Xerox’un Önceliği Müşterisini Büyütmek

Geçen yıla göre %13 büyüme yakalayan Xerox, satışlarında orta segment renkli dijital baskı çözümlerinin önemli bir yer tuttuğunu açıkladı.  Zengin bir ürün portföyüne sahip olan marka, müşterilerinin büyümesini sağlayacak doğru çözümleri onları buluşturmayı ilke ediniyor.

Dijital baskı ekipmanları, döküman yönetimi, yüksek kaliteli yazıcı ve yazıcı yazılımları konusunda uzman Xerox Corporation, dünya çapındaki gücüyle 11 milyar dolar değerinde bir teknoloji lideri olarak tanımlanıyor. 160’dan fazla ülkede yer alan ABD merkezli markanın, Türkiye pazarındaki yapılanması Xerox Türkiye ise 28 yıldır bu pazarda sürekli güçlenmeyi başardı. Xerox Türkiye Genel Müdürü Burak Özer, Textilegence’ye pazara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Burak Özer, son yıllarda pazarda birçok alanda daralma ve küçülme olmasına karşın, 2017 yılı itibariyle dijital baskı pazarının yeniden hareketlendiğini söyledi. Baskı sektörünün global, ulusal, siyasi ve ekonomik gelişmelerden doğrudan etkilendiğini belirten Özer, bu alanlardaki büyüme ve istikrarın pazarın büyümesine olumlu katkı yapacağını dile getirdi. Özer, Xerox Türkiye’nin pazar durumuna ilişkin şunları söyledi; “Xerox Türkiye olarak, 2017 yılında önceki yıllara göre daha iyi ve tutturulabilir sonuçlar ön görüyoruz. Çeşitli sektörlerden pek çok işletme, dijital baskıya yönelik yatırımların ve altyapı çalışmalarının sağlayacağı yararların daha çok farkında. Dijital baskıya yönelik yatırımlar artık daha fazla ertelenemeyecek bir konuma gelmiş durumda.”

Xerox %13 Büyüme Elde Etti

Xerox’un geçen seneye göre %13 büyüdüğünü belirten Burak Özer, 2016 yılı ile karşılaştırıldığında özellikle orta segment renkli dijital baskı ürünleri satışlarının ikiye katlandığını açıkladı. Pazarda orta segment renkli dijital baskı sistemlerinin satışında ciddi bir büyüme gördüklerini belirten Özer, Xerox’daki genel büyümenin %30’unun bu ürünlerden oluştuğunu açıkladı. Özer; “Bunun sebebi de müşteriye, son kullanıcıya dokunan dokümanların üretiminden kaynaklanıyor. Orta segmentteki baskı sistemlerinin hem yatırımı hem de kullanımı daha kolay, daha az profesyonel operatör gerektiriyor ve daha az yer kaplıyor.  Baskı merkezleri ve matbaalar tamamen renkli üretime odaklanmış durumdu. Çünkü renkli üretim anapara kazanma yeri ve siyah beyaz üretimde bu fırsat daha dar.” dedi.

Xerox ’un Önceliği Müşterisini Büyütmek
Xerox ’un Önceliği Müşterisini Büyütmek

Özer, yüksek üretim segmentinde yer alan Xerox iGen serisi dijital baskı sistemlerinin ise bir önceki yıla göre yaklaşık %30 büyüme yakaladığını kaydetti.

Dijital inkjet baskı sistemlerinin uygun maliyet ve yüksek hacimli baskı uygulamalarını mümkün kılarak hızla yaygınlaştığını dile getiren Özer; Xerox’un da inkjet baskı alanına büyük önem verdiğini belirtti. Özer; “Tabaka kağıda baskı ile inkjet teknolojisini buluşturduğumuz Xerox Brenva HD’yi ve sürekli form inkjet makinemiz Xerox Trivor’ı Türkiye’de satışa sunduk; ve bu makinelerimize gelen yoğun taleplerden de çok memnunuz” diye konuştu.

Tüketicilerin taleplerini belirleyen kriterleri ele alan Burak Özer, kimi işletmenin baskı hızını ön planda tutarken, kimisinin katma değeri kimisinin de baskı kalitesini ön plana çıkardığını anlattı. Xerox olarak kendileri için öncelikli olanı ‘müşteriyi büyütmek’ şeklinde özetleyen Özer; “Müşterimiz pazarda hangi yönde kendisine kar sağlayacaksa, biz de o yön doğrultusunda kendisine iş geliştirme programlarımız ile destek veriyoruz. Bu doğrultuda müşterimize en uygun ve doğru ürünleri öneriyoruz” diye konuştu.

Xerox ‘ta 2018’de de Yatırımlar Artamaya Devam Edecek

Yılsonuna ilişkin beklentilerini de açıklayan Burak Özer, 2016 ile karşılaştırıldığında bu yılı daha iyi sonuçlarla kapatmayı beklediklerini söyledi. Özer sözlerini şöyle bitirdi; “Birçok firma daha önce ertelediği baskı yatırımlarını tekrar hayata geçirmeye başladı. Bu yatırımların 2018 yılında da artarak devam edeceğini öngörüyorum. Ayrıca geçtiğimiz aylarda lansmanını yaptığımız Xerox VersaLink ve Xerox AltaLink ürün ailelerinden oluşan; ve son teknoloji ConnectKey yazılımına sahip 29 yeni ofis cihazımız ile sektörde oldukça iddialı olduğumuzu; ve bu alanda da büyüme hedeflediğimizi belirtmek isterim. Alanında uzman kadromuz ve iş ortaklarımız ile sektörde faaliyet göstermeye; pazar payımızı artırmaya ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeni ürün ve çözümler üretmeye devam edeceğiz.”