30 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Coloreel, Kalite İnovasyon Ödülü’nü kazandı

TerbiyeColoreel, Kalite İnovasyon Ödülü'nü kazandı

- Terbiye Haber Sponsoru -

Coloreel ve nakış ve tekstil endüstrisi için çığır açan anında iplik boyama teknolojisi, İsveç Kalite Enstitüsü SIQ’nun bir ödülü olan ‘Döngüsel ekonomi ve karbon nötrlüğü inovasyonları’ kategorisinde Kalite İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü. Kalite İnovasyon Ödülü, çeşitli ülkelerdeki kalite enstitüleri arasında ortak bir düzenleme olup, her yıl, çalışmalarında bilinçli sistemlerle açık bir bağlantısı olan ve başlangıç noktası olarak açıkça tanımlanmış bir müşteri ihtiyacı olan yenilikleri olan şirketlere, kuruluşlara veya bireylere veriliyor.

Saver Makina İşçi Çıkarmadan Yola Devam Ediyor

Tekstil ve terbiye makineleri imalatında 20 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Tekirdağ Çorlu’daki Saver Makina, coronavirüs salgınının neden olduğu sorunlara karşı, Ziraat Bankası’nın verdiği destek paketi ile işçi çıkarmadan üretimine devam ediyor. Anadolu Ajansı’na açıklamada bulunan Saver Makina Genel Koordinatörü Ahmet Alkan, salgının firmanın ticaretini olumsuz etkilese de devletin bu konuda kendilerini yalnız bırakmadığını söyledi. Alkan şunları dile getirdi;

“”Ziraat Bankası aracılığıyla, çok kısa bir sürede olumlu yönde karşılık bulan krediyi kullandık. Bu kredi bize can suyu gibi geldi. Bu sayede işçilerimizi işten çıkarmadık. Normal çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sadece bulaşıcılığı engellemek adına bir kısım personelimizi izne gönderdik fakat biz faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum; onlara çok teşekkür ediyorum. Bu kredi gerçekten yüzümüzü güldürdü.”

Üretiminin %50’sini 9 ülkeye ihraç eden firma, 5 bin metrekare kapalı alanda toplam 55 personelle faaliyetlerini sürdürüyor. TEMSAD üyesi olan Saver Makina, kumaş kenar kesme makinesi, boya makineleri ve yıkama üniteleri üretimi gerçekleştiriyor.

GIO’ EMI s.rl. terbiye için ‘Pasha’yı tercih etti

İtalya Villasanta’da bulunan GIO’ EMI s.r.l. İtalyan tekstil endüstrisinin yüksek katma değerli ev tekstil perde üreticilerinden birisi olarak biliniyor. Firma terbiye kapasite artışı için EFFE Endüstri ile işbirliği yaptı. GIO’ EMI s.r.l. 3400 mm çalışma eninde Pasha model ram makinesine yatırım yaptı. Firma özel kumaş üretimlerine Pasha ile devam edecek.

Monforts ATC’deki çalışmalarla balık ağlarının performansı artıyor

Monforts’un Almanya Mönchengladbach’taki İleri Teknoloji Merkezi’nde (ATC) yenilikçi teknik tekstil ve terbiye konularında çalışmaları devam ediyor. Yıllık yaklaşık 200 milyar dolar değerine sahip olan kontrollü koşullar altında balık yetiştiriciliği bu konuda önemli bir potansiyele sahip. Hem tatlı hem de tuzlu suda yapılan bu küresel endüstride kullanılan ağlar büyük bir öneme sahip. Monforts ATC ’de su ürünleri yetiştirilmesinde kullanılan ağların performansını arttırmayı hedefleyen bir dizi AR-GE çalışması yürütülüyor.

Monforts Teknik Tekstiller Müdürü Jürgen Hanel bu ağların biyolojik kirliliğe yol açma eğiliminde olduğuna dikkati çekiyor. Hanel şunları söyledi; “Artık, bu ağların olumsuz etkilerinden kaçınmak için, yüksek basınçlı robotik jetler onları temizlemek için kullanılıyor. Ağ temizliği pahalıdır ve ayrıca ağlardaki mevcut kirlenmeyi önleyici boyalara zarar verebilir, bu da kontaminasyonun yanı sıra balık sağlığı ve sıhhati konusunda risklere neden olabilir.”

Ağların aşınma direncinin de son derece önemli olduğunu kaydeden Hanel, su altı ortamının genel yıpratıcı etkisinin yanı sıra köpekbalıkları gibi büyük yırtıcı balıkların da ağlara zarar verdiğini belirtti. Hanel; “Bu balık yetiştiriciliği kafeslerinin denizaslanlarının bile ilgisini çektiği biliniyor, hatta yeterince korunmadıkları takdirde bunların üstünden atlayabilme avantajına bile sahipler” dedi.

Monforts ATC’deki çalışmalarla balık ağlarının performansı artıyor

Terbiye haberleri: 3XDRY ile bir kumaş ne kadar fonksiyonel olabilir?

Günümüzde kıyafetlerden çok yönlülük talebi hızla artıyor. İster spor, ister eğlence amaçlı olsun kıyafetlerden çeşitli fonksiyonları yerine getirmesi temel beklenti olarak şekilleniyor. Genelde iş ve güvenlik amaçlı giysilerde görülen bu fonksiyonel özellikler artık sportif ve günlük giyime de yansıyor. Sadece streç kumaşlarda değil, her kategoride yüksek performanslı tekstil ürünlerine talep artışı bu konuda önemli geliştirmelere yol açıyor. İsviçre merkezli kumaş üreticisi Schoeller Textil AG, müşterilerine sadece konfor ve stil sahibi kumaşlar sunmuyor. Firma aynı zamanda 3XDRY teknolojisi ile nefes alabilir, su ve kir iticiliği özelliklerine sahip teknolojik olarak geliştirilmiş ürünler sunuyor.

Hem doğal hem de sentetik elyaflardan kumaşlarda kullanılabilen Schoeller’in 3XDRY terbiye teknolojisi, bir tekstilin dış yüzeyinin su itici olmasına izin verirken, iç kısım nemi emiyor ve hızla yüzeye dağıtıyor. Sonuç olarak, 3XDRY içeren tekstiller, geleneksel tekstillere kıyasla çok daha hızlı kuruyor. Bu ise tüm aktiviteler boyunca daha iyi bir rahatlık sağlıyor.

3XDRY ile bir kumaş ne kadar fonksiyonel olabilir?

Dinarsu, Brückner’in halı kaplama hatlarını tercih etti

Köklü tekstil terbiye teknolojileri üreticisi Brückner, Türk tekstil endüstrisi ile bağlarını güçlendiriyor. Küresel halı pazarının en önemli markalarından Dinarsu, yeni yatırımlar için geçmişte olduğu gibi Brückner’i tercih etti. Dinarsu Brückner’in halı kaplama hatları için sipariş verdi.

1955 yılında kurulan ve 1975 yılında Çerkezköy entegre tesislerine taşınan Dinarsu, 2005 yılından bu yana Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Hedefli yatırımlar ve geniş ürün yelpazesi ile firma, bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Dinarsu Türkiye’de CE belgesine sahip ilk tufting halı üreticisi olmakla birlikte 400 dpi çözünürlükte üretim kalitesi sunan ilk ve tek üreticidir.

Alman bir aile işletmesi olan tekstil makineleri üreticisi Brückner, geçtiğimiz yıllarda Dinarsu’ya bazı hatlar tedarik etmişti. Bu hatlar DUO-THERM tipinde ve özellikle yüksek kaliteli halıların üretiminde kullanılıyor. Yaklaşık 170m uzunlukla birlikte bu kaplama hattı, kumaş türüne ve prosese göre yıllık üretim kapasitesi maksimum 20 milyon metrekareye kadar çıkabiliyor.

Karşılıklı güvene dayanan bu ilişki sonucunda, son zamanlardaki tufting halıların lateks sırt kaplaması için birçok hattı kapsayan sipariş başarıyla tamamlandı. Güncel programa göre; ilk hattın teslimatı 2020 yazı, diğerleri ise 2020 yıl sonu ve 2021’in ilk aylarında olacak şekilde planlandı.

Dinarsu, Brückner’in halı kaplama hatlarını tercih etti

Yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik

Monforts ile yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik. Hem Endüstri 4.0’ın kökenleri hem de daha sürdürülebilir üretim yöntemlerine duyulan ihtiyaç bilincinin başlangıcının 1971 yılı olduğu söylenebilir. 1971’de ilk mikroişlemci Intel tarafından tanıtıldı ve aynı zamanda ilk ve belki de şu anda en tanınmış çevre örgütü Greenpeace kuruldu. Bu nedenle, o yıldan günümüzün otomatik tekstil üretim makineleri konseptlerine ve kaynakların gittikçe daha verimli kullanıldığı prosesler geliştirme çabasına doğru, direkt bir grafik çizilebilir.

A. Monforts Textilmaschinen GmbH & Co. KG tarafından pazara sunulan tüm yenilikler, örneğin Endüstri 4.0’ın olanaklarıyla güçlendiriliyor ve pazarın daha sürdürülebilir üretim talebine yanıt olarak geliştiriliyor. 2019’da tüm Monforts makineleri için sunulan yeni ‘dijital ikiz’ özelliğini sahip. Bu özellik şirketin Akıllı Destek ve Akıllı Kontrol uygulamalarını kullanarak her yerden kapsamlı teknik makine verilerine erişmeyi mümkün kılan gelişmiş sensör teknolojilerini kapsıyor. Ek olarak, dijital ikiz sistem, dönüştürücüler veya dişliler gibi aşınan parçalar hakkında bilgi sağlar.

Bu son gelişmeler özellikle Avrupa’daki Monforts müşterileri tarafından çok olumlu karşılandı.

Yarım yüzyıldır ev tekstillerinde mükemmellik

Terbiye haberleri: AQUARIA ile Su Çağına Hoş Geldiniz

AQUARIA ile su çağına hoş geldiniz. Buluşun zevki geri döndü ve tüm dünyada moda haftaları boyunca rehberlik (fil rouge) yaptı. Temel konsept, zaten mükemmel bir ürünü fazladan çaba harcayarak özel bir ürüne dönüştürmektir. Tekstil dünyası tüm bunlar göz önünde bulundurularak, WSGN trend tahmin ajansının öngördüğü şekilde, denim pazar payının artışıyla birlikte Texworld Paris, Milano Unica ve Denim Première Vision fuarlarına hazırlanıyor.

Tasarımcılar gittikçe daha sık olarak, görünüm, dokunuş (tuşe) ve tekstil performanslarına göre sıra dışı bir şey yaratabilmek için, gerekli olmayan ancak gerçekten orijinal olan üretim süreçlerinden geçmiş tekstiller arıyor. Bu, önümüzdeki yıllardaki tekstil üretiminin kilit konseptidir. Ayrıca tekstil terbiyecileri su sayesinde, tasarımcılar için fiilen ilham kaynağı olabilir: Aslında, bazı belirli renklere ve tekstil yapı tanımlarına yalnızca belirli yıkama işlemlerinden geçerek ulaşılabilir. Özel işlemlerdir bunlar. Ve burada mekanik tekstil endüstrisi devreye giriyor ve bu, tekstil ve moda üretiminin yükseldiği yerdir. Ayrıca, Biancalani’nin patentli çözümü AQUARIA® burada etkili oluyor.

Mekanik tekstil endüstrisi, kumaşlar için özel işlemler gerçekleştirebilecek makineler sunmaya çalışmasından bu yana çok zaman geçti. Zaman ve para maliyeti nedeniyle kontinü olmayan prosesten, sonuçların tekrarlanabilirliği ve niceliksel olarak daha yüksek bir ürün garantisi için kontinü (kesintisiz) prosese geçmek kesinlikle gerekliydi. Böylece sonuçta hiçbir pazar dışarıda kalmaz. Ve hepsinden öte, halat işleminden açık ene geçmek gerekiyordu. Ama sadece bu değil. Tekstil terbiyesinde, hem açık en hem de kontinü olarak benzer makineler zaten vardı. Ancak mevcut olmayan şey, hava ile taşınan kumaşın yıkamasını gerçekleştiren bir makineydi. Sonunda bu yapıldı ve ona AQUARIA® deniliyor.

AQUARIA ile Su Çağına Hoş Geldiniz

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler