Türkiye’de Pamuk Stokları Eridi

Artan talep yerli pamuk stoklarını erken bitirdi.

Dünya genelinde pamuk fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle Türk tekstilciler yerli pamuğa yöneldi. Yerli pamuğu ilginin artmasıyla stoklar tükendi. Daha önce düşük fiyatlar nedeniyle pamuk ekiminden vazgeçen üreticilerin fiyat artışı ile tekrar pamuğu yönelmesi ve üretimin bu yıl 1 milyon ton sınırına ulaşması bekleniyor.

AA’ya bir açıklama yapan Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, 2016/17 sezonunda Türkiye’de pamuk üretiminin %15 arttığını, dünya genelinde fiyatların yüksek olması nedeniyle üreticiler için olumlu bir sezon yaşandığını söyledi.  Sezon başlangıcında Türk pamuğunun dünya fiyatlarının altında seyretmesi nedeniyle Türk tekstil sektörünün yerli pamuğa yöneldiğini hatırlatan Kocagöz, bu sebeple stokların erken bittiği dile getirdi. “Bu yıl ilk kez stoklarda pamuk kalmadı” diyen Kocagöz sözlerini şöyle sürdürdü; “Ege Bölgesi’nde yaklaşık 800 ton pamuk var. Bu bir fabrikanın bir aylık ihtiyacıdır. Yani hasat başlayana kadar Türk tekstil sektörü, tamamen ithal pamukla yürümek zorunda kalacak.”

Türkiye’nin en az 1 milyon ton pamuk üretimine sahip olması gerektiğini savunan Barış Kocagöz, Ulusal Pamuk Konseyi olarak bu hedefi belirlediklerini kaydetti. 2015 yılında 630 bin ton pamuk üretiminin 2016’da 730 bin tona ulaştığını belirten Kocagöz; “Pamuk üretiminde çok güzel bir ivme yakaladık. Manisa, Denizli ve Aydın’da pamuğa küsen üreticiler dönüş yaptı. Pamuğa dönen bu üreticileri yine küstürmeden en az 3 yıl daha kaçırmamamız lazım. Bunlar yaklaşık 10 yıldır pamuk ekmeyen üreticiler. 2001 yılında pamukta 721 bin hektar ekili alana sahiptik. Geçtiğimiz yıl ise 422 bin hektar ekili alanımız vardı. Bu yıl ise, geri dönüşlerle ekili alan yaklaşık 500 bin hektara, üretim ise 900 bin tona ulaşır diye düşünüyoruz. 2001 yılındaki ekim alanını yakalarsak, Türkiye’nin 3 yıllık süreçte kendi tüketimini karşılar duruma geleceğini öngörüyoruz” dedi.

Küresel pazarlarda pamuk ihtiyacının sürekli arttığına dikkati çeken Kocagöz, Türk pamuk üreticilerinin kullandıkları teknolojiyle, Avustralya’dan sonraki en verimli üretimi yaptıklarını belirtti. Arazi toplulaştırma (birleştirme) çalışmalarıyla üretim verimliliğinin daha da artacağını ifade eden Kocagöz, fiyat dengesizliklerine karşı lisanslı depoculuğun önemine işaret etti. Kocagöz önümüzdeki dönemde pamuk üreticileri için iyi bir sezon beklediklerini sözlerine ekledi.