteriyor. Bu amaç ışığında SPGPrints, en genç ve en yenilikçi sürdürülebilirlik girişimlerinden biri olan ZDHC Vakfı Roadmap to Zero (Sıfır atığa doğru yol haritası) Programını seçti.

SPGPrints tarafından dijital baskıcılıkta kullanılmak için üretilen tüm reaktif boyalar test edildi ve üçüncü bir tarafça yürütülerek yakın bir zamanda tamamlanan denetim sonucunda, mümkün olan en üstün seviye ZDHC uyum değeri olan 3. Seviye sınıfına layık görüldü. Bu sonuç, ZDHC ideallerine ulaşılması sürecinde SPGPrints şirketinin katkısının büyük olduğunu gösteriyor.

Dijital Baskı Haberleri: SPGPrints sürdürülebilirlikte sınıf atladı
Dijital Baskı Haberleri: SPGPrints sürdürülebilirlikte sınıf atladı

Dijital Baskı Haberleri: Promakim ürettiği yüz kalkanlarını sağlıkçılara sundu

Roland DG yetkili satıcısı Promakim, coronavirüs salgınıyla mücadele ihtiyaç duyulan yüz kalkanlarını Roland LV-180 gravür makinelerini kullanarak üretiyor. Dijital baskı ile üretilen bu yüz kalkanları sağlık çalışanlarının kullanımı için sağlık kuruluşlarına ulaştırılıyor.

Promakim tarafından yürütülen bu özel çalışmanın ilk aşamasında, 3 temel parçadan oluşan yüz kalkanlarını üretmek için masaüstü FDM tipi 3D yazıcılar kullanıldı. Yüz çevresini virüslerden koruyan, nefes almayı ve görüşü kısıtlamayan şeffaf Pet-G filmleri üretmek için Roland’ın LV-180 lazer gravür makineleri kullanıldı. Hijyenik koşullar altında toplanan koruyucu yüz kalkanları, talep eden sağlık kuruluşlarına teslim edildi.

Dijital Baskı Haberleri: Promakim ürettiği yüz kalkanlarını sağlıkçılara sundu
Dijital Baskı Haberleri: Promakim ürettiği yüz kalkanlarını sağlıkçılara sundu

swissQprint Greentech: hem ekonomik hem ekolojik baskı

Pigment Reklam’ın Türk dijital baskı endüstrisine sunduğu amiral markası swissQprint, müşteri yararını ve çevre uyumluluğunu eşit derecede gözeten geniş format UV baskı çözümleri geliştiriyor. Firma bu önceliğini swissQprint Greentech (yeşil teknoloji) ibaresiyle vurgulamaya başladı. Ünlü İsviçre mühendisliğinin bir ürünü olan swissQprint’in Greentech etiketi hem kullanıcılar hem de çevre açısından birçok önemli kriteri kapsıyor.

Baskı üretiminin çevre dostu olmasını isteyen baskı profesyonelleri swissQprint Greentech etiketine güvenebilir.   swissQprint UV baskı çözümleri ile çevreyi kirletmeden, doğayı ve insan sağlığını tehdit etmeden baskı gerçekleştirilir. Üstelik dayanıklı ve uzun ömürlü olan bu teknolojiler en az bakım ihtiyacına sahiptir. swissQprint’in çevre dostu çözümlerinin temel noktasını en küçük ekolojik ayak izi bırakma oluşturuyor. Bunun gerçekleşmesine dört ana faktör katkı sağlıyor; kısa sevkiyat mesafeleri, olağanüstü dayanıklılık, düşük bakım gereksinimi ve UV LED baskı teknolojisi.

swissQprint Greentech: Hem Ekonomik Hem Ekolojik Baskı

Büyük objelerin üretimi için 3DGD-1800

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının önde gelen markası Mimaki, ürün portföyünü genişleterek kullanıcılarına yeni uygulama olanaklarına kapı açıyor. Mimaki 3DGD-1800 3D baskı makinesi, çığır açan üretim hızı ile endüstriyel reklamcılara gerçek boyutlarda nesneler üretme fırsatı sağlıyor. Geleneksel Eriyerek Kaynaşan Filamanla Üretim (Fused Filament Fabrication – FFF) tipi 3D baskı makinelerine kıyasla 3 katı daha hızla, büyük ölçekli nesneler üretebilen bu makine, Mimaki’nin 2D alanındaki deneyim ve uzmanlığını 3D ile buluşturuyor. Yenilikçi bir konsepte sahip olan bu çözüm 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle ticari olarak kullanıcılara sunulacak.

Mimaki Eurasia Genel Müdür Arjen Evertse, Mimaki’nin 2D baskıda sahip olduğu birikim ve deneyimin altını çizdi. Evertse şunları söyledi “Inkjet baskı konusunda zengin ve gelişmiş bir ürün portföyüne sahibiz. Endüstriyel reklam, tekstil ve endüstriyel uygulamalar alanlarındaki baskı ve kesim çözümlerimizle pazarda lider konumda bulunuyoruz. 3D baskıda artan talebi karşılamak için portföyümüze yakın zamanda küçük ölçekli nesnelerin üretilmesi için çözümler eklemiştik. Şimdi de, endüstriyel reklam ve diğer dekor uygulamaları için talep edilen büyük ebatlı nesnelerin üretilmesi için 3D baskı makinesi 3DGD-1800’ü pazara sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kullanıcılarımız tasarımdan nihai ürüne kadar bütün baskı işleri için, Mimaki ile tek kaynaktan faydalanabiliyor.”

Büyük objelerin üretimi için 3DGD-1800

Dijital baskı haberleri: Mimaki, UJV100-160’ı endüstriyel reklam üreticileri için geliştirdi

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının önde gelen markası Mimaki, endüstriyel reklam (tabela) segmentine dönük yenilikçi çözümlere imza atıyor. Yeni Mimaki UJV100-160 UV rulodan ruloya baskı makinesi özellikle gelişmekte olan pazarlardaki endüstriyel reklam üreticileri için tasarlandı. UV teknolojisini yüksek hacimli reklam ve grafik baskı işine taşıyan yeni baskı makinesi, makine ve boya maliyetlerini ise oldukça rekabetçi seviyelere çekiyor.

UJV100-160 endüstriyel reklamcıların yoğun olarak kullandığı eko-solvent teknolojilerine gerçek bir alternatif olarak öne çıkıyor. UV baskının bilinen yüksek kalitesi, uygulama zenginliği ve verimliliği, uygun maliyetlerle bir araya geldi. UJV100-160 hem makine hem de boya fiyatıyla endüstriyel reklam pazarında oyunun kurallarını yeniden yazmaya hazırlanıyor.

Mimaki, UJV100-160’ı endüstriyel reklam üreticileri için geliştirdi

Mimaki Tekstilde Sınırları Hibrit Teknolojiyle Kaldırıyor

Mimaki Europe, yenilikleri, zengin ürün portföyü ve farklı uygulamalara dönük numuneleri ile 24-27 Mart tarihleri arasında İspanya Madrid’de gerçekleşecek olan FESPA Global Print Expo 2020’de Stant 7-C20’de yer alacak. Mimaki fuarda ilk kez yeni hibrid tekstil baskı makinesi Tx300P-1800 MkII’nin lansmanını gerçekleştirecek. Esas olarak çok yönlülük ile benzersiz bir şekilde tasarlanan yeni baskı makinesi, değiştirilebilir tablaları (plaka) ve üç farklı mürekkep kombinasyonuyla hem tekstile direkt baskıya hem de transfer baskıya olanak tanıyor.  Bu ise, tek bir sistemde rakipsiz esneklik sağlayarak baskı hizmeti sağlayıcılarına yeni kapılar açıyor.

Mimaki’nin Tx300P-1800 dijital tekstil baskı makinesi daha önce yüksek kaliteli, uygun maliyetli baskı için öncülük etmişken, geliştirilen Mimaki Tx300P-1800 MkII artık kapasitesine süblimasyon transfer baskıyı da ekleyerek bir dizi yeni malzemeye ve uygulamaya olanak sağladı. Moda tekstillerinden iç mekan kumaşlarına ve duvar kağıdına kadar çeşitli uygulamaları tek bir sistemde sağlama kapasitesi, bu baskı makinesini ideal bir giriş seviyesi çözüm haline getiriyor. Bu baskı makinesi hem küçük baskı servis sağlayıcılarına hem de büyük hacimli üretim merkezlerine dijital baskı teknolojisinin bilinen tüm avantajlarını sağlıyor. Daha uygun maliyetli düşük hacimli işler, daha hızlı geri dönüşler dahil olmak üzere bu avantajlar modern tekstil baskı endüstrinde hala yaygın olan analog baskı yöntemleriyle elde edilemez. Bu teknoloji ayrıca numune almak için idealdir.

Mimaki Tekstilde Sınırları Hibrit Teknolojiyle Kaldırıyor

Kiian Digital ve MS Printing tekstil baskı için ortak sunum gerçekleştirdi

Dover şirketi ve ona bağlı JK Group, tekstil baskısına dönük markaları ile 7-10 Ocak tarihleri arasında Heimtextil 2020 fuarına katıldı. JK Group bünyesinde yer alan Kiian Digital fuarda özellikle Bellagio reaktif boyalarındaki son güncellemeleri sunarken; MS Printing verimlilik ve üretkenliğe odaklanan dijital tekstil baskı makinelerini tanıttı. JK Group sürdürülebilirliğin tekstil üretim süreçlerinde somut ve bilinçli olarak yer almasına dönük adımlara odaklanıyor.

Kiian Digital, beklenmedik bir performans vaat eden Digistar Bellagio reaktif mürekkep serisindeki son güncellemeler; ve tekstil baskısı için tasarlanan tüm mürekkep ürün portföyü ile Heimtextil ziyaretçileriyle buluştu. Bellagio serisi MS baskı makineleri için özel yapım bir dalga formundan faydalanacak. JK & MS Pazarlama ve İletişim Müdürü Marco Girola bu konuşa şunları söyledi; “AR-GE ekiplerimiz formül üzerinde uzun bir ince ayar yaptı. MS Ekibi ile üstün baskı performansına ulaşan, özel bir dalga formu oluşturmak için yan yana çalıştılar. Bu, takımlar arasındaki fark yaratan sinerjik işin sonucudur.”

Yeni özel yapım dalga formu güvenilirlik, baskı kafalarının daha az aşınması ve baskı kalitesindeki açısından; eşsiz bir sonuç veren Bellagio serisinin önemli bir parçasıdır. Fuar ziyaretçileri MS JP4 EVO 3200 baskı makinesi ile Bellagio baskının canlı demolarını katılma şansı elde etti.

Kiian Digital ve MS Printing tekstil baskısı için ortak sunum gerçekleştirdi

EFI Connect 2020 dijital baskı konferansı otomasyon ve verimlilik ateşini alevlendirdi

Baskı endüstrisinin her yıl büyük bir merakla beklediği Electronics For Imaging Inc EFI Connect konferansı; 21-24 Ocak 2020 tarihleri arasında Wynn Las Vegas’ta düzenlendi. Baskı endüstrisinin en uzun süredir devam eden ve en başarılı kullanıcı konferanslarından biri olan etkinliği; değerli bilgi paylaşımı, buluşma ve ağ oluşturma işleviyle 30. yılına girdi. EFI müşterileri, EFI partnerleri ve sektörel medya ile birlikte; dijital baskı üretim verimliliğini ve karlılığını artırmak için tasarlanan yeni teknoloji gelişmelerinin yanı sıra; endüstri liderleri arasında düşündürücü tartışmalara tanıklık etti.

EFI Connect’in 120’den fazla konferans oturumu ve önemli sunumlar; teknolojik inovasyondan yönetim ve pazarlama stratejisine kadar her konuda müşteri başarısı için temel bilgileri ve deneyimleri sundu. EFI Başkanı ve CEO’su Jeff Jacobson konferansın ilk açılış oturumuna katıldı. Connect’te ayrıca eski EFI CEO’su Guy Gecht ile özel bir şömine yanı sohbet açılış konuşması gerçekleşti.

EFI Connect 2020 Otomasyon ve Verimlilik Ateşini Alevlendirdi

 

Dijital Baskı Haberleri

swissQprint’in yeni esnek verniği ve turuncu rengi ile göz alıcı baskılar

Pigment Reklam tarafından Türkiye pazarında temsil edilen swissQprint, geniş format UV flatbed ve rulodan ruloya baskı alanında geliştirmelerini pazarla...

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied