16.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

SASA’dan yapay zekâ uygulamaları için büyük adım

Türkiye’nin küresel çapta önde gelen polyester üreticilerinden...

Geleceği dokumak: Tekstil makineleri otomasyonunun hikayesi 

220 yıllık tekstil makineleri otomasyonu, sektörün görünümünü...

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Monarch örme alanındaki uzmanlığı ile yeni fırsatlar sunuyor 

ITMAMonarch örme alanındaki uzmanlığı ile yeni fırsatlar sunuyor 

- Haber Sponsoru -

Süprem ve çift kat kumaş örme makinelerinin dünya çapındandaki tedarikçilerinden Monarch Knitting Machinery Corporation, Japonya’daki Fukuhara Industrial & Trading Co. Ltd. ile olan güçlü ortaklığıyla tekstil endüstrisindeki varlığını güçlendirdi. İş birliklerini vurgulayan Monarch ve Fukuhara, ITMA 2023’te sergiledikleri 4 farklı modelini tanıttı.

Monarch ve Fukuhara, ziyaretçilerin OD7-M2XC-A3.2RE 30×28 yüksek hızlı kumaş örme makinesini, yeni elektronik süprem kumaş örme modeli OD7-M-SEC7BS 30×40’ı, gerçek 3 yönlü seçimiyle çift kat kumaş örme elektronik modeli M-LEC7BS 30×36’yı ve yepyeni yüksek üretim yatak kumaşı örme maki M-LEC7KSH 38×20’yi incelemelerine yardımcı oldu. 

Monarch Knitting Machinery Corporation Direktörü Matthew Brunton, ITMA 2023’ün Monarch ile Fukuhara için önemli ve başarılı bir fuar olmasıyla birlikte iki şirketin de birleştiği pazarlarda çok iyi bir müşteri katılımı yakaladıklarını söyledi. 

Monarch Knitting Machinery Corporation Direktörü Matthew Brunton Görsel Kaynak: Monarch

Monarch ile ileri örme tekniği  

Monarch ve Fukuhara, çeşitli yenilikçi değişimler sunarak stantlarında yoğun ilgi gördü. Tekstil üreticileri için sundukları yenilikleri anlatan Matthew Brunton, OD7-M2XC-A3.2RE modelinin kullanıcıya daha uzun iğne ömrü ve enerji tasarrufu sağlayan geliştirilmiş E-Needle teknolojisi ile düz örgü kumaş, pike, 2 iplikli örme ve twill (dimi) örme imkanı veren silindir üzerinde 4 raylı eksantrik kurulumu kullandığını belirtti. 

Öne çıkan bir diğer model olan OD7-M-SEC7BS, 72 beslemeli süprem örme kumaş elektronik modeli ise silindir üzerindeki tüm beslemelerde gerçek 3 yönlü seçim imkanı sunuyor. Brunton, kompakt SS aktüatör ve yeni geliştirilen makine kodlayıcısının bir araya gelerek spor giyim, örgü ve iç çamaşırı için uygun bir dizi yeni ekstra ince örme üretimi fırsatı sağladığını belirtti. 

Monarch’ın örme makinelerindeki yeni gelişmeler esnekliği artırıyor 

Matthew Brunton, silindir üzerinde gerçek 3 yönlü seçime (Örgü, Askı, İptal) ve kadran üzerinde 2 tür RDS Rotary Drop System) kurulumuna sahip 72 beslemeli çift kat örme kumaş elektronik modeli M-LEC7BS ile sağladıkları çok yönlülüğe dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı: “Bu makine, RDS sisteminin esnekliğinden ve yapıyı değiştirmek için herhangi bir eksantrik kutusu bölümünü veya unsurunu çıkarmaya gerek bırakmıyor. Makinemiz kadran üzerinde çok hızlı ve verimli bir şekilde birden fazla yapı türü oluşturabilmenin kullanım kolaylığından memnun olan birçok müşteri ile Türkiye ve Avrupa pazarlarında iyi bir şekilde kendini kanıtladı. RDS sisteminde gerekli olan tüm çalışmalar, makine ile verilen ve kullanıcının kam kutusunun dışından değişiklik yapmasına olanak tanıyan bir kam anahtarı aracılığıyla yapılıyor. M-LEC7BS; spor giyim, dış giyim ve iç giyim kumaşları için hem ribana hem de interlok geçişli (kumaşlarını örme kapasitesine de sahip.” 

Brunton yepyeni bir yüksek üretim yatak kumaşı örme makinesi olan M-LEC7KSH, 84 beslemeli çift kat k jakar modelini de sunduklarını belirtti. Örme kafasının ağırlığını ve yüksekliğini önemli ölçüde azaltan tamamen yeni iğne seçim sistemini anlatan Brunton, müşterilerin daha fazla enerji tasarrufunu, gelişmiş makine kullanımını ve artan üretkenliği görebileceklerini sözlerine ekledi. 

Monarch örme alanındaki uzmanlığı ile yeni fırsatlar sunuyor Görsel Kaynak: Monarch
Monarch’ın örme makinelerindeki yeni gelişmeler esnekliği artırıyor  Görsel Kaynak: Monarch

En yeni MMS (Monarch Monitoring System), tasarımcıların kumaşları dijital olarak geliştirmesine olanak tanıyor 

Monarch, özel ortağı BMS (Belgium Monitoring Systems) ile en son MMS (Monarch Monitoring System) gelişmelerini sergiledi. MMS’nin sadece örme makinelerini değil, aynı zamanda örme fabrikasındaki tüm üretim ve lojistik faaliyetlerini de izlediğini belirten Matthew Brunton, faydaları anlatmaya şöyle devam etti: “Fuarın en önemli yanı, Monarch’ın üzerinde çalıştığı ve tasarımcıların kumaşları dijital olarak geliştirmesine olanak tanıyan kumaş simülasyonuna yönelik yeni MMS geliştirme konseptiydi. Bu yazılım, tasarımı 2.5D olarak simüle ediyor ve en uygun dikiş formasyonunu kullanarak makine için desen verilerini oluşturuyor. Aynı zamanda kullanıcının kumaş koleksiyonları oluşturmasına ve simülasyon yoluyla örme makinesinde fiziki kumaşın üretilmesinden önce ön seçimler yapmasına olanak tanıyor. Bu özellik dijitalleşme sayesinde kumaş işleme maliyetini ve büyük kumaş israfının meydana geldiği örme makinelerinde harcanan zamanı azaltmaya yardımcı olarak kumaş daha örülmeden önce tasarım deseni yapısındaki örme hatalarını azaltmaya katkıda bulunuyor.” 

Monarch’ın ince ayar teknolojisinin de her müşteri için bir çözüm sunduğunu söyleyen Brunton, tüm makinelerin sadece Fukuhara iğneleri ile tedarik edildiğine dikkat çekerek şunları ifade etti: “En yeni ince ayar M-LEC7BS ve M-SEC7BS modellerimizin her ikisi de örgü, askı ve iptal seçenekleriyle gerçek 3 yönlü seçim yapabilen Fukuhara patentli SS aktüatöre sahip. Sunduğumuz en son inovasyon ise yeni mekanik çift kat örme kumaş modelimiz OD5B-M-7ED44, dokuma ve çözgü tipine benzer teknik özelliklere ve görünüme sahip örme kumaşlar üretebildiğinden, müşterilere ince ayarda dokuma ve çözgülü örme segmentlerine giriş imkanı sunuyor.” 

“Türkiye, Monarch’ın yıllık makine satışlarının %50-60’ına denk düşebilir” 

Matthew Brunton, Monarch ve Teksel Tekstil’in ortaklığının Türk tekstil endüstrisinin gelecekteki başarısı için çok kritik olduğunu vurguladı. Brunton, Teksel Tekstil’in Türkiye’de dahili bir stoka ve müşterilerle güçlü bir ilişkiye sahip olması sayesinde, Türk müşterilerin örme makineleri için hızlı teslimatlar alabilmeleri ve makinelerini üretimde tutmak için ihtiyaç duydukları unsurları hızlı bir şekilde temin edebilecekleri konusunda güven içinde hissetmelerini sağladıklarını belirtti. 

Brunton: “Türkiye’de bulunan müşteri sayısı, Türkiye’nin en büyük 10 küresel tekstil üreticisi arasında daha büyük bir güç merkezi haline gelmesi ile Türk tekstil endüstrisinin önemini daha da arttırıyor. Türkiye, Monarch’ın yıllık makine satışlarının %50-60’ına denk düşebilir. Türkiye’deki bu büyük müşteri tabanı, müşterilerimizin örme makinelerini çalışır durumda tutacak unsurlar (iğneler ve platinler) için daha da büyük bir müşteri tabanını beraberinde getiriyor,” diyerek Türk tekstil endüstrisinin önemine değindi. 

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler