12.9 C
İstanbul
Cuma, Nisan 19, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Genç tasarımcılar ‘Denimtopia’ için yarışacak

FuarlarGenç tasarımcılar ‘Denimtopia’ için yarışacak

- Haber Sponsoru -

Türkiye’nin moda markası Colin’s’in, bu yıl Denimtopia temasıyla düzenlenen Denim Fikrim Tasarım Yarışması genç tasarımcılara bir kez daha yeni fikirlerini sunmak için alan açıyor. Türkiye’deki üniversitelerin moda, tekstil, mimarlık, grafik ve endüstriyel tasarımıyla ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerde sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak, dünyaca ünlü modacılardan eğitim alarak vizyonlarının gelişmesine katkı sunmak ve yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya başvurular, 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren başlayarak 1 Mart 2024 tarihine kadar yapılabilecek. 

ITMA ASIA + CITME 2022, 2023’e ertelendi

Beijing Textile Machinery International Exhibition Co., Ltd. tarafından düzenlenen ve ITMA Services ile ortaklaşa düzenlenen ITMA ASIA + CITME 2022’nin Çin’deki pandemi durumu nedeniyle bir sonraki yıla ertelendiği açıklandı. 20-24 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan fuar, Kasım 2023’te Ulusal Fuar ve Kongre Merkezi’nde (NECC) gerçekleştirilmeye devam edecek. Fuar sahipleri CEMATEX ve Çinli partnerler, Tekstil Endüstrisi Alt Konseyi, CCPIT (CCPIT-Tex), Çin Tekstil Makinecileri Derneği (CTMA) ve Çin Fuar Merkezi Grup Şirketi (CIEC), yeni fuar tarihlerinin kısa süre içinde açıklanacağını bildirdi.

“Tüm katılımcılarımızın sağlık ve güvenliğini de sağlamalıyız”

CEMATEX Başkanı Ernesto Maurer, Çin’deki mevcut koşullar nedeniyle, birleşik fuarı pandemi durumunun stabil hale gelmesinin beklendiği gelecek yıla ertelemeye karar verdiklerini belirtti. Maurer, “Fuar, denizaşırı katılımcı ve ziyaretçilerin katılımını içerdiğinden, Asya’daki en önemli tekstil makineleri fuarına daha fazla katılım sağlamak için fuarı ertelememizin endüstrinin faydasına olduğuna inanıyoruz” dedi.

CTMA Başkanı Gu Ping şunları söyledi: “Katılımcılarımıza, medyaya ve endüstri ortaklarımıza destekleri için çok minnettarız. Hazırlık çalışmaları sorunsuz ilerliyordu ve fuarın açılışını dört gözle bekliyorduk, ancak tüm katılımcılarımızın sağlık ve güvenliğini de sağlamalıyız.”

SIGN İstanbul 23. edisyonu ile baskı sektörünü buluşturacak

Türkiye ile birlikte 80 ülkeden 25.000 nitelikli alıcıyı, 300 katılımcı firmayla buluşturması beklenen SIGN İstanbul, milyarlarca dolarlık dijital baskı endüstrisinin en yeni teknolojilerine ev sahipliği yapacak. Tarsus Türkiye tarafından 8-11 Eylül 2022 tarihlerinde 23.’sü düzenlenecek fuarda, bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımların istenilen türde ve ebatta, farklı materyaller üzerine basılabilmesine olanak tanıyan hızlı, pratik ve ekonomik dijital çözümler bir arada sergilenecek.

Tarsus Türkiye Genel Müdürü Zekeriya Aytemur baskı teknolojilerindeki hızlı değişimin etkisiyle son yıllarda olduğu gibi bu seneki fuarda da dijital baskı sektörünün öne çıkacağının altını çizdi. On milyarlarca dolar büyüklüğe ulaşan dünya dijital baskı pazarının her geçen gün, daha hızlı, daha kaliteli, daha ekonomik ve çevreye duyarlı yeniliklerle tanıştığını söyleyen Aytemur; “Pek çok firma, yeni makinelerinin dünya lansmanlarını SIGN İstanbul’da gerçekleştirecek. Sektör profesyonellerini, Eylül ayında yine yeniliklerle dolu, çok hareketli bir fuar bekliyor” dedi.

HOMETEX fuarı için geri sayım başladı

Ev tekstili sektörünün önemli fuarlarından HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, 17 Mayıs’ta İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) kapılarını açacak. Sektörün çatı kuruluşu Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi tarafından düzenlenen HOMETEX, 17-21 Mayıs tarihleri arasında tüm dünyadan gelecek sektör profesyonellerini ağırlayacak. 17 Mayıs salı günü sabah saatlerinden itibaren ziyaretçilere açık olacak fuarda saat 17:00 da konuşmacıların katılımıyla açılış kokteyli gerçekleştirilecek.

11 salonda toplam 200 bin metrekarelik alanda düzenlenecek HOMETEX fuarında bu yıl ‘sürdürülebilirlik’ teması ön planda olacak. Fuarda oluşturulacak ‘İlham Alanları’nda; perde, perde aksesuarları, tül, döşemelik kumaş, mutfak ve yemek odası tekstili, havlu ve banyo grubu ürünleri, uyku ve yatak odası tekstili gibi çok çeşitli ürün grupları sergilenecek. Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının oluşturacağı ‘Designer Box’larda ise tasarımcılar, firmaların ürünlerini kendi yorumlarıyla harmanlayacak.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

SIGN İstanbul 2022’de üç salon ziyaretçileri karşılayacak

Uluslararası Endüstriyel Reklam ve Dijital Baskı Sektörü, 8-11 Eylül tarihlerinde SIGN İstanbul 2022 fuarında buluşacak. Tarsus Turkey tarafından 3 salon ve toplam 40 bin metrekare alanda düzenlenecek olan fuar, bu yıl #LeaveYourSIGN sloganıyla 23. kez sektör profesyonellerini bir araya getirecek. SIGN İstanbul 2022 fuarına aralarında Türkiye’nin sektör liderlerinin yanı sıra dünya markalarının da olduğu 400’den fazla firmanın katılması bekleniyor. Bir önceki buluşmada 81 ülkeden 24 bin 621 satın almacıyı ağırlayan fuar, Eylül ayında 3 bin 500’ü yurt dışından olmak üzere en az 25 bin profesyonel ziyaretçiye ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Bir önceki fuarı ziyaret eden her 10 profesyonelden 9’unun ise 2022’deki fuara da geleceğini söylediği aktarıldı.

Endüstriyel reklam ve dijital baskı dünyasının en yeni makine, malzeme, ekipman ve teknolojilerinin bir arada sergileneceği SIGN İstanbul 2022’de, bu yıl promosyon firmalarına da ayrı bir salon açılıyor. Bu kapsamda ‘Kurumsal Tanıtım ve Reklam Ürünleri’ sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımıyla ‘PROMOGIFT İstanbul’ isimli yeni bir proje hayata geçirilecek. Ek bir salon açılarak, 11. salonda özel bölüm olarak gerçekleşecek PROMOGIFT İstanbul’un sektöre yeni ticaret kanalları açması bekleniyor.

Fuarda, yurt içi ve yurt dışından alıcılar, endüstri akranlarıyla ağ kurup en yeni trendlerle güncel kalırken, dijital baskı, serigrafi ve tekstil baskısının yanı sıra lazer makineleri, LED sistemleri, endüstriyel reklam ürünleri, mürekkepler, 3D baskı teknolojisi ve görsel iletişim ve görüntüleme ekipmanları için uygun maliyetli makine aksamlarını da tedarik edebilecekler.

ITMF konferansı Avrupa’da artan vakalar nedeniyle ertelendi

ITMF Kurulu, iki ortak ev sahibi Swiss Textiles ve Swiss Textile Machinery ile birlikte, yeni Covid-19 varyantı Omicron’un neden olduğu seyahat ve etkinlik kısıtlamalarına ilişkin belirsiz ve öngörülemeyen görünümü nedeniyle, ITMF konferansını ertelediğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, 10-12 Nisan 2022 tarihlerinde düzenlenmesi beklenen ITMF Yıllık Konferansı 2022, 18-20 Eylül 2022 tarihleri arasında Davos, İsviçre’de gerçekleşecek.

1904 yılında kurulan ITMF, dünyanın tekstil ve ilgili endüstrileri için uluslararası bir forumdur. 40’tan fazla ülkeden; elyaf, tekstil makineleri, kimyasallar, tekstil, hazır giyim ve ev tekstili üreticileri olmak üzere tüm tekstil değer zincirini kapsayan dernekler ve şirketlerden oluşan ITMF üyeleri, küresel üretimin yaklaşık %90’ını temsil ediyor.

C!Print Madrid yedinci edisyonu pandemi nedeniyle ertelendi

Covid-19’un yeni varyantı Omicron’un Avrupa’da hızla yayılmaya başlamasının ardından pek çok fuar ve etkinlik için art arda erteleme ve iptal haberleri gelmeye başladı. Baskı endüstrisinin merakla beklediği C!Print Madrid fuarının yedinci edisyonu, tam güvenlik garantisiyle gerçekleştirilmesinin son derece zor olduğu mevcut sağlık koşulları göz önüne alınarak 26-28 Nisan 2022 tarihlerine ertelendi. Organizatörler, sergi sahiplerini ve katılımcıları dinledikten ve olası tüm seçenekleri değerlendirdikten sonra bu kararı aldığını açıkladı. C!Print Madrid, nisan ayında teknoloji ve uygulamalardaki yenilikleri görmek isteyen ve pazardaki önemli oyuncularla güvenli bir ortamda buluşmak isteyen baskı, görsel iletişim ve kişiselleştirme profesyonellerini ağırlayacak.

C!Print Madrid direktörü Pierre Mirlit konuya ilişkin şu açıklamada bulundu; “Bu zorlu sağlık şartlarında, konuşmalar ve ortaklarımızdan gelen tavsiyeler, fuar için daha güvenli bir alternatif aramamıza neden oldu. Önümüzdeki 26, 27 ve 28 Nisan, etkinliği gerçekleştirmek için doğru koşulları bir araya getirmemizi sağlayacak.”

MUNICH FABRIC START iptal oldu, BLUEZONE ertelendi

25 – 27 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan MUNICH FABRIC START, Omicron varyantının Avrupa genelinde vaka sayılarında artışa yol açması nedeniyle iptal edildi. Yine ocak ayında yapılması beklenen uluslararası denim fuarı BLUEZONE ise 3-4 Mayıs 2022 tarihlerine ertelendi. BLUEZONE için 90’dan fazla uluslararası denim tedarikçisi de dahil olmak üzere, 33 ülkeden yaklaşık 700 tedarikçi MUNICH FABRIC START fuarına kayıt yaptırmıştı.

Münih Fabric Start Genel Müdürü Sebastian Klinder konuya ilişkin şu açıklamada bulundu; “Fuar organizatörleri olarak, büyük ekonomik risk almanın yanı sıra sosyal sorumluluğumuz da yüksek. Bu ciddi karar için belirleyici olan, duruma bağlı olarak önümüzdeki haftalarda ortaya çıkabilecek çeşitli gerçekçi senaryolardır: çok kısa süreli etkinlik yasağı, etkinlikler için daha fazla kısıtlama veya ek seyahat kısıtlamaları. Ayrıca elbette tüm katılımcıların sağlığı ve güvenliği her zaman bizim önceliğimizdir.”

Mevcut gelişmeler nedeniyle maalesef MÜNİH FABRIC START’ı iptal etmekten başka seçenekleri olmadığını belirten Klinder; “Aynı zamanda, 3 – 4 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında Münih’te denim ve yenilikler için fiziksel bir platform sunabilmek için büyük bir fırsat görüyoruz: BLUEZONE X KEYHOUSE. Orada, şu anda 90’ın üzerinde denim fabrikası ve yenilikçinin sergileriyle mavi festival tarzında etkileyici yeni bir format bulacaksınız” dedi.

ITM ile buluşmak için bir yıl bekleyeceğiz

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tekstil makineleri ve teknolojileri fuarı ITM2020, coronavirüs salgını nedeniyle ikinci kez erteleme duyurdu. Normal koşullarda 2-6 Haziran 2020 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta gerçekleştirilmesi gereken fuarlar, katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığına dönük önlemler nedeniyle 14-18 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti. Ancak dünya çapında salgının yayılım hızı ve özellikle Türkiye’de artan vaka sayıları bu bir aylık erteleme süresinin yeterli olmadığını gösterdi. Fuarın organizatörü Teknik Fuarcılık yaptığı bir açıklama ile fuarın bir sonraki yıla ertelendiğini duyurdu. Bu yeni planlamaya göre, ITM2021 fuarı 22-26 Haziran tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta organize edilecek.

ITM ile eşzamanlı ve birlikte organize edilen teknik tekstiller ve nonwoven fuarı Hightex de bu değişiklikten etkilendi. HIGHTEX fuarı ITM2021 ile aynı tarihler de gerçekleştirilecek.

ITM ile buluşmak için bir yıl bekleyeceğiz

Beklenen oldu! FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelendi

Düzenlenmesine iki hafta kala FESPA Global Print Expo 2020 (24-27 Mart 2020) ve onunla birlikte, eşzamanlı olarak organize edilen European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 fuarlarının ertelendiği duyuruldu. FESPA’dan yapılan yeni açıklamada Avrupa anakarasındaki yeni tip coranavirüs (COVID-19) ile ilgili hızla gelişen durumun ışığında, ulusal dernekler ve katılımcılarla yakın diyalog halinde bu kararın alındığı belirtildi.

FESPA tarafından yapılan açıklamada ertelenen etkinlikler için yeni bir tarih verilmezken, katılımcılardan gelen geri bildirimlere dayanılarak, zamanın ve mekanın uygunluğuna göre yeni bir planlamanın başladığı aktarıldı.

FESPA CEO’su Neil Felton şunları açıkladı; “Çinli firmalara yönelik Şubat ayında alınan önleyici tedbirler de dahil olmak üzere, bu haftaya kadar COVID-19 ile ilgili alınan kararlar ilgili uluslararası ve ulusal makamlardan gelen bilgilendirme rehberliğinde gerçekleşti. Burada birinci amacımız katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığını ve refahını korumaktır. Bununla birlikte, virüsün Avrupa anakarasının belirli bölgelerinde yakın zamanda yayılması ışığında; paydaşlarımıza danıştık ve etkinlikleri daha sonraki bir tarihe ertelemenin topluluğumuzun yararı olduğu sonucuna vardık.”

FESPA, revize edilen etkinlik tarihlerine ilişkin güncel bilgileri ilerleyen zamanda verecek.

Beklenen oldu! FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelendi

Fuarlar haberleri: bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

Aralık 2019’da yeni tip coronavirüs salgını çıktığından bu yana Çin’den onlarca fuar ve etkinlik iptal edildi. Vaka ve ölümlerde önlenemeyen artış nedeniyle yılın ilk yarısında yapılması planlanan neredeyse bütün etkinlikler ya iptal ediliyor ya da yılın ikinci yarısına erteleniyor. 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 21. Zhejiang Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Fuarı 22—24 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Organizatör Adsale Fuarcılık Hizmetleri Ltd salgının durumunun ve bunun endüstriyeler etkilerine çok dikkat ettiklerini açıkladı. Firma, salgın tedbirlerini güçlendirmek, tüm fuar katılımcılarının sağlığını ve güvenliğini korumak ve fuarın hedeflediği etkinliği sağlamak için bu kararın alındığını açıkladı. Fuar ile eşzamanlı olarak yapılacak olan 2020 Uluslararası Sağlık ve Tekstil Bilim-Teknoloji İnovasyon Konferansı da ertelendi. Her iki etkinlik de temmuz ayında Yiwu Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Adsale yaptığı açıklamada, yerel hükümet ve yetkililerle yakın temas halinde olduklarını, fuarın hazırlık çalışmalarının etkin bir şekilde ilerlediğinden emin olmak için salgın durumunu yakından izlemeye devam edeceklerini duyurdu.

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle son iki aydır birçok önemli fuar için erteleme veya iptal kararı açıklanmıştı. Nonwoven sektörünün en büyük fuarı niteliğindeki INDEX 20 fuarı da ertelenen fuarlar arasına katıldı. 31 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Cenevre yapılması planlanan fuar, etkisini arttıran coronavirüs salgını nedeniyle 20-23 Ekim 2020 tarihlerine ertelendi. İsviçre Federal Konseyi, 28 Şubat 2020 tarihinde saat 10.00’dan itibaren yürürlüğe giren karar ile, 1.000’den fazla kişiyi bir araya getiren tüm etkinlikleri yasakladı.

Mevcut koşullarda, durum mücbir bir sebep olarak nitelendiriliyor. Sonuç olarak, INDEX™ 20 durum karşısındaki olumsuz gelişmeler dikkate alınarak, 20-23 Ekim 2020’ye ertelendi. İsviçre’de ilk teyit edilen coronavirüs vakasının ortaya çıkmasıyla, durum son zamanlarda önemli ölçüde kötüye doğru gitti. Organizatörlerin durum hakkındaki değerlendirmelerini gözden geçirmekten ve İsviçre Federal Konseyi’nin kurallarına tam olarak uymaktan başka seçenekleri bulunmuyordu.

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

FESPA ve TÜYAP coronavirüs önlemlerini açıkladılar

Fuar şirketlerinden yaklaşan FESPA Global Print Expo 2020 ve Uluslararası İstanbul İplik Fuarı için coronavirüs salgınına karşı önlemler alınan önlemler açıklandı. Çin bölgesinden katılım ve ziyaret durdurulurken, fuar alanlarında sağlık ve hijyen kriterleri arttırıldı.

Coronavirüs salgını başta Çin olmak üzere onlarca ülkeyi etkisi altına aldı ve 2 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu ölümcül salgına karşı birçok fuar ya ertelendi ya da iptal edildi. Ancak bazı fuarlar iptal veya erteleme yapmak yerine başka önlemlere yöneldi. Buradaki temel nokta Çin’den erişimleri kısıtlamak ve durdurmak noktasına yoğunlaşıyor.

24-27 Mart tarihleri arasında İspanya’da IFEMA-Feria de Madrid’de gerçekleşecek olan FESPA Global Print Expo 2020 ve onunla birlikte düzenlenecek olan European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 için bir dizi önlem açıklandı.

FESPA ve TÜYAP coronavirüs önlemlerini açıkladılar

Fuarlar haberleri: touchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek

Dört yılda bir düzenlenen dünyanın önde gelen baskı teknolojileri fuarlarından drupa, 16-26 Haziran 2020 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenecek. Fuar bu yıl kapsamını genişleten yeni bir etkinliği gerçekleştirecek. Dijital tekstil baskı teknolojilerinin yer alacağı touchpoint textile, drupa 2020’de Salon 4’te prömiyer yapacak. Tekstil endüstrisi çok sayıda endüstri için teknolojiler ortaya çıkarıyor ve Touchpoint Textile bu sektörleri birbirine bağlayacak. Onlara sektörler arası işbirliği, yeni projeler için bir platform sunacak. Bunu fuardaki bir mikrofabrika ile yerinde gösterecek.

drupa, dijital tekstil baskının artan önemini yansıtmak ve baskı endüstrisi için yeni iş alanlarında yenilik ve büyümenin itici gücü olarak tekstilin önemini vurgulamak için bu forumu sunuyor. Bu özel şov, drupa’nın tekstil baskısı dışında ambalaj, geniş format baskı, endüstriyel ve fonksiyonel baskı gibi yeni pazarlarda nasıl bir yer edindiğinin bir göstergesi. Tüm bu segmentler aynı dönüşüm süreçlerinden geçerek, büyüme için muazzam bir potansiyel sunuyor.

touchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler