Ana Sayfa » Eğirme » Saurer, iş kollarından üçünü Rieter’e satıyor

Saurer, iş kollarından üçünü Rieter’e satıyor

İmzalanan satın alma anlaşmasına göre Rieter, Saurer Group’un Accotex, Temco ve Autoconer iş kollarını devralacak.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Şanghay/Çin borsasında yer alan Saurer Intelligent Technology Co. Ltd ve İsviçre merkezli Rieter Holding AG, nakit ve borçsuz 300 milyon Euro’luk satın alma bedeli ile bir anlaşma imzaladı. 13 Ağustos 2021 tarihinde imzalanan bu anlaşmaya göre; Rieter, Saurer Technologies GmbH & Co. KG’den Accotex ve Temco, Saurer Spinning Solutions GmbH & Co. KG’den ise Autoconer iş kollarını satın alıyor. Saurer’in iki Alman şirketindeki koruyucu tedbir işlemleri ise 17 Ağustos 2021 itibariyle sona erdi. 

Ticari faaliyete geçiş olarak Rieter, iki Alman kuruluşunun ana şirketi olan Saurer Netherlands Machinery Company B.V’nin (Amsterdam/Hollanda) hisselerinin %57’sini satın alacak. Bu anlaşmanın Ağustos ayında tamamlanması beklenirken, Rieter tarafından teminat olarak alınan bu hisseler, işlemin uygulanmasından altı ay sonra Saurer’e iade edilecek. Ayrıca, bu satın alma işlemiyle bağlantılı olarak, Rieter’in gelecekte Saurer’e otomatik bobin makinesi tedarik etmesi öngörülüyor. Saurer için bu ticari faaliyet, şirketin yeni ortamda stratejik dönüşümünü daha da geliştirmesi ve başarması için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. 

SASA Polyester, JP Morgan ile kredi temini için yetkilendirme sözleşmesi imzaladı

Polyester, elyaf, filament, polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünlerde dünyanın önde gelen firmalarından SASA Polyester, Adana’daki PTA yatırımının finansmanı için JP Morgan’ı 350 milyon dolarlık kredi temini için yetkilendirdi.

Şirket, JP Morgan Chase Bank NA, Londra Şubesi’nin birincil lider düzenleyici olarak yetkilendirildiği, CESCE (İspanyol İhracat Kredi Sigorta Şirketi) destekli, 350 milyon dolar karşılığı Euro kadar (nihai miktar CESCE’nin uygunluk gerekliliklerine tabi olmak üzere), 2 yıl geri ödemesiz toplam 12 yıl vadeli olması beklenen kredi temini için yetkilendirme anlaşması imzaladı.

SASA polyester yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor

Polyester sektöründeki üretimine 1966 yılında başlayan SASA, kuruluşundan bugüne, aralıksız yatırımlarıyla, hızlı büyüme sürecine devam ediyor. SASA, 2019 yılında 380 bin ton olan satış miktarını 2020 yılında %89 artırarak 719 bin tona çıkarırken, cirosunu ise bir önceki yıla göre %82 artırarak 5.041 milyon TL’ye ulaştırdı ve 1.214 milyon TL FAVÖK elde etti. 2021 yılının ilk çeyreğinde satış miktarı 302 bin ton olarak gerçekleşirken, bu satışlardan 489 milyon TL FAVÖK elde etti.

SASA’nın, Adana’da entegre üretim tesislerinin yer aldığı, yaklaşık 1.250 dönüm alan üzerinde kurulu merkez işyeri, Hatay’ın İskenderun ilçesinde kendi ham madde depolama tesisi ve ayrıca Ankara ve İstanbul’da da irtibat büroları bulunuyor.

Saurer yeni CEO olarak Yiping Sheng’i atadı

Saurer Yönetim Kurulu oybirliğiyle 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Yiping Sheng’i yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak atadı. Sheng, CEO koltuğunu Clement Woon’dan devraldı. Clement Woon, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam edecek ve tekstil endüstrisinde dünya lideri bir eğirme teknolojileri şirketi olan Saurer’i desteklemeye devam edecek.

Yeni CEO Yiping Sheng, şirkette 20 yılı aşkın süredir çalışıyor. 44 yaşındaki Sheng, istikrar ve sürekliliği destekleyen bir sonraki yönetici kuşağını temsil ediyor. Çin vatandaşı olan Sheng, 20 yılı aşkın bir süredir Almanya’da tasarım mühendisi olarak Saurer’de çalıştı. Sheng, CEO olarak atanmadan önce Saurer’in Çin Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Saurer (Changzhou) Tekstil Makineleri Ltd. Şti’nin Genel Müdürü idi.

Eğirme Haberleri: Saurer yeni CEO olarak Yiping Sheng’i atadı
Eğirme Haberleri: Saurer yeni CEO olarak Yiping Sheng’i atadı

Oerlikon POY prosesindeki enerji tasarrufunu arttırdı

Yapay elyaf eğirme teknolojileri uzmanı Oerlikon Manmade Fibers e-save odaklı yeni teknolojiler üretmenin yanı sıra mevcut çözümlerinde de bu konseptte geliştirmeler yürütüyor. Oerlikon bu geliştirmeler için partneri Siemens ile uzun yıllardır çalışmalar sürdürüyor. Bu çalışmaların bir meyvesi olarak, bu yılın başında Oerlikon POY sistemi için yeni tahrik ünitesinin seri üretimine başladı. Bu yeni bileşen özellikle sağladığı enerji tasarrufu ile dikkat çekiyor.

Kompakt konvertör ünitesinin ihtiyaca özel tasarımı sarıcının kontrol fonksiyonunun optimizasyonunu sağlıyor. Yeni bileşen performans optimizasyonu sağlayan gerilim besleme motoru ile birlikte monte edilecek. WINGS POY için sarıcı alanındaki yeni tahrik ünitesi enerji tüketimini %3 oranında azaltıyor.

Oerlikon POY prosesindeki enerji tasarrufunu arttırdı

Penye atığı nasıl yüksek kaliteli ipliğe dönüşür?

Pamuk ekim alanlarının sınırlı olmasına karşın dünya çapında giyim talebi artıyor. Truetzschler, pamuk atıklarından yüksek kaliteli ipliklerin üretilmesini sağlayan geleceğe odaklı teknolojilerle, bu değerli hammaddenin sürdürülebilir kullanımına önemli ölçüde katkıda bulunuyor. IDF2 ile penye atığı yüksek kaliteli ipliğe dönüşüyor.

Başarılı bir sürdürülebilirlik konseptine örnek olarak Özbekistan’daki Bakan Tex verilebilir. Hükümetin 2017 yılında yerli tekstil sektörünün tüm değer zincirini teşvik etmeye karar vermesinin ardından, şirket Taşkent’te kuruldu.

Bakan Tex birinci sınıf penye ring ipliği üretiyor. Proseste, yükse kaliteli penye ring ipliğinde istenmeyen kısa elyaflar ve nepsler içeren penye döküntüsü penye makinelerinde penyelenir (taranır). Elyaflar harman hallaç dairesinde ve tarakların üzerinden geçtiğinde, yüksek kaliteli bir ‘atık”tır. Penye döküntüsü, örneğin banknotlarda veya hijyen ürünlerinde kullanılan geri dönüştürülebilir bir hammaddedir. Aynı zamanda mükemmel rotor ipliklerine dönüştürülebilir. Bu, Entegre Cer Makinesi (IDF) kullanılarak prosesin kısaltılmasıyla mümkün oluyor.  İyi bir ipliğin işlenmesini sağlamak için, elyaf uzunluğu IDF sayesinde önemli ölçüde daha kısa olabilir.  %100 penye döküntüsü işlenmiş olsa bile iplik mükemmel kalitededir. Şimdiye kadar, bu kısaltılmış işlem olmadan bu mümkün değildi.

Penye atığı nasıl yüksek kaliteli ipliğe dönüşür?

Eğirme haberleri: silme robotu iplik kopmalarını azaltıyor

Oerlikon Barmag’ın iplik üreticilerine sunduğu yeni gelişmiş teknolojisi Silme Robotu, iplik nozüllerinin temizlenmesini manuel olmaktan çıkarıyor. Çin’de birçok büyük iplik üreticisi tarafından uygulanmasının ardından, 2019 yılının sonundan bu yana Hindistan’da ilk silme robotu kullanılıyor. Çinli müşterilerde olduğu gibi, Oerlikon Barmag’ın çözüm performansı burada da kendini gösteriyor: eşit, yüksek kaliteli silme prosesi iplik kopmalarında belirgin bir azalma ve yüksek bir tam sarma oranı sağlıyor. İplik nozüllerinin düzenli silinmesi (temizleme) proses stabilitesi ve iplik kalitesi açısından oldukça önemli.

Hintli iplik üreticisinden üç aylık performans verileri toplanıp değerlendirildi. Sonuç: iplik kopma oranında ürün türüne bakılmaksızın yaklaşık %30 azalma görüldü. Erken çalışma süresi kopmaları %10, bağlama kopmaları ise %40 oranında azalma görüldü. Sonuç olarak tam sarma oranı %3 artarken, atık oranında %0,2 azalma görüldü.

Silme robotu iplik kopmalarını azaltıyor

Saurer’den iplik üretiminde otomasyon çözümleri

Tekstil şirketleri gittikçe karmaşıklaşan zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Daha yüksek işçilik maliyetleri ve çalışanların değişim oranının yanı sıra, malzeme akışını otomatikleştirme ihtiyacından, teslim sürelerini kısaltma ve verimliliği arttırma ihtiyacından bahsetmeye gerek bile yok. Ayrıca, şirketler, daha fazla iplik kalitesi ve kullanım kolaylığı talebinin yanında, büyük ve ağır bobinlere yönelik trend nedeniyle kapsamlı otomasyon çözümlerine ihtiyaç duyuyor. Saurer iplik üretiminde otomasyon çözümleri ile bu noktada devreye giriyor.

Saurer, özellikle fitil makineleri ve ring iplik eğirme makineleri arasında transfer sistemlerinin planlanması ve kurulumunda 30 yıllık deneyime sahiptir. Şirket, dünya çapında 100’den fazla sistemi başarıyla uyguladı.

Saurer’den iplik üretiminde otomasyon çözümleri

Eğirme haberleri: sürdürülebilir mendil üretimi için Truetzschler çözümleri

Sürdürülebilir mendil üretimi için Truetzschler çözümleri. Dünyanın en büyük nonwoven fuarı INDEX20, 31 Mart- 3 Nisan 2020 tarihleri arasında Cenevre Palexpo’da gerçekleştirilecek. Nonwoven teknolojileri, ekipmanları ve malzemeleri üreten birçok önemli firma fuarda yerini alıyor. Truetzschler Nonwovens ve Truetzschler Card Clothing fuarda 2327 numaralı stantta ziyaretçileriyle buluşacak. Truetzschler tek kullanımlık mendiller ve hijyen tekstilleri için sürdürülebilir nonwovenları verimli bir şekilde üretmek için yeni hat konseptlerini ve garnitürlerini sunacak.

Tüketiciler pamuk elyafından yapılmış tekstilleri sever. Sadece giysilerde değil, cilt ile temas eden diğer ürünlerde de yumuşak ve doğal dokunuşu çok takdir ederler.

Elyaf inceliği (çoğu elyaf 3-5.5 Mic veya 1.0-2.8 dtex arasındadır), mukavemet ve emici kapasitesi pamuk elyafını tek kullanımlık kuru ve ıslak mendiller için ideal bir malzeme haline getiriyor. Tek kullanımlık nonwovenlarda pamuk elyaflarının sınırlı kullanımının sadece iki nedeni vardır. İlk olarak, pamuk çoğu zaman daha ucuz olan viskoz / polyester karışımlarından daha pahalıdır. İkincisi, pamuk elyafları, nitelikleri hem bölgesel olarak hem de yıldan yıla değişen doğal ürünlerdir.

Sürdürülebilir mendil üretimi için Truetzschler çözümleri

Eco Pure teknolojili Tencel Modal sürdürülebilirliği güçlendiriyor

Lenzing Grubu, nonwoven endüstrisinde çevreye duyarlı modal elyafların üretimini iyileştiren Lenzing Eco Pure teknolojisinin piyasaya sürdü. Eco Pure teknolojili Tencel Modal elyaflar, sektördeki mevcut modal elyaflar arasında çevreye en duyarlı seçenek olarak görülüyor. Tamamen klorsuz ağartma yapılan hamur ve elyaflar, temiz modal elyaf üretiminde sektöre yeni bir standart getiriyor. Genellikle hassas bir ağartma prosesinin kullanıldığı bu elyaflardan yapılan tekstil ürünleri, geleneksel yöntemlerle ağartılan Tencel Modal elyaflarından daha yumuşak olduğundan iç çamaşırları, ev giysileri, yatak takımları vb. için çok daha uygundur.

Eco Pure teknolojisi, yaşam döngüsü boyunca yüksek çevre standartlarını karşılayan ürün ve hizmetlere verilen EU Ecolabel çevresel mükemmellik etiketinin kurallarına göre çevreye duyarlı bir üretim süreciyle öne çıkıyor. Eco Pure teknolojili Tencel Modal elyaflar sadece Avusturya’da, Orta ve Doğu Avrupa’da sürdürülebilirlik gözetilen ormanlardan gelen kayın ağacından üretiliyor.

Eco Pure teknolojili Tencel Modal sürdürülebilirliği güçlendiriyor

Eğirme haberleri: Eastman, sürdürülebilir Naia selülozik kesikli elyafı pazara sunuyor

Sürdürülebilir kaynaklı Naia selülozik filament ipliğinin üreticisi Eastman, genişleyen elyaf portföyünü, 11-13 Şubat tarihleri arasında uluslararası moda ve tekstil fuarı Première Vision Paris (PV) fuarında gösterecek. Yeni selülozik elyaf Naia ile sürdürülebilir moda için çok yönlü, çevre bilincine sahip başka bir malzeme seçeneği sunuluyor.

Eastman tekstil küresel pazarlama direktörü Ruth Farrell ürün portföyünü genişletmek dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Farrell, selülozik kesikli elyafı sunmak için dünyanın dört bir yanından yenilikçi iplik üreticileri partnerlerden oluşan güçlü bir ağla çalıştıklarını belirtti. Farrell sözlerini şöyle sürdürdü;

“Değer zinciri partnerlerimizle birlikte çalışarak, konumlarına bakılmaksızın fabrikalar ve nihayetinde markalar için Naia elyaflarına hızlı ve kolay erişim sağlıyoruz. Bu selülozik kesikli elyaf doğal bir yumuşaklığa sahiptir, çabuk kurur ve kumaşta tüylenmeyi azaltır. Günlük kullanım için ideal olan sürdürülebilir kumaşlar ve giysiler üretmek için liyosel, modal ve geri dönüştürülmüş polyester gibi diğer çevre dostu malzemelerle iyi şekilde harmanlanabiliyor.”

Eastman, sürdürülebilir Naia selülozik kesikli elyafı pazara sunuyor

Tekstil Eğirme Haberleri

Kempaş İplik ve Saurer çözümleri geri dönüşüme değer katıyor

Geri dönüştürülmüş elyaftan iplik üretiminde uzman olan Kempaş İplik, 15 yılı aşkın süredir Saurer ile iş birliği yapıyor ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied