.
Ana Sayfa » Fuarlar » ITMF konferansı Avrupa’da artan vakalar nedeniyle ertelendi

ITMF konferansı Avrupa’da artan vakalar nedeniyle ertelendi

ITMF Yıllık Konferansı 2022, Avrupa’da hızla yayılan pandeminin yeni varyantı nedeniyle 18-20 Eylül 2022’ye ertelendi.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

ITMF Kurulu, iki ortak ev sahibi Swiss Textiles ve Swiss Textile Machinery ile birlikte, yeni Covid-19 varyantı Omicron’un neden olduğu seyahat ve etkinlik kısıtlamalarına ilişkin belirsiz ve öngörülemeyen görünümü nedeniyle, ITMF konferansını ertelediğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, 10-12 Nisan 2022 tarihlerinde düzenlenmesi beklenen ITMF Yıllık Konferansı 2022, 18-20 Eylül 2022 tarihleri arasında Davos, İsviçre’de gerçekleşecek.

1904 yılında kurulan ITMF, dünyanın tekstil ve ilgili endüstrileri için uluslararası bir forumdur. 40’tan fazla ülkeden; elyaf, tekstil makineleri, kimyasallar, tekstil, hazır giyim ve ev tekstili üreticileri olmak üzere tüm tekstil değer zincirini kapsayan dernekler ve şirketlerden oluşan ITMF üyeleri, küresel üretimin yaklaşık %90’ını temsil ediyor.

C!Print Madrid yedinci edisyonu pandemi nedeniyle ertelendi

Covid-19’un yeni varyantı Omicron’un Avrupa’da hızla yayılmaya başlamasının ardından pek çok fuar ve etkinlik için art arda erteleme ve iptal haberleri gelmeye başladı. Baskı endüstrisinin merakla beklediği C!Print Madrid fuarının yedinci edisyonu, tam güvenlik garantisiyle gerçekleştirilmesinin son derece zor olduğu mevcut sağlık koşulları göz önüne alınarak 26-28 Nisan 2022 tarihlerine ertelendi. Organizatörler, sergi sahiplerini ve katılımcıları dinledikten ve olası tüm seçenekleri değerlendirdikten sonra bu kararı aldığını açıkladı. C!Print Madrid, nisan ayında teknoloji ve uygulamalardaki yenilikleri görmek isteyen ve pazardaki önemli oyuncularla güvenli bir ortamda buluşmak isteyen baskı, görsel iletişim ve kişiselleştirme profesyonellerini ağırlayacak.

C!Print Madrid direktörü Pierre Mirlit konuya ilişkin şu açıklamada bulundu; “Bu zorlu sağlık şartlarında, konuşmalar ve ortaklarımızdan gelen tavsiyeler, fuar için daha güvenli bir alternatif aramamıza neden oldu. Önümüzdeki 26, 27 ve 28 Nisan, etkinliği gerçekleştirmek için doğru koşulları bir araya getirmemizi sağlayacak.”

MUNICH FABRIC START iptal oldu, BLUEZONE ertelendi

25 – 27 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan MUNICH FABRIC START, Omicron varyantının Avrupa genelinde vaka sayılarında artışa yol açması nedeniyle iptal edildi. Yine ocak ayında yapılması beklenen uluslararası denim fuarı BLUEZONE ise 3-4 Mayıs 2022 tarihlerine ertelendi. BLUEZONE için 90’dan fazla uluslararası denim tedarikçisi de dahil olmak üzere, 33 ülkeden yaklaşık 700 tedarikçi MUNICH FABRIC START fuarına kayıt yaptırmıştı.

Münih Fabric Start Genel Müdürü Sebastian Klinder konuya ilişkin şu açıklamada bulundu; “Fuar organizatörleri olarak, büyük ekonomik risk almanın yanı sıra sosyal sorumluluğumuz da yüksek. Bu ciddi karar için belirleyici olan, duruma bağlı olarak önümüzdeki haftalarda ortaya çıkabilecek çeşitli gerçekçi senaryolardır: çok kısa süreli etkinlik yasağı, etkinlikler için daha fazla kısıtlama veya ek seyahat kısıtlamaları. Ayrıca elbette tüm katılımcıların sağlığı ve güvenliği her zaman bizim önceliğimizdir.”

Mevcut gelişmeler nedeniyle maalesef MÜNİH FABRIC START’ı iptal etmekten başka seçenekleri olmadığını belirten Klinder; “Aynı zamanda, 3 – 4 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında Münih’te denim ve yenilikler için fiziksel bir platform sunabilmek için büyük bir fırsat görüyoruz: BLUEZONE X KEYHOUSE. Orada, şu anda 90’ın üzerinde denim fabrikası ve yenilikçinin sergileriyle mavi festival tarzında etkileyici yeni bir format bulacaksınız” dedi.

ITM ile buluşmak için bir yıl bekleyeceğiz

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tekstil makineleri ve teknolojileri fuarı ITM2020, coronavirüs salgını nedeniyle ikinci kez erteleme duyurdu. Normal koşullarda 2-6 Haziran 2020 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta gerçekleştirilmesi gereken fuarlar, katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığına dönük önlemler nedeniyle 14-18 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti. Ancak dünya çapında salgının yayılım hızı ve özellikle Türkiye’de artan vaka sayıları bu bir aylık erteleme süresinin yeterli olmadığını gösterdi. Fuarın organizatörü Teknik Fuarcılık yaptığı bir açıklama ile fuarın bir sonraki yıla ertelendiğini duyurdu. Bu yeni planlamaya göre, ITM2021 fuarı 22-26 Haziran tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta organize edilecek.

ITM ile eşzamanlı ve birlikte organize edilen teknik tekstiller ve nonwoven fuarı Hightex de bu değişiklikten etkilendi. HIGHTEX fuarı ITM2021 ile aynı tarihler de gerçekleştirilecek.

ITM ile buluşmak için bir yıl bekleyeceğiz

Beklenen oldu! FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelendi

Düzenlenmesine iki hafta kala FESPA Global Print Expo 2020 (24-27 Mart 2020) ve onunla birlikte, eşzamanlı olarak organize edilen European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 fuarlarının ertelendiği duyuruldu. FESPA’dan yapılan yeni açıklamada Avrupa anakarasındaki yeni tip coranavirüs (COVID-19) ile ilgili hızla gelişen durumun ışığında, ulusal dernekler ve katılımcılarla yakın diyalog halinde bu kararın alındığı belirtildi.

FESPA tarafından yapılan açıklamada ertelenen etkinlikler için yeni bir tarih verilmezken, katılımcılardan gelen geri bildirimlere dayanılarak, zamanın ve mekanın uygunluğuna göre yeni bir planlamanın başladığı aktarıldı.

FESPA CEO’su Neil Felton şunları açıkladı; “Çinli firmalara yönelik Şubat ayında alınan önleyici tedbirler de dahil olmak üzere, bu haftaya kadar COVID-19 ile ilgili alınan kararlar ilgili uluslararası ve ulusal makamlardan gelen bilgilendirme rehberliğinde gerçekleşti. Burada birinci amacımız katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığını ve refahını korumaktır. Bununla birlikte, virüsün Avrupa anakarasının belirli bölgelerinde yakın zamanda yayılması ışığında; paydaşlarımıza danıştık ve etkinlikleri daha sonraki bir tarihe ertelemenin topluluğumuzun yararı olduğu sonucuna vardık.”

FESPA, revize edilen etkinlik tarihlerine ilişkin güncel bilgileri ilerleyen zamanda verecek.

Beklenen oldu! FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelendi

Fuarlar haberleri: bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

Aralık 2019’da yeni tip coronavirüs salgını çıktığından bu yana Çin’den onlarca fuar ve etkinlik iptal edildi. Vaka ve ölümlerde önlenemeyen artış nedeniyle yılın ilk yarısında yapılması planlanan neredeyse bütün etkinlikler ya iptal ediliyor ya da yılın ikinci yarısına erteleniyor. 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 21. Zhejiang Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Fuarı 22—24 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Organizatör Adsale Fuarcılık Hizmetleri Ltd salgının durumunun ve bunun endüstriyeler etkilerine çok dikkat ettiklerini açıkladı. Firma, salgın tedbirlerini güçlendirmek, tüm fuar katılımcılarının sağlığını ve güvenliğini korumak ve fuarın hedeflediği etkinliği sağlamak için bu kararın alındığını açıkladı. Fuar ile eşzamanlı olarak yapılacak olan 2020 Uluslararası Sağlık ve Tekstil Bilim-Teknoloji İnovasyon Konferansı da ertelendi. Her iki etkinlik de temmuz ayında Yiwu Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Adsale yaptığı açıklamada, yerel hükümet ve yetkililerle yakın temas halinde olduklarını, fuarın hazırlık çalışmalarının etkin bir şekilde ilerlediğinden emin olmak için salgın durumunu yakından izlemeye devam edeceklerini duyurdu.

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle son iki aydır birçok önemli fuar için erteleme veya iptal kararı açıklanmıştı. Nonwoven sektörünün en büyük fuarı niteliğindeki INDEX 20 fuarı da ertelenen fuarlar arasına katıldı. 31 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Cenevre yapılması planlanan fuar, etkisini arttıran coronavirüs salgını nedeniyle 20-23 Ekim 2020 tarihlerine ertelendi. İsviçre Federal Konseyi, 28 Şubat 2020 tarihinde saat 10.00’dan itibaren yürürlüğe giren karar ile, 1.000’den fazla kişiyi bir araya getiren tüm etkinlikleri yasakladı.

Mevcut koşullarda, durum mücbir bir sebep olarak nitelendiriliyor. Sonuç olarak, INDEX™ 20 durum karşısındaki olumsuz gelişmeler dikkate alınarak, 20-23 Ekim 2020’ye ertelendi. İsviçre’de ilk teyit edilen coronavirüs vakasının ortaya çıkmasıyla, durum son zamanlarda önemli ölçüde kötüye doğru gitti. Organizatörlerin durum hakkındaki değerlendirmelerini gözden geçirmekten ve İsviçre Federal Konseyi’nin kurallarına tam olarak uymaktan başka seçenekleri bulunmuyordu.

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

FESPA ve TÜYAP coronavirüs önlemlerini açıkladılar

Fuar şirketlerinden yaklaşan FESPA Global Print Expo 2020 ve Uluslararası İstanbul İplik Fuarı için coronavirüs salgınına karşı önlemler alınan önlemler açıklandı. Çin bölgesinden katılım ve ziyaret durdurulurken, fuar alanlarında sağlık ve hijyen kriterleri arttırıldı.

Coronavirüs salgını başta Çin olmak üzere onlarca ülkeyi etkisi altına aldı ve 2 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu ölümcül salgına karşı birçok fuar ya ertelendi ya da iptal edildi. Ancak bazı fuarlar iptal veya erteleme yapmak yerine başka önlemlere yöneldi. Buradaki temel nokta Çin’den erişimleri kısıtlamak ve durdurmak noktasına yoğunlaşıyor.

24-27 Mart tarihleri arasında İspanya’da IFEMA-Feria de Madrid’de gerçekleşecek olan FESPA Global Print Expo 2020 ve onunla birlikte düzenlenecek olan European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 için bir dizi önlem açıklandı.

FESPA ve TÜYAP coronavirüs önlemlerini açıkladılar

Fuarlar haberleri: touchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek

Dört yılda bir düzenlenen dünyanın önde gelen baskı teknolojileri fuarlarından drupa, 16-26 Haziran 2020 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenecek. Fuar bu yıl kapsamını genişleten yeni bir etkinliği gerçekleştirecek. Dijital tekstil baskı teknolojilerinin yer alacağı touchpoint textile, drupa 2020’de Salon 4’te prömiyer yapacak. Tekstil endüstrisi çok sayıda endüstri için teknolojiler ortaya çıkarıyor ve Touchpoint Textile bu sektörleri birbirine bağlayacak. Onlara sektörler arası işbirliği, yeni projeler için bir platform sunacak. Bunu fuardaki bir mikrofabrika ile yerinde gösterecek.

drupa, dijital tekstil baskının artan önemini yansıtmak ve baskı endüstrisi için yeni iş alanlarında yenilik ve büyümenin itici gücü olarak tekstilin önemini vurgulamak için bu forumu sunuyor. Bu özel şov, drupa’nın tekstil baskısı dışında ambalaj, geniş format baskı, endüstriyel ve fonksiyonel baskı gibi yeni pazarlarda nasıl bir yer edindiğinin bir göstergesi. Tüm bu segmentler aynı dönüşüm süreçlerinden geçerek, büyüme için muazzam bir potansiyel sunuyor.

touchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek

Fuar Haberleri

FESPA Eurasia 2021 yurt dışından rekor sayıda ziyaretçiyi ağırladı

Avrasya Bölgesi’nin önde gelen endüstriyel reklam ve baskı fuarı FESPA Eurasia 2021, 2-5 Aralık tarihleri arasında 500’den fazla markanın...

Özel Haberler