Ana Sayfa » Güncel » EVTEKS fuarı son dakikada ertelendi

EVTEKS fuarı son dakikada ertelendi

Evteks fuarı geçen yıl da pandemi nedeniyle ertelenmişti.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Bu yıl 20-24 Eylül tarihleri arasında CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenmesi planlanan  26. İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı ertelendi. İstanbul Fuarcılık A.Ş. tarafından, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) iş birliğiyle düzenlenen Evteks fuarı geçen yıl da pandemi nedeniyle ertelenmişti. EVTEKS Fuarı sosyal medya hesabından bugün (3 Eylül) yapılan açıklamaya göre sektöre olan katkısının en verimli şekilde geçmesi için Mayıs 2022’ye ertelendiği duyuruldu. Fuara günler kala yapılan bu son dakika açıklamanın ardından TETSİAD erteme kararının tek taraflı olduğunu ve kendi bilgi veya onayları dahilinde olmadığını belirtti.

TETSİAD Yönetim Kurulu adına Başkan Hasan Hüseyin Bayram’ın TETSİAD sosyal medya hesabından paylaştığı açıklama şu şekilde:

“20-24 Eylül 2021’de düzenleneceğini duyurduğumuz EVTEKS’in mayıs ayına ertelendiği yönündeki duyuru, tek taraflıdır ve TETSİAD’ın bilgi/onayı dahilinde değildir. TETSİAD yönetimi; fuarımızın, sektörün ihtiyaçlarına tam karşılık verecek nitelikte hazırlanarak düzenlenmesi için görüşmelerini sürdürmektedir. Fuara ilişkin gelişmeler ile ilgili sizlere en kısa zamanda yeni bir bilgilendirme yapacağız. Gelişmeler ile ilgili TETSİAD’ın yapacağı bilgilendirmeleri takip etmenizi, Derneğimiz haricinde kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak duyuruları dikkate almamanızı önemle rica ederiz.”

Katılımcı ve ziyaretçilerin organizasyonları ve planlamaları göz önüne alındığında, fuara az bir süre kala alınan bu erteleme kararının sektörde ciddi şekilde tartışılacağı belirtiliyor.

Partnerlerden yeni açıklama geldi

CNR Holding Genel Müdürü Alkan Usta tüm dünyada ağırlaşan pandemi koşulları ve özellikle Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi kırmızı listeye alması nedeniyle EVTEKS fuarını erteleme kararı aldıklarını açıkladı. Bu erteleme kararının birçok katılımcının ve yurt dışındaki çözüm ortaklarının da talepleri doğrultusunda alındığını dile getiren Usta, ayrıca fuara katılım sağlayan pek çok ülkenin de fuara bu nedenle katılmama kararı aldıklarını belirtti.

TETSİAD web sitesinde yer alan açıklama

Uzun yıllardır fuara destek veren TETSİAD web sitesinden yayınladığı açıklamada; “Firmanın, derneğimizin bilgisi ve onayı haricinde almış olduğu bu yanlış kararın, sektörümüze ve ülke ekonomimize oluşturduğu mağduriyet hepimizin malumudur” diyerek, yaşanan bu mağduriyet ile ilgili dernek yönetiminin gerekli her türlü hukuki süreci başlatacağını duyurdu.

Haberin devamına buradan erişebilirsiniz.

Fas tekstil endüstrisi ITMF’nin yeni üyesi oldu

Fas’ın tüm tekstil ve konfeksiyon değer zincirini temsil eden AMITH (Fas Tekstil ve Konfeksiyon Sanayicileri Birliği), Mayıs 2021’de yeni üye olarak ITMF’ye katıldı. 2019 yılında ortalama 3,5 milyar Euro değerinde mal ihraç eden Fas tekstil ve konfeksiyon sektörü, yaklaşık 195.000 kişiyi istihdam eden yaklaşık 1.200 şirketi kapsıyor.

Fas tekstil endüstrisi, ITMF üyeliği ile küresel platforma erişimini artırıyor

AMITH Genel Müdürü Fatima-Zohra Alaoui ITMF’ye katılmanın, onlar ve üyeleri için küresel tekstil değer zinciri platformuna benzersiz bir erişim sağladığını dile getirdi. Dünyanın giderek daha entegre hale geldiğinin altını çizen Alaoui, bu nedenle, tekstil değer zinciri boyunca iş birliğinin ve bunun karmaşıklığının anlaşılmasının oldukça önemli olduğunu belirtti.

ITMF Genel Müdürü Dr. Christian Schindler AMITH’in ITMF’ye katılmasıyla bir kazan-kazan durumu yaratıldığını söyleyerek; “Kuzey Afrika tekstil ve konfeksiyon endüstrisinin önemli bir oyuncusu ve sesi, uluslararası ağ ve platformdan yararlanacak ve karşılığında AMITH’in bakış açısı ve girdilerinden faydalanacak” diye konuştu.

ITMF (Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu) 1904 yılından beri küresel tekstil değer zincirinin uluslararası forumu işlevi görürken; Üyeleri, küresel üretimin yaklaşık %90’ını temsil eden tekstil ve konfeksiyon üretim ülkelerinden oluşuyor.

HUGO BOSS Japonya’daki ilk amiral mağazasını Ginza’da açıyor

Küresel giyim pazarının önemli markalarından HUGO BOSS, başkent Tokyo’nun ünlü alışveriş bölgesi ve en lüks moda merkezi Ginza’da açacağı amiral mağazasında müşterilerine hizmet vermeye başlayacak. İki kata yayılan ve toplam 480 metrekarelik alışveriş alanına sahip mağaza, markanın en yeni iç konseptine göre özel olarak tasarlandı. Bu sayede özelleştirilmiş hizmet ve özel bir alışveriş deneyimi sunulacak mağazada, kadın giyim ve erkek giyimden özel BOSS Made To Measure terzilik teklifine kadar tam bir BOSS ürün ve koleksiyon serisi yer alacak.

HUGO BOSS yeni mağaza konseptiyle farklı alışveriş deneyimleri sunuyor

Mağazanın iç konseptinde öne çıkan unsurlardan birisi ‘değişen’ bir duvar izlenimi veren beyaz asma arka duvar panelleri. İlk olarak 2020’de Soho, NY mağazasında tanıtılan bu paneller ürün sunumu için ideal zemin oluşturuyor.

HUGO BOSS, mağazanın cephesinde ve içinde bulunan entegre dijital medya duvarlarında, en yeni videolar ve kampanya görüntülerinin yanı sıra markalı içerikleri paylaşacak. Müşteriler, marka deneyimini ve müşteri yolculuğunu zenginleştirmeyi amaçlayan bu paylaşımlardan ilham alabilecek.

Mermer, ahşap ve cilalı krom malzemelerin kombinasyonu ile modern bir atmosfer ve sıcak bir karşılama sunan mağazada, özellikle tekstil ve duvar uygulamalarında kullanılan beyaz, bej ve siyahtaki ek renk unsurları ile samimi ve sade bir his yaratılıyor.

Mağaza açılışında sınırlı bir süre için özel bir koleksiyon yer alacak

HUGO BOSS mağaza açılışında, benzersiz bir baskıya sahip özel bir kapsül koleksiyonu yalnızca Japonya’da satışa sunacak. Kapüşonlular, gömlekler, şortlar ve terliklerden oluşan koleksiyon yalnızca sınırlı bir süre için müşterilere sunulacak.

İş, gündelik ve spor alanlarında erkek ve kadın giyim serileri sunan marka ayrıca ayakkabı, aksesuar, gözlük, saat ve parfümden oluşan geniş ürün portföyüyle müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

HUGO BOSS Japonya’daki ilk amiral mağazasını Ginza’da açıyor

Gap, Birleşik Krallık ve İrlanda’daki mağazalarını kapatıyor

Amerikan moda perakende devi Gap 2023 Güç Planı’nın bir parçası olarak yeni, daha uygun maliyetli yollar bulma hedefiyle geçen yıl Avrupa’daki faaliyetlerinin stratejik bir incelemesine başladı. Şirket, Avrupa’daki varlığını sürdürmek ve müşterilere hizmet vermek adına yapılan değerlendirmeler sonucunda her pazar için farklı bir rota belirledi. Bu kapsamda Gap, 1987’den beri Birleşik Krallık’ta ve 2006’dan beri İrlanda Cumhuriyeti’nde müşterilere sunduğu hizmeti yalnızca online olarak devam ettirme kararı aldı.

Moda dünyasında 50 yılı aşkın süredir varlığını sürdüren Gap, aldığı karar doğrultusunda Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’ndeki pazar dinamikleri nedeniyle ağustos ayının sonundan 2021 eylül ayının sonuna kadar burada işlettikleri tüm Gap Specialty ve Gap Outlet mağazalarını aşamalı olarak kapatacak. Bu stratejik hamle şirketin bu pazardan çıktığı anlamına gelmezken aksine firma, ülkede online satışlara devam ederek bu pazarlardaki varlıklarını sürdürmek istediklerini açıkladı. Ayrıca Avrupa ekibiyle istişare süreci üzerinden hareket eden Gap, mağazacılık faaliyetlerine son verirken iş arkadaşlarına destek ve geçiş yardımı sağlayacaklarını söyledi.

Gap Fransa ve İtalya için de yeni yol haritası çizdi

Gap Avrupa’daki diğer ülkeler için de planlarını uygulamaya koydu. Fransa için potansiyel bir ortak belirlediklerini açıklayan şirket, FIB Group’un perakende şubesi Hermione People & Brands ile Fransa’daki Gap mağazalarını devralmak için görüşmelerde bulunduğu bilgisini paylaştı. Gap, İtalya’da ise mağazalarının potansiyel olarak satın alınması için bir ortakla görüşme halinde olduklarını ve yeni bilgiler oldukça bunları paylaşacaklarını duyurdu.

1969 yılında San Francisco’da kurulan Gap, şirket tarafından işletilen ve franchise mağazaları ve e-ticaret sitelerinin bir kombinasyonu aracılığıyla dünya çapında 40’tan fazla ülkedeki müşterilere Modern Amerikan tarzını getiriyor. Markayı uluslararası pazarlarda büyütmek adına güçlü ve uygun maliyetli bir yol olarak franchise ortaklıklar kuran Gap, bu şekilde 35 ülkede 460’tan fazla mağaza, 14 bağımsız e-ticaret sitesi ve 160’tan fazla çok kanallı veya salt e-ticaret sitesiyle müşterilerine ulaşıyor.

Gap, Birleşik Krallık ve İrlanda’daki mağazalarını kapatıyor
Gap, Birleşik Krallık ve İrlanda’daki mağazalarını kapatıyor

Durak Tekstil’in acı kaybı

Türkiye’nin önde gelen tekstil işletmelerinden Bursa merkezli Durak Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Durak 72 yaşında hayatını kaybetti. 5 Şubat’ta Emir Sultan Mezarlığı’ndaki aile mezarlığına defnedilen Durak, iki çocuk babasıydı. İstanbul’da kimya mühendisliği eğitimi sonrasında, Almanya ve İsviçre’de kimya yüksek mühendisliği eğitimini tamamlayan Ömer Durak, 1971 yılında kurulmuş olan firmanın yönetimine 1975 yılında katıldı. Dikiş ve nakış ipliği sektöründe pazarda ciddi bir güce ulaşan firma, üretiminin %50’sini 70 ülkeye ihraç eder güce ulaştı. Textilegence olarak, hayatını kaybeden saygıdeğer iş insanı Ömer Durak’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

Durak Tekstil’in acı kaybı
Durak Tekstil’in acı kaybı

TAREKS’in yürürlüğe girişi Mart 2021’e ertelendi

İthal edilen tekstil, konfeksiyon, deri ürünleri ve ayakkabılarda kullanılan sağlığa zararlı azo boya maddelerin denetimlerine ilişkin Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi’nin (TAREKS) yürürlüğe giriş tarihi 1 Mart 2021 tarihine ertelendi. İthalatta insan sağlığını, can ve mal güvenliğini, çevre ve tüketicinin korunmasını hedefleyen TAREKS, ithalatta önemli bir güvenlik unsuru olacak.

7 Kasım 2020 tarihinde Ticaret Bakanlığı’nın ‘Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ’ yayınlanmıştı. İthal edilen tekstil, konfeksiyon, deri ürünleri ve ayakkabılarda sağlığa zararlı azo boyar maddelerine ilişkin denetimi 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle başlatan bu tebliğ konusunda daha sonra değişikliğe gidildi. Resmi Gazete’de yayımlanan bu değişiklik ile denetimlerin 1 Mart 2021’e ertelendiği duyuruldu.

TAREKS’e yüklenen, ancak ilgilisince düzenlenmediği anlaşılan test raporunun tespiti halinde, diğer şartlar uygun olsa dahi fiili denetim olumsuz olarak sonuçlandırılacak. Sonuç TAREKS’te ilan edilecek. Söz konusu denetimleri gerçekleştirecek birim ise Ticaret Bakanlığı’nın bölge müdürlüklerine bağlı ürün güvenliği denetimlerinden sorumlu ticaret denetmenleri şube müdürlükleri ve ticaret denetmenleri servisleri olacak.

TAREKS’in yürürlüğe girişi Mart 2021’e ertelendi
TAREKS’in yürürlüğe girişi Mart 2021’e ertelendi

İtalyan Makineciler dijital fuarda yeniliklerini sunuyor

21 İtalyan tekstil makineleri üreticisi 15-30 Ekim tarihleri arasında Innovate Textile &Apparel Virtual Trade Show’a katılıyor. Firmalar, İtalyan makinecilerin çatı örgütü ACIMIT ve İtalyan Ticaret Ajansı’nın Houston (ABD) ofisi tarafından düzenlenen İtalyan Pavilyonunda yer alıyor. Her katılımcı firmanın, etkinliğe kaydolan ziyaretçilerle buluşması için sanal bir standı bulunuyor.

Açıklama yapan ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi, Covid-19 kaynaklı sağlıktaki acil durumun ACIMIT’in tanıtım çalışmaları üzerinde net olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Zucchi; “ACIMIT fuarlara uluslararası seyahatin kısıtlandığı bir zamanda İtalyan Ticaret Ajansı ile birlikte, INNOVATE Textile & Apparel Virtual Trade Show’da bir İtalyan Pavilyonu düzenleyerek yeni bir dijital formülü deneyimledi.” dedi.

Zucchi sözlerini şöyle sürdürdü; “Tüm müşterilerimizle yüz yüze görüşmelerin yeniden başlamasını beklerken, Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanlığı ve İtalyan Ticaret Ajansı’na, bu zor durumda bile salgının başladığı anda ‘değişime hazır ol’ şeklindeki ana mücadeleyi kabul ederek, İtalyan tekstil makineleri sektörüne sağladığı destek için teşekkür etmeliyiz.”

Sanal fuarda İtalyan pavilyonunda yer alan, ACIMIT üyesi 21 firma şöyle sıralanıyor; A.Piovan, Dell’Orco&Villani, Efi Reggiani, Erhardt+Leimer, Ferraro, Guarneri Technology, I.C.S, Lawer, Loptex, Macchine Carù, Mcs, Mesdan, Monti Antonio, Officina Master, Ramallumin, Ratti Luino, Stalam, Tonello, Unitech.

300’e yakın makine üreticisini temsil eden ACIMIT, İtalyan tekstil makineleri sektörünün küresel pazardaki çalışmalarına katkı sunuyor. Bu sektör üretiminin %82’sini ihracat ediyor ve 2,3 milyar Euro değer elde ediyor. İtalyan tekstil makineleri sektörü yaklaşık 12 bine yakın kişiyi istihdam ediyor.

EFI, drupa 2021’e katılımını iptal ettiğini duyurdu

Electronics For Imaging, Inc. (EFI), etkileri devam eden coronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle 2021 yılı etkinlik takvimini revize etti. Çalışanlarının, mevcut ve potansiyel müşterilerinin, partnerlerinin korunması için EFI, önümüzdeki yıl Nisan ayında Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenecek drupa 2021 fuarına katılımını iptal etti.

EFI™ Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeff Jacobson yaptığı açıklamada drupa ile uzun ve olumlu bir geçmişe sahip olduklarının altını çizdi.  “Bu etkinlik her zaman küresel baskı endüstrisi için yüz yüze bir etkinlikte başarılabileceklerin en iyilerini temsil etti” diyen Jacobson sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ancak, önümüzdeki yılın başlarında halka açık toplantılar için hangi koşulların geçerli olacağı konusunda şu anda herkesin sahip olabileceği sınırlı bilgi miktarıyla, drupa 2021’den çekilmek talihsiz de olsa ihtiyatlı bir karardır. EFI’de hepimiz, dünya mevcut pandemiyi açıkça geride bıraktıktan sonra, 2021’in ötesinde gelecekteki drupa etkinliklerini ve diğer sektör ticaret fuarlarını dört gözle bekliyoruz”.

COVID-19’un yüz yüze etkinlikler ve EFI’nin kendi satış operasyonları için neden olduğu önemli aksamaların ışığında, EFI müşteriler ve potansiyel müşteriler için uzaktan etkinlikler ve gösterilere ev sahipliği yapıyor ve bunları düzenlemeye devam edecek. Şirket, dünyanın dört bir yanındaki tesislerinden haftanın her günü uzaktan demolar gerçekleştirebilecek donanıma sahip bulunuyor. Demo gerçekleşebilen ürün porftöyünde EFI ekran grafikleri, endüstriyel inkjet, Fiery® dijital sunucular ve MIS / ERP iş akışı çözümleri bulunuyor.

Pandemi azaldığında fiilen etkinliklere katılmayı taahhüt eden şirket aynı zamanda, yıllık EFI Connect kullanıcı konferansının yerine, müşteriler için sanal bir etkinlik olan EFI Engage gibi etkinlikler de gerçekleştirmeye devam edecek. EFI Engage, 25 Ocak – 5 Şubat 2021 tarihleri arasında EFI müşterileri için eğitim, öğretim, yeni teknoloji haberleri ve ortak geliştirmeleri sunacak.

Denizli’de 4 bin yıllık tekstil atölyesi gün yüzüne çıkarıldı

Denizli Türkiye’nin tekstilde geleneksel üretim merkezlerinden biri olarak bilinir. Bu sadece Cumhuriyet ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi ile sınırlı değildir. Daha da eskiye dayanan bir tekstil geleneği bulunuyor. Yapılan son arkeolojik kazılar bu tekstil geleneğinin 4 bin öncesine kadar gittiğini gösteriyor. Denizli’nin Çivril ilçesinde yer alan Beycesultan Höyüğü’ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait dokuma tezgahı parçaları, tekstil ürünleri ve aksesuarlarına ait buluntular saptandı.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eşref Abay başkanlığında devam eden çalışmalarda ortaya çıkarılan höyüğün 5 bin yıl önce kurulduğunu tahmin ediliyor.  Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Abay, Geç Tunç Çağı sonuna kadar kesintisiz devam eden toplam 40 kültür tabakası tespit ettiklerini anlattı. 12 yıldır bölgede kazı ve restorasyon çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Abay, Denizli’nin tekstil geçmişine ışık tutacak sonuçlara ulaştıklarını bildirdi.

Abay kazılarda 3 bin 600 yıllık olduğunu tahmin ettikleri dokuma tezgahı parçalarına ve tekstil malzemelerine ulaştıklarını söyledi. Abay yaptıkları çalışmalarda milattan önce 1700 yılına tarihlenen, büyüklüğü ve zengin donanımı ile varlıklı bir aileye ait olduğu düşünülen bir yapı tespit ettiklerini aktardı. Abay, yapı içinde tekstil üretiminde kullanılan binlerce ağırşak, süslemede kullanılan deniz kabukları ve yanmış halde tekstil parçalarının ortaya çıkarıldığını kaydetti.

Abay buluntularla ilgili şunları söyledi; “Geçen yıl tekstil üretimine yönelik buluntular bizi heyecanlandırmıştı. Bu yılki kazı çalışmalarımızda evin kalan kısımları da açığa çıkarıldı. Bu çalışmalar sonucunda günümüzden 4 bin yıl öncesine ait bir tekstil atölyesinin burada var olduğunu tespit ettik. Evin içinde yanmış ahşaptan el tezgahı parçaları da var.” Bu yapıda büyük bir yangın yaşandığını belirten Abay, kurtulan eşyaların bugüne ulaşmasının büyük bir şans olduğunu belirtti. Elde edilen buluntuların bölgenin büyük bir tekstil üretim merkezi olduğunu kanıtladığını aktaran Abay, kazı çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Tekstil Mühendisliği bölümlerinde doluluk oranı %86’yı aştı

Geçen yıl başlatılan ve bu yıl da devam eden Tekstil ve Deri Mühendisliği’ni seçen öğrencilere burs uygulaması, bu bölüme olan ilgiyi arttırmayı başardı.  Geçen yıl Ticaret Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), İHKİB, İTHİB ve İDMİB başta olmak üzere ihracatçı birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) iş birliğiyle başlatılan ‘Tercihim Tekstil Mühendisliği’ burs projesi ile öğrencilere asgari ücrete kadar burs imkanı sunuluyor. 15 üniversitedeki tekstil mühendisliği bölümündeki doluluğu %86,1 ile ciddi bir seviyeye ulaştı. Başvurulardaki artışlar nedeniyle bölümlerin puanları da bu yıl arttı. Bu ise daha nitelikli öğrencilerin başvurusu anlamına geliyor.

Toplam 460 kişilik kontenjana yerleşen öğrenci sayısı 396 olurken, önde gelen üniversitelerde doluluk oranı %100 oldu. İTÜ, Gaziantep, Erciyes, Ege, Dokuz Eylül, Bursa Uludağ, Süleyman Demirel, Pamukkale, Marmara (M.K.O.K.), Marmara Üniversitelerinde tekstil mühendisliği bölümlerinde doluluk %100’e ulaştı.

Üniversite sınavında ilk 80 binde yer alan ve ilk 5 tercihinden biri Tekstil Mühendisliği olan öğrenciler asgari ücrete varan tutarlarda burs imkanlarından yararlanabiliyor. İlk 20 bin öğrenci asgari ücret kadar, 20 ila 50 bin arası öğrenci asgari ücretin %70’i kadar ve 50 ila 80 bin arasındaki öğrenci de asgari ücretin %50’si kadar burs alacak. Ayrıca öğrenciler okurken staj imkanına ve mezun olduktan sonra iş bul bulma garantisine kavuşuyor.

Verilen burs ve tanıtım çalışmalarıyla tekstil mühendisliği eğitimine olan ilginin rekor seviyelere çıktığını açıklayan sektör temsilcileri; bunun sektörün ve ülkenin geleceği için umut verici gelişme olduğunu vurguladı. Geçen yıl burs projesi başlamadan önce tekstil mühendisliği bölümlerine kayıt oranı %42 olarak gerçekleşmişti. Bursun etkisiyle geçen yıl bölüm doluluk oranı %92 ile rekor kırmıştı. Türk tekstil endüstrisinin nitelikli insan gücüne katkı sağlayan burs projesi ikinci yılında da elde ettiği başarılı sonuçlar ile genel bir memnuniyet yarattı.

Coronavirüs önlemleri: Koruyucu Tekstil Test Merkezi Gebze’de kuruluyor

Coronavirüs Pandemisi dönemiyle birlikte hız kazanan teknik tekstillere dönük girişimlere bir yenisi daha eklendi. Koruyucu Tekstil Test Merkezi (KOTTEM), MARKA’nın desteği ile Gebze’de TUBİTAK MAM’da kurulacak.

Koruyucu Tekstil Test Merkezi (KOTTEM); TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TUBİTAK MAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Gebze Üniversitesi arasındaki iş birliğiyle hayata geçecek. Protokol imza töreni; Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Başkan Yardımcı Doç. Dr. Murat Makaracı, Başkan Yardımcısı Mehmet Sait Karaca, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve beraberindeki heyetin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İmza töreninde bir konuşma yapan Kocaeli Valisi Sayın Seddar Yavuz, Türkiye’nin dünya ile yarışan, rekabet edebilen bir ülke haline gelmesinin önemine dikkati çekti. Yavuz; “Bu öncelikle bilimsel kapasitesi, teknolojik gelişmelerin takip edebilmesi ve teknoloji üretebilmesinden geçiyor. Pandemi süreci içerisinde özellikle devletler arasında yaşanan olaylar bize çok önemli dersler verdi. Biz artık her şeyi kendimiz yapabilecek bir seviyeye mutlaka gelmeliyiz” dedi. Vali Yavuz konuşmasında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, sürece katkı veren herkese teşekkür etti.

KOTTEM’de fonksiyonel tekstillerin testlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli teknik altyapı ve kadro oluşturulacak. Merkez ayrıca sektörün yeni teknik tekstiller geliştirmesini de teşvik edecek.

Altınyıldız Classics Almanya’da ikinci mağazasını açtı

Erkek giyim sektörünün öncü markalarından Altınyıldız Classics, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin etkisini hafifletmesiyle birlikte, yurt dışı atılımlarına devam ediyor. Almanya’daki ilk mağazası Frankfurt’ta bulunan Altınyıldız Classics, ikinci mağazasını Dortmund şehrinde açtı.

Altınyıldız Classics, Almanya’nın en önemli sanayi şehirleri arasında yer alan, kültür ve teknoloji şehri olarak bilinen Dortmund’da Thier Galerie AVM‘de yeni konseptiyle 170 metrekarelik alanda hizmet vermeye başladı.

Altınyıldız Classics, Dortmund Thier Galerie AVM‘de çok yönlü tasarımlarının yanı sıra inovatif tasarımları, takım elbiseden gömlek ve aksesuara kadar ürettiği günün her anına uygun stil sahibi ürünleri, müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Yurt dışında 22. mağazasını açan ve yılsonuna doğru Almanya’daki üçüncü mağazasını Köln’de açmayı planlayan Altınyıldız Classics, yurt dışında en hızlı büyüyen perakende markaları arasında erkek modasının öncüsü olmaya devam etmeyi hedefliyor.

Bir Boyner Holding kuruluşu olan Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş. 1952 yılında faaliyete geçti. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka ilk ihracatını 1956 yılında gerçekleştirdi.

Coronavirüs nedeniyle ertelenen Denim Show New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı

Hindistan’da organize edilen iki denim etkinliğine Covid-19 (coronavirüs) vakalarındaki artış nedeniyle erteleme geldi. Messe Frankfurt Trade Fairs India ve MEX Exhibitions tarafından organize edilen Denim Show’un New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı. 21-23 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılması planlanan Denim Show New Delhi fuarının yeni tarihi 17-19 Aralık 2020 tarihine ertelendi.  Fuarın Mumbai edisyonunun yeni tarihi olarak 19-21 Mart 2021 açıklandı.

Denim Show, tüm denim sektörünün en son ürünleri, teknolojileri ve gelecekteki trendleri sergilemek için bir araya geldiği eşsiz bir platform görevi görüyor.  Denim Üreticileri Derneği (DMA) ile ortak düzenlenen fuarlar, denim üretim tedarik zinciri altındaki tedarikçi ve alıcıların hedeflenen iş fırsatlarından faydalanabilecekleri bir alan oluşturarak, Hint denim endüstrisinin potansiyelini geliştirmeye yardımcı oluyor. Hindistan’ın denim üretimindeki çok güçlü konumu ve Denim Show, sektörün daha rekabetçi hale gelmesinde ve bir adım öne geçmesinde katalizör görevi görecek.

Denim Show’da özel olarak tasarlanmış bazı özel etkinlikler de yer alıyor

Denim, insanoğlunun bildiği en çok yönlü kumaşlardan birisidir ve uygulamalar giyimin ötesine geçmiştir. Bunu göz önünde bulundurarak, organizatörler bu fuarı endüstrinin hem çağdaş hem de gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak için hazırladılar. Her edisyonda katılımcılar, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik gibi temalarda bu sektöre değer katan yeniliklerini ortaya koyuyor. Denim Show’da özel olarak tasarlanmış bazı özel etkinlikler de yer alıyor; Denim Applications’da denim kumaş ve tekstil ürünlerinin hızla artan uygulamaları vurgulanacak; Denim Talks’da yenilik, eğitim ve sürdürülebilirlik sağlayan bir dizi konuşma olacak; Denim Trends’de gelecekteki denim trendlerinin tanımlanması amaçlanıyor; Denim Walks ise bir defile ile denimdeki son moda trendlerini sergileyecek. Bu etkinlikler katılımcılara daha fazla alan sunarak, katılımcı ve ziyaretçilerin deneyimini zenginleştirmeyi amaçlıyor.

Denim Show’un New Delhi edisyonu 17-19 Aralık 2020 tarihleri arasında Greater Noida’daki India Expo Mart Ltd’de gerçekleşecek. Fuarın Mumbai edisyonu ise 19-21 Mart 2021’de Bombay Exhibition Center’da gerçekleştirilecek.

Denim Show New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı
Denim Show New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı

59. Dornbirn-GFC etkileri süren COVID-19 yüzünden iptal edildi

16-18 Eylül 2020 tarihlerinde yapılması planlanan, yenilikçi elyaflar ve tekstiller için önde gelen etkinliklerden Dornbirn Küresel Elyaf Kongresi’nin (Dornbirn-GFC) 59. edisyonu, COVID-19’un (coronavirüs) süren etkileri nedeniyle iptal edildi. Etkinlikten yapılan açıklamada bu kararın çok zor alındığı ve çok üzgün olunduğu belirtildi. Açıklamada, COVID-19’un etkisi nedeniyle bu yılki kongreyi olağan biçimde gerçekleştirme imkanı olmayacağına dikkat çekilerek; seyahat kısıtlamaları ve olağanüstü ekonomik durumun etkinlik planlamasını zorlaştırdığı kaydedildi. Bu kararın alınmasında ziyaretçilerin sağlık durumu ve güvenliğinin korunması öne çıktı.

60. Dornbirn-GFC 15-17 Eylül 2021 tarihinde Dornbirn’de gerçekleştirilecek. Kongre’nin Asya versiyonu 1. Dornbirn-GFC Asia ise 2-3 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenecek. 2019 yılında gerçekleştirilen 58. Dornbirn-GFC genişleyen kapsamı ile 100’den fazla uluslararası konuşmacı ve araştırmacının sunumuna ev sahipliği yapmıştı. Etkinlik küresel pazardan 700’ün üzerinden profesyoneli kendine çekmeyi başarmıştı.

Dornbirn-GFC 2020 Webinar Haftası

Organizasyon alternatif olarak web seminerleri ve oturumları gerçekleştirecek. 16-18 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Webinar Haftası’nda şu konulara odaklanacak:

“Yeşil Anlaşma: Tekstil Endüstrisi İçin Çıkarımlar” başlıklı açılış konuşması ve Paul Schlack / Wilhelm Albrecht Ödülü’nün verilmesi.

Şu konularda sunuşlar ve tartışmalar: ‘Lider Polimer Geri Dönüşüm Teknolojileri, “Akıllı, entegre, dijital tekstil üretim zinciri”, “Ambalajdan çıkarılan dersler: Tekstil için EPR şemaları” ve “Döngüsel Ekonomi”.

Ayrıca PPE (Kişisel Koruyucu Ekipmanı) Üretimi- endüstri için bir meydan okuma” konulu sunumlar ve tartışmalar planlanıyor.

Organizasyon sahipleri bu dijital buluşmaları ‘Dornbirn-GFC İnovasyon Topluluğunu’ güncel tutmak için gerçekleştirecek. Bu etkinlikleri takip etmek için kayıt bağlantıları ücretsiz olacak ve isteyenlere zamanında gönderilecek. Konu hakkında daha fazlasını merak edenler organizasyonun websitesinden bilgiye ulaşabilirler.

Şirketlere e-fuar ve e-ticaret desteği geldi

Coronavirüs pandemisi döneminde dijital ticaretin boyutları daha da arttı. İptal olan veya ertelenen fuarlar ve B2B ortamları için dijital dünyanın olanakları daha fazla öne çıkmaya başladı. Bu nedenle, Türk şirketlerinin yurtdışı pazarlarına dönük dijital tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine destek geldi. ‘Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar’ isimli Cumhurbaşkanı Kararı 27 Mayıs itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar ile, Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile iş birliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderleri Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanacak.

Bu kapsamda şirketlerin TİM, TOBB, DEİK, İhracatçı Birlikleri vb. sektör dernekleri aracılığıyla sanal fuar, ticaret heyeti etkinlikleri ve e-ticaret üyelikleri gibi faaliyetleri ticaret destek kapsamına alındı. Şirketlerin bu konudaki masraflarının %50’si Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanacak. Şirketlerin sanal fuar ve sanal ticari heyet giderlerinin en fazla 50 bin doları nakit olarak desteklenecek. Aynı zamanda sanal fuar organizasyonlarına da %50 oranında ve faaliyet başına en fazla 100 bin ABD dolarına kadar destek sağlanacak.

Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu

Ticaret Bakanlığı denetimindeki bu yeni karar ile ayrıca, e-ticaret sitelerine üye olan şirketlerin üyelik masraflarının bu yıl %80’i, gelecek yıllarda da %60’ı Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu tarafından karşılanacak. Destek 2 yıl sürecek. Her bir üyelik için 8 bin lira nakit desteği alacak olan firmalara en fazla 3 ticari internet sitesi üyeliği için destek verilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, twitter üzerinden yaptığı açıklamada; “Covid-19 pandemisi ile iş yapma pratiklerinin radikal bir şekilde değiştiği ve dijitalleşmenin önem kazandığı bu dönemde ihracata yönelik dijital faaliyetleri teşvik edecek yeni bir destek mekanizması geliştirdik. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile firmalarımızın e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alıyoruz” dedi.

Şirketlere e-fuar ve e-ticaret desteği geldi
Şirketlere e-fuar ve e-ticaret desteği geldi

DOMOTEX Turkey 2021’e Ertelendi

13 -16 Temmuz 2020 tarihleri arasında Gaziantep’te yapılması planlanan halı ve zemin kaplamaları fuarı DOMOTEX Turkey, coronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili yaşanan gelişmeler nedeniyle 2021 yılına ertelendi.  Deutsche Messe’nin Türkiye iştiraki Hannover Fairs Turkey tarafından yapılan açıklamada, bu kararın katılımcılar ve ziyaretçilerden gelen yoğun talepler ve gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde alındığı belirtildi.

Resmi açıklamada önceliğin sağlık ve güvenlik olduğunun altı çizilirken, katılımcılar açısından en iyi sonucun alınması için bu kararın alındığı yineleniyor. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Gerek ülkemizin gerekse tüm dünyanın içinde olduğu bu zorlu günlerde, özellikle geçtiğimiz son birkaç haftada fuarımızı destekleyen iş ortaklarımızın, derneklerimizin, katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin gösterdiği destek ve işbirliği için yürekten teşekkür eder, sizlerle beraber omuz omuza bu süreci de aşacağımıza olan inancımızın tam olduğunu belirtmek isteriz”.

Fuarın sahibi Hannover Fair Turkey tarafından yapılan açıklamada Domotex Turkey’in gelecek yıl ne zaman yapılacağının en kısa zamanda netleşerek kamuoyuna duyurulacağı kaydedildi.

Geçen yıl gerçekleşen DOMOTEX Turkey fuarına 14 ülkeden 203 firma katılmış, fuar 89 ülkeden 14309 sektör profesyonelini ağırlamıştı.

DOMOTEX Turkey coronavirüs nedeniyle 2021’e Ertelendi
DOMOTEX Turkey coronavirüs nedeniyle 2021’e Ertelendi

INDIA ITME ve CAITME fuarlarında coronavirüs rötarları

Coronavirüs (Covid-19) salgını fuar takvimini yeniden planlamaya devam ediyor. Asya bölgesinin iki önemli fuarından fuar takvimine ilişkin önemli açıklamalar geldi. INDIA ITME 2020 fuarı bir yıl sonraya ertelenirken, CAITME 2020 fuarı ise Eylül yerine Ekim ayına yeniden planlandı.

10-15 Aralık 2020 tarihinde planlanan Hindistan ve Güney Asya pazarının en önemli tekstil makineleri fuarı INDIA ITME fuarı coronavirüs salgını ve yaşanan etkileri nedeniyle 2021 yılına erteledi. Fuarın yeni tarihi 8-13 Aralık 2021 olarak açıklandı. Fuar önümüzdeki yıl Greater Noida IEML’de gerçekleştirilecek.

Fuarın organizatörü ITME Society yaptığı açıklamada Covid19 salgınının genel hayat, endüstri ve ekonomide, özellikle de tüm dünyadaki tekstil ve tekstil mühendisliği endüstrisinde aksama ve sıkıntılar yarattığını vurguladı. Açıklamada INDA Society’nin zor zamanlar yaşayan endüstriyi desteklediği ve müşterilerin katılımcılara ulaşmasını sağlama çabalarını iki katına çıkaracağı kaydedildi.

Hindistan’da Covid 19 salgınıyla ilgili olarak 4 Mayıs 2020 itibariyle 42670 vaka ve 1395 ölüm kaydedilmiş bulunuyor.

CAITME planlandığı tarihte gerçekleşecek

Özbekistan ve Orta Asya pazarının lider tekstil makineleri fuarı CAITME fuarı 9-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Fuar şirketinden yapılan açıklamayla fuarın 28-30 Ekim 2020 tarihleri arasında ‘Küresel Tekstil Günleri Taşkent 2020’ kapsamında düzenleneceği duyuruldu.

13 yıldır tekstil makinelerinde bölgenin önemli bir etkinliği olan fuar, tekstil ve triko endüstrileri için yeni ürünlerin ve gelişmiş teknolojilerin sergilendiği bir platform olarak hem katılımcı hem de ziyaretçilerden ilgi çekmeyi başarıyor. Fuar Uzexpocentre NEC’de gerçekleştirilecek.

4 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Özbekistan’da koronavirüs salgınında görülen vaka sayısı 2160, ölüm ise 10 olarak açıklandı.

INDIA ITME ve CAITME fuarlarında coronavirüs rötarları
INDIA ITME ve CAITME fuarlarında coronavirüs rötarları

H&M Türkiye hastanelere 30 bin kıyafet bağışladı

İsveç merkezli moda ve perakende devi H&M,  coronavirüs salgınının önlenmesi için sağlık çalışanlarına destek verdi. H&M Türkiye tarafından, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapılarak 18 hastaneye tişört, çorap ve iç çamaşırından oluşan 30 bin adet temiz kıyafet teslim edildi.

Marka Şişli Etfal, Okmeydanı Devlet Hastanesi, Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi başta olmak 18 hastaneye, sağlık personeli için destek verdi. H&M Türkiye Ülke Müdürü Müge Arpacıoğlu yaptığı açıklamada, H&M Group olarak geçen ay tedarik zinciri aracılığıyla hastaneler ve sağlık çalışanlarına kişisel koruyucu ekipman üretmeye başladıklarını söyledi.  Arpacıoğlu; “Bu süreçte, ülkemizdeki sağlık çalışanlarının yoğun çalışma tempolarında ayrıca temiz kıyafete de çok ihtiyaçları olduğunu gördük. Sağlık çalışanlarımıza H&M Türkiye olarak gösterdikleri olağanüstü çalışma için müteşekkiriz” diye konuştu.

H&M sağlık çalışanlarına yaptığı temiz kıyafet desteğinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan Covid-19 Dünya Sağlık Örgütü Dayanışma ve Müdahale Fonu’na 500 bin dolar bağışta bulundu.

H&M Türkiye hastanelere 30 bin kıyafet bağışladı - Müge Arpacıoğlu
H&M Türkiye hastanelere 30 bin kıyafet bağışladı – Müge Arpacıoğlu

ITMA ASIA + CITME gelecek yıla ertelendi

15-19 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan Asya pazarının en büyük tekstil makineleri fuarı ITMA ASIA + CITME fuarı, katılımcılardan güçlü bir geri bildirim almasına karşın coronavirüs salgınından kaynaklanan endişeler nedeniyle yeniden planlandı. Fuar 12 – 16 Haziran 2021 tarihleri arasında Şanghay Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’nde (NECC) gerçekleştirilecek.

Fuarın sahibi CEMATEX ve Çinli ortakları Tekstil Endüstrisi Alt Konseyi CCPIT (CCPIT-Tex), Çin Tekstil Makineleri Birliği (CTMA) ve Çin Fuar Merkezi Grup Şirketi (CIEC) coronavirüs pandemisi nedeniyle bu kararı gerekli gördü.  CEMATEX Başkanı Fritz P. Mayer şunları söyledi:

“Bu karar katılımcılarımızın ve ortaklarımızın güvenlik ve sağlık endişeleri göz önünde bulundurularak verildiğinden onlardan anlayış istiyoruz. Küresel ekonomi pandemiden ciddi şekilde etkilendi. Olumlu bir kayda göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) önümüzdeki yıl 55,8 ile küresel ekonomide büyüme olacağını öngörüyor. Bu nedenle, gelecek yılın ortasında bir buluşma ayarlamak daha ihtiyatlıdır”.

2 yıl önce gerçekleşen ITMA ASIA + CITME 2018 fuarında 28 ülke ve ekonomiden gelen 1733 katılımcıyla, 116 ülkeden 100 binden fazla kayıtlı ziyaretçiyi ağırlamıştı.

DeFacto tedarik zincirindeki paydaşlarını destekliyor

Tekstil, hazırgiyim ve perakende devi DeFacto, coronavirüs salgını nedeniyle zorluk yaşayan tekstil tedarik zincirindeki paydaşlarını yalnız bırakmama kararı aldı. DeFacto CEO’su İhsan Ateş, yaz sezonu için ürettikleri yaklaşık 19 milyon parça ürün için 400 milyon lirayı bir ay içinde ödeyeceklerini söyledi. Ateş, ayrıca 2020-21 kış sezonu için de 500 milyon liralık sipariş vereceklerini, toplamda 900 milyon lira ile tedarikçilere nefes aldıracaklarını kaydetti. Ateş; “Sistemin durmaması, tezgahların çalışmaya devam etmesi için taşın altına elimizi koyduk” dedi.

Bazı global markaların kesilmiş hatta üretimi tamamlanmış ürünleri almama kararı almasıyla tedarikçilerin elinde binlerce mal kaldığını hatırlatan Ateş; bu nedenle ödeme dengesinin bozulduğunu vurguladı. Ateş şunları söyledi; “Bu durum, tezgahların durma riskini doğurdu. İşte bu noktada Türkiye’nin yerli ve milli markası olarak sorumluluk aldık. Tekstil Türkiye için stratejik öneme sahip. Türk tekstil sektörü, yılda 30 milyar dolara yakın ihracat yaparken yaklaşık 1 milyon kişiyi de istihdam ediyor. Tekstil sektörünün en önemli parçalarından biri de hazır giyim tedarikçileridir. Tezgahlar durursa tekstil sektörü de tökezler. Salgın bitecek ve insanlar sokağa çıkacak. İşte o dönem için hep birlikte hazırlıklı olmalıyız. 900 milyon TL’yi kasada tutmak, likit kalmak finansçılar için daha doğru gelebilir ama tedarikçi ile marka et ve tırnak gibidir. Biri olmadan diğerinin yaşaması mümkün değildir”

ITM2020 fuarı ikinci kez ertelendi, yeni tarih Haziran 2021

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tekstil makineleri, teknolojileri fuarı ITM2020, coronavirüs salgını nedeniyle ikinci kez ertelendi. 2-6 Haziran tarihinde yapılması planlanan fuar, daha önce yapılan bir duyuru ile 14-18 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti. Organizasyon firması Teknik Fuarcılık, coronavirüs salgınındaki yayılma hızı ve buna bağlı gelişmeler ışığında, fuarın 2021 yılına ertelendiğini duyurdu. Buna göre fuarın yeni tarihi 22-26 Haziran 2021 olarak açıklandı.  ITM ile eşzamanlı olarak düzenlenecek olan Hightex 2020 fuarı da 22-26 Haziran 2021 tarihine ertelenmiş oldu.

Ertelenen JEC World 2020 fuarı, iptal edildi

Coronavirüs salgını nedeniyle fuar tarihlerindeki yaşanan belirsizlikler ve oynamalar devam ediyor. Dünyanın en önemli kompozit fuarından Paris’teki JEC World 2020 fuarı daha önce yapılan bir açıklama ile, 3-5 Mart tarihi yerine 12-14 Mayıs 2020 tarihine ertelenmişti. Ancak yapılan yeni bir duyuru ile fuarın bu yılki edisyonunun iptal edildiği, önümüzdeki yıl ise 9-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştirileceği duyuruldu.

Hazırgiyimciler coronavirüs nedeniyle üretimi durduruyor

Hazırgiyim sektörü nisan ayı sonuna kadar üretimi durdurma kararı aldı. Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk,  coronavirüs salgını nedeniyle, federasyon üyelerine Nisan sonuna kadar üretimi durdurma yönünde tavsiye kararı aldıklarını açıkladı. Bir yazılı açıklama yapan Öztürk, MHGF’nin Türkiye genelinde tekstil, hazırgiyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı alanında 30 sektörel derneği ve 9 bin 300 firmayı temsil ettiğini söyledi.

Hüseyin Öztürk, Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığını yaptığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun sosyal izolasyon uyarılarına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “evde kal” çağrılarına destek verdiklerini vurguladı. Öztürk açıklamasında; “Önümüzdeki birkaç hafta virüsün kontrol edilmesi açısından hayati önem taşıyor. Türkiye genelindeki üye derneklerimizin başkanları ile yaptığımız telekonferans toplantısında, çoğunluğun onayıyla üyelerimize Nisan sonuna kadar üretimi durdurma yönünde tavsiye kararı aldık” ifadesine yer verdi.

Küresel giyim tedarik zincirinde belirsizlik yaşanıyor

GlobalData yayımladığı bir açıklama ile coronavirüs salgınının (Covid-19) küresel giyim tedarik zincirinde büyük bir belirsizliğe ve kaosa yol açtığını vurguladı. Salgının perakendecilere ve üreticilere ulaşmasıyla birlikte, tüm giyim tedarik zincirinde hızlı bir çözülme yaşandığı belirtiliyor. Başta Çin olmak üzere, giysi teslimatlarındaki aksamalar nedeniyle tüm tedarik zincirinde bir kaos yaşandığı kaydediliyor.

Diğer yandan salgının yavaşlatılması için seyahat kısıtlamaları ve düşen alışveriş rakamları nedeniyle perakendeciler ciddi kayıplar yaşadılar. Bu nedenle ödemelerini azalttılar, kıstılar ve erteliyorlar. Bu süreçte sipariş iptalleri oldukça sık yaşanıyor.

Salgın en çok gelişmekte olan ve tekstil üreten ülkeleri ve burada çalışan insanları etkiliyor. Özellikle Kamboçya, Bangladeş, Myanmar ve Vietnam gibi ülkelerde sert etkiler görüldü; fabrikalar kapandı, iş kayıpları yaşandı ve işsiz sayıları arttı. GlobalData, küresel çapta tedarik zincirini bozan böyle bir durumun daha önce yaşanmadığının altını çiziyor.

Coronavirüs salgını üretimi ve satışı durduruyor

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması için insanların evlerinde kalmasına dönük önlemler ekonomi üzerinde daraltıcı etkilerini göstermeye başladı. Bir ay öncesinde bu salgının Türk tekstil ve hazırgiyim endüstrisi için ihracat pazarlarında bir fırsat olabileceği konuşulurken, bugün farklı bir duruma gelinmiş bulunuyor. Türkiye’de de hem üretim hem de satış noktalarında salgın nedeniyle geçici kapanmalar, kısıtlamalar yaşanmaya başlandı.

Gerek 65 yaş üzerindeki ve kronik hastalarına sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle birlikte salgının günlük hayattaki etkileri net olarak görülüyor. Geçtiğimiz haftalarda birçok önemli hazırgiyim ve perakende markası mağazalarını geçici bir süre için kapattığını duyurmuştu. Markaların bu açıklamalarını takiben birçok AVM geçici olarak kapandıklarını kamuoyu ile paylaştı.

Perakende ayağındaki bu süreç üretim ayağında da kendini gösterdi. İlk etapta 100 civarında üretici ve ihracatçının 1 hafta ile 1 ay arasında değişen sürelerde kapılarını geçici olarak kapattığı aktarılıyor. Örneğin, Denizli merkezli Menderes Tekstil yaptığı bir açıklama ile üretimi bir haftalığını durdurduğunu duyurdu. Bu süre zarfında işçilere ücretlerinin verileceği ancak bu sürecinin yıllık izinden düşüleceği açıklandı. İzni olmayan işçilerin ise izin borçlanması yapacağı ve gelecek yıl ki izinlerinden düşüleceği belirtildi. 5 bin işçinin çalıştığı Menderes Tekstil’de işçilere maske dağıtıldığı ve fabrika girişlerinde ateşlerinin ölçüldüğü kaydediliyor.

Tekstilde coronavirüs önlemleri

Denizli bölgesinde ayrıca Gökhan Tekstil, Durul Havlu, Şikel Tekstil ve Denizli İpek Tekstil firmaları da üretimlerini geçici olarak durdurdu. Buna karşın, Bolu Yeniçağ’da bulunan ve salgın nedeniyle üretime bir ay ara verme kararı alan bir tekstil firması, artan maske talebini karşılamak üzere tekrar üretime başladı.  Sakarya Akyazı’da bulunan ve 1200 kişinin çalıştığı Çak Tekstil de üretimini geçici olarak durduran üreticiler arasında yer aldı.

Türkiye’nin en büyük tekstil işletmelerinden Sanko Tekstil ise, tüm çalışanlarına ekstra 1000 TL ödeme yaptığını duyurdu. Holding’in zekat fonundan yapılan bu ödeme çalışanlara Gıda Yardımı olarak tanımlandı. Sanko Holding ayrıca, 31 Mart 2020 tarihine kadar Sanko şirketlerinden yapılan tüm satışların vadelerinin ‘vade farkı ilave edilmeksizin 60 gün ertelendiğini’ duyurdu.

Coronavirüs nedeniyle mağazaların kapanması ve satış ağlarının durması nedeniyle birçok firmanın geçici olarak kapanmasının yanı sıra, bazı firmaların da işçi çıkardığı bilgileri geldi. Ancak, hükümet Kısa Çalışma Ödeneğini devreye sokarak, işçi çıkarılmasının önüne geçmeye çalışıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Paketi’nde yer alan Kısa Çalışma Ödeneği, işletmelere işçi çıkarmamak kaydı ile gelir desteği sağlayacak. İşçiler bu dönemde daha düşük çalışma saatleri ve evde olmalarına karşın ücretlerinin yüzde 60’ını, üç ay süre ile almaya devam edebilecek.

Peki bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgınla ilgili Türkiye’de neler yapılıyor?

Aralık 2019’da Çin Wuhan’da çıktığından bu yana yeni tip coronavirüs (Covid-19)  24 Mart itibariyle 17 bine yakın kişiyi öldürdü, binlerce kişiyi etkiledi. Küresel çapta hızla yayılmaya devam eden salgınla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü pandemi yani 7 kıtayı etkileyen salgın ilan etti.  Neredeyse salgından etkilenmeyen ülke kalmamış durumda. Çin, İran, İtalya ve daha birçok ülkede ciddi ölüm rakamları açıklandı. Bu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede günlük yaşam felç olmuş durumda. Alınan ulaşım kısıtlayıcı kararlara rağmen, coronavirüsün etkisini yaz aylarına kadar sürdürmesi bekleniyor.

Peki bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgınla ilgili Türkiye’de neler yapılıyor? Sağlık, ulaşım, iletişim, perakende ve ticaret alanlarında ciddi önlemler alınmış bulunuyor. İlk coronavirüs vakasının görüldüğü ülkemizde gözlemlenen genel politika ‘panik yapmadan tedbir alma’yı kapsıyor.

Coronavirüs salgını karşısında Sağlık Bakanlığı etkinlikler için erteleme tavsiyesinde bulundu.
Coronavirüs salgını karşısında Sağlık Bakanlığı etkinlikler için erteleme tavsiyesinde bulundu.

Sağlık, Kültür ve Turizm ve Ticaret Bakanlığı ortaklaşa ve organize hareket ederek kapsayıcı bir dizi önlemi hayata geçirdi. Öncelikle virüs görülen ülkelere dönük seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Bu ülkelerde bulunan Türk vatandaşları özel uçuşlarla getirilerek karantinada gözlemlendi. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de sınırlarını daha sıkı denetlemeye ve sağlık testleri yapmaya başladı. Havalimanlarında ve sınırlarda vücut sıcaklıkları ölçülerek vakalar tespit edilmeye çalışılıyor. Türkiye henüz İtalya gibi bütün ülkede karantina uygulayıp sınırlarını kapatmış değil.

Yerel yönetimler de kamusal alanlardaki temizlik ve önlemleri arttırmış bulunuyor. Toplu ulaşım araçlarında her zamankinden daha fazla özel solüsyonların kullanıldığı hijyen çalışmaları başlatıldı.

Meltblown kumaş ihracatı özel izne bağlandı

Yeni tip coronavirüs (covid-19) mücadele kapsamında Türkiye de önemli ticari kararlar aldı. Yurtiçindeki talebi karşılayabilmek için, maske yapımında kullanılan meltblown kumaşının (GTİP:56.03) yanı sıra, etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksitin ihracatı özel izne (kayda) bağlandı. Ticaret Bakanlığı’nın İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliği’i 18 Mart tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe eklenen geçici hükümle söz konusu bu mallara ilişkin gümrük beyannameleri, ilgili ihracat birlikleri genel sekreterliğince, Ticaret Bakanılğı İhracat Genel Müdürlüğü’nün ön onayına müteakip kayda alınacak. Tebliği hükümleri, düzenlemenin yayımından önce gümrük beyannamesi İhracatçı Birlikleri Genel Sekrekerliğine onaylatılmış mallara uygulanmayacak.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, uygulama usul ve esaslarını belirlemeye, gerekli muafiyet ve istisnaları tanımlamaya, izin ve talimat vermeye, özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırmaya, uygulamada ortaya çıkacak ihtilafları idari yoldan çözümlemeye yetkili kılındı.

Türkiye meltblown (eriyik üfleme) nonwoven kumaş üretiminde birçok önemli firmaya sahip bulunuyor. Meltblown kumaşlar ince elyaf yapıları ve yüksek emicilik özelliği ile hem medikal maske yapımlarında hem de filtrelerde kullanılıyor.

Etkinlikler ertelendi veya iptal edildi

Coronavirüsün insandan insana temas ve solunum yoluyla geçmesi nedeniyle etkinliklere dönük acil önlemler duyuruldu. Fuarlar, sergiler, konserler, sportif aktiviteler ve benzeri birçok toplu etkinlik ilk akla gelen başlıkları oluşturuyor. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de birçok fuar ve organizasyon; ya yılın ikinci yarısına ertelendi ya da tümüyle iptal edildi. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonucunda 9 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; uluslararası katılımlı organizasyonların COVID-19 salgını sonlanana kadar ertelenmesi tavsiye edildi.

FESPA 2020’nin Yeni Tarihi Açıklandı

Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen FESPA Global Print Expo’nun yeni tarihi belli oldu. FESPA, amiral etkinliği FESPA Global Print Expo ile birlikte European Sign Expo ve Sportswear Pro fuarlarının 6-8 Ekim 2020 tarihinde IFEMA – Feria de Madrid’de gerçekleşeceğini duyurdu.

FESPA CEO’su Neil Felton yaptığı açıklamada; coronavirüsün uzman baskı sektörüne etkisinin devam etmesine karşın; küresel topluluğun bir FESPA etkinliği için güçlü bir talepte bulunduğunu söyledi. Bundan çok etkilendiklerini kaydeden Felton; üç fuarın da belirlenen yeni tarihte organize edileceğini; bu süreçte kendilerini destekleyen IFEMA ekibine de minnettar olduklarını belirtti.

FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelenmişti

Düzenlenmesine iki hafta kala FESPA Global Print Expo 2020 (24-27 Mart 2020) ve onunla birlikte; eşzamanlı olarak organize edilen European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 fuarlarının ertelendiği duyurulmuştu. FESPA’dan yapılan açıklamada Avrupa anakarasındaki yeni tip coranavirüs (COVID-19) ile ilgili hızla gelişen durumun ışığında, ulusal dernekler ve katılımcılarla yakın diyalog halinde bu kararın alındığı belirtilmişti. Haberin devamını aşağıdaki linki takip ederek okuyabilirsiniz.

Beklenen oldu! FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelendi

INDA, gerekli koruyucu malzemeler için anket düzenliyor

ABD’nin nonwoven endüstrisi çatı örgütü INDA, ülkenin yeni tip coronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele etmek için bir çalışma başlattı. Korucuyu ve hijyenik nonwoven malzemelerin miktarının belirlenebilmesi, endüstrinin üretim ve stok durumunun ortaya çıkarılması için üyeleri arasında bir anket düzenledi.

Salgınla mücadelede gereken kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi malzeme ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için başkent Washington ve Beyaz Saray’ın en üst düzey yetkilileri ile temasa geçildi. Devlet yetkilileri ve görevliler özellikle nonwoven sektöründeki şirketlerin ürettiği ürünler ve ihtiyaç duyulan arzı sağlama kapasitesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. INDA, bunu çok acil bir ihtiyaç olarak tanımlıyor.

INDA, bu anketin 18 Mart saat 17.00’a kadar tamamlanması gerektiğini duyurdu. Açıklamada; “Bu krizi ele almak için yetkililerle çalışırken bize yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederiz” dendi.

ITM 2020 coronavirüs sebebiyle 14-18 Temmuz 2020 tarihine ertelendi

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tekstil makineleri ve teknolojileri fuarı ITM 2020 etkinlik tarihini revize etti. Dünya sağlık örgütü ile TC Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları ve tedbir kararları neticesinde, fuarın 2-6 Haziran 2020 tarihleri yerine 14 – 18 Temmuz 2020 tarihlerine ertelendiği açıklandı. Fuar yine İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı
Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı

Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı

16-26 Haziran 2020 tarihlerinde yapılması planlanan drupa fuarı 20-30 Nisan 2021’e ertelendi. Messe Düsseldorf bu kararı, Alman Federal Hükümeti’nin kriz yönetim ekibinin, büyük afetlerde risk değerlendirmesi yapılırken Robert Koch Enstitüsünün prensiplerinin dikkate alınması tavsiyesine istinaden hayata geçiriyor. Bu öneriye ve Avrupa da dahil olmak üzere yeni korona virüsü (Covid-19) ile enfekte olmuş insan sayısında son zamanlarda meydana gelen önemli artışa dayanarak, Messe Düsseldorf durumu yeniden değerlendirdi. Buna ek olarak, 11 Mart 2020’de Düsseldorf şehri tarafından alınan ve aynı anda 1.000’den fazla katılımcının bulunduğu büyük etkinliklerin genel olarak yasaklanması yönünde genel bir karar da mevcut.

Ulusal Tekstil Kongresi ve II. AR-GE Günleri Akademi Sanayi Buluşması

02-03 Nisan 2020 tarihleri arasında İTÜ Gümüşsuyu Kampüsünde düzenlenecek olan Ulusal Tekstil Kongresi ve II. AR-GE Günleri Akademi Sanayi Buluşması kapsamında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından alınan üniversitelerdeki 3 haftalık tatil ve bütün toplantıların ertelenmesi talimatı ve akademik takvimin henüz net olması nedeni ile etkinlik HAZİRAN ayına ertelendi. Kesin tarih bilgisinin önümüzdeki günlerde duyurulacağı belirtildi.

Mars Fuarcılık’tan açıklama

Mars Fuarcılık, yaptığı açıklamayla korona virüs salgını nedeniyle temsil ettiği çeşitli fuarlarda erteleme kararı alındığını duyurdu. Katılımcı, ziyaretçi veya personelin potansiyel bir enfeksiyon riskine maruz bırakılmaması için bu kararın Ana organizatörler tarafından alındığı vurgulandı. Fuarların mücbir sebeple ertelenmesi durumunda, katılımcıların sözleşmelerinin yeni tarih için otomatik olarak geçerli olacağı ve faturalandırılan ve / veya ödenen depozitoların da yeni tarihe aktarılacağı kaydedildi. Ertelenen fuarlarla ilgili detaylı bilgiyi Mars Fuarcılık web sitesinden elde edebilirsiniz.

THY ve Pegasus uçuş ve yolcu önlemlerini açıkladı

Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus gibi önemli Türk havayolu şirketleri de benzer çalışmalar yaptıklarını ve önlemler aldıklarını duyurdu. Firmalar öncelikle virüsün yaygın olarak görüldüğü Çin başta olmak üzere bir çok noktaya uçuşlarını iptal etti.

Şubatı ayı sonunda bir basın toplantısı ile alınan önlemleri açıklayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, daha sonra Miles&Smiles üyelerine bir e-posta göndererek bilgilendirmede bulundu. Aycı mektupta, seyahat güvenliği ve yolcu sağlığına önem verdiklerinin altını çizdi. Virüsün Avrupa bölgesinde de görüldüğüne dikkati çeken Aycı, konuyla ilgili olarak uluslararası kuruluşlarla ve bakanlıklarla birlikte çalıştıklarını belirtti. Bu önlemler kapsamında Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Nahçıvan’a düzenlenen seferler iptal edildi.

Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri (HEPA) sistemleri

Risk grubundaki ülkelere seferler dahil olmak üzere tüm uçaklarda, etkisi kanıtlanmış bilimsel yöntemlerle dezenfekte buharlama ve temizlik işlemi yapılıyor. Bu temizlikte kabin ve lavabolardaki tuvaletler, katlanır masalar, dirseklikler, emniyet kemeri tokaları ve uçak içi eğlence ekranları ve kumandaları gibi sıkça dokunulan yüzeyler dezenfektanlarla siliniyor; tüm battaniyeler, bezler, koltuk baslığı kılıfları, çarşaflar ve kulaklıklar her uçuşta yenileriyle değiştiriliyor. Aycı, uçuş sırasında ise, kabin içindeki havanın hastane standartlarındaki Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri (HEPA) sistemleriyle sürekli olarak temizlendiğini aktardı.

İran, İtalya ve Irak’la yapılan uçuşları karşılıkla iptal eden Pegasus’tan yapılan açıklamada şirket filosunda yer alan uçaklardaki dezenfeksiyon işleminin sıklığının arttırılarak, uluslararası nitelikte yapıldığı duyuruldu. Koltuk başlıklarının düzenli olarak değiştirildiği belirtilirken, Pegasus ekiplerinin önlemler ve prosedür hakkında derinlemesine bilgilendirildiği paylaşıldı. Dış hatlar uçuşlarında yolculara halk sağlığı yolcu tanıtım formları dağıtılmasına ve bunların doldurulmasına başlandı. Bu formlar uçağın inişiyle birlikte ilgili birimlere iletiliyor. Ayrıca kabin ekipleri ve yolcular için koruyucu maskelerin uçaklarda hazır bulundurulmasına başlandı.

Pazarda fahiş fiyat artışına önlem geliyor

Türkiye’de ilk coronavirüs vakasının 11 Mart’ta duyurulmasını takiben, maske ve diğer sağlık malzemeleri ile; dezenfektan, kolonya gibi hijyen amaçlı ürünleri fiyatlarında artışlar görüldü. Normal fiyatının neredeyse 10 katına kadar çıkabilen ürünler oldu. Maske ve kolonya gibi ürünlere ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşandı. Olası bir karantina nedeniyle insanlar market raflarında tuvalet kağıdı ve kuru gıda ürünleri çok hızla tüketti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, maske ve diğer sağlık ürünleri ile gıdalar konusunda 81 ilde eş zamanlı denetimlerin başlatıldığını duyurdu. Bakan Pekcan denetimler sonucunda rafların dolu olduğunu ve gıda fiyatlarında olağandışı bir artış olmadığını açıkladı.  Maske fiyatlarında artışa dönük olarak yapılan denetimlerde 13 firmanın incelendiğini ve 9’una ceza kesildiğini kaydeden Pekcan, haksız fiyat artışları konusunda gereğinin yapılacağının altını çizdi.

Gümrüklerde coronavirüs karşıtı önlemler arttırıldı

Coronavirüse karşı Ticaret Bakanlığı gümrüklerde de bir dizi önlemi hayata geçirdi. Bu kapsamda bazı gümrük kapıları kapatılırken, diğerlerinde sağlık kontrolleri hayata geçirildi. Gümrüklerde çalışanlar plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladı. Genel olarak doğu ve güneydeki sınır kapılarımızdan Türk vatandaşlarının geçişine izin verilirken, çıkışlarına izin verilmiyor. Diğer ülke vatandaşlarının ise çıkışlarına izin verilirken, Türkiye’ye girişlerine yasak getirildi. Çeşitli gümrük kapılarında oluşturulan sahra hastaneleri ile ilk müdahaleler ve kontroller gerçekleştiriliyor.

Örneğin yoğun sayıda vakanın görüldüğü İran’a açılan gümrük kapılarından ise sadece Türk vatandaşlarının ve araçlarının girişine izin veriliyor. Bu kapılardan çıkışlarda Türk vatandaşlarının çıkışına izin verilmezken, İranlı ve diğer ülkelerden vatandaşların çıkışlarına izin verilecek. Türk vatandaşlarına ait tıbbi malzeme veya insanı yardım taşıyan araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişim suretiyle yapılıyor. Diğer ülkelerden araçların çıkışlarına izin verilecek ancak geri gelişleri kabul edilmeyecek.

Etkinlikler ile ilgili daha önce neler olmuştu?

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

Aralık 2019’da yeni tip coronavirüs salgını çıktığından bu yana Çin’den onlarca fuar ve etkinlik iptal edildi. Vaka ve ölümlerde önlenemeyen artış nedeniyle yılın ilk yarısında yapılması planlanan neredeyse bütün etkinlikler ya iptal ediliyor ya da yılın ikinci yarısına erteleniyor. 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 21. Zhejiang Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Fuarı 22—24 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle son iki aydır birçok önemli fuar için erteleme veya iptal kararı açıklanmıştı. Nonwoven sektörünün en büyük fuarı niteliğindeki INDEX 20 fuarı da ertelenen fuarlar arasına katıldı. 31 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Cenevre yapılması planlanan fuar, etkisini arttıran coronavirüs salgını nedeniyle 20-23 Ekim 2020 tarihlerine ertelendi. İsviçre Federal Konseyi, 28 Şubat 2020 tarihinde saat 10.00’dan itibaren yürürlüğe giren karar ile; 1.000’den fazla kişiyi bir araya getiren tüm etkinlikleri yasakladı.

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Coronavirüs salgını nedeniyle tekstil tedarik zincirinde yaşanabilecek sorunlara karşı, hazırgiyim ve perakende firmaları; Türkiye’den alım yapma konusunu ciddi olarak görüşmeye başladılar. İngiltere merkezli giyim perakende markası Primark ’ın sahibi olan Associated British (AB) Foods’un finans biriminin başında bulunan John Bason; Reuters’e bu yönde bir açıklama yaptı. Buna göre marka Çin’den gelen giyim malzemelerinde aksama yaşanması durumunda; Türkiye, Bangladeş, Kamboçya, Vietnam ve Doğu Avrupa’daki mevcut tedarikçilerle görüşmelerde bulunuyor.  Bason yaptığı açıklamada, Primark’ın toplam giyim malzemeleri ithalatında Çin’in %40’dan fazla payı olduğunu açıkladı.

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Küresel alıcılar siparişlerini Türkiye’ye kaydırıyor

Tekstil siparişleri coronavirüs nedeniyle Türkiye’ye kayıyor. Aralık ayında Çin’in Wuan kentinde başlayan ve hızla yayılan Coronavirüs salgını nedeniyle küresel pazarlarda ciddi değişimler yaşanabilir. Küresel tekstil endüstrisinin en büyük üretim gücü Çin’den tedarik sağlayan birçok marka ve perakende firması; coronavirüs nedeniyle tedarik sürecini yeniden şekillendirdi. Coronavirüs endişesi Çin’in yanı sıra bölge ülkeleri Pakistan ve Bangladeş gibi önemli tekstil üreticisi ülkeleri de etkilemiş bulunuyor. Satın alma ofisleri Çin’e seyahat etmez iken, Çin’deki birçok firmada üretim durma noktasına geldi. Dolayısıyla, salgın hem Çin ekonomisini hem de küresel tedarik zincirini ciddi şekilde etkiledi. Koleksiyon bazlı ve kesintisiz ürün akışının gerektiği tekstil ve hazırgiyim sektörleri bu süreçten ilk etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Küresel alıcılar siparişlerini Türkiye’ye kaydırıyor

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da görülmeye başlanan coronavirüs salgını, beklenmedik bir hızla yayılıyor. Virüs nedeniyle iki aylık sürede binden fazla kişinin öldüğü, 35 bin vakanın tespit edildiği dile getiriliyor. Çin hariç 27 ülkede daha yüzlerce kişiye bulaşan virüs; başta Wuhan olmak üzere Çin’de geniş bir alanda günlük hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. 30 Ocak tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) coronavirüs salgını için küresel bir acil durum ilan etti.

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Güncel Haberler

Sustainability Talks yeşil bir tekstil endüstrisini tartışacak

Çevreyi en çok kirleten sektörlerin başında gelen tekstil sektörü sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünyanın ana gündem maddesi olan iklim krizi ile mücadelede önemli...

Groz-Beckert ITMA ASIA fuarında ziyaretçileriyle buluştu

Groz-Beckert ITMA ASIA + CITME 2021’de örme, dokuma, keçeleme, tafting, taraklama ve dikiş dahil toplam altı ürün segmentindeki en yeni çözümlerini tanıttı. 12-16 Haziran...

Şanlıurfa pamukta yüksek rekolte bekliyor

Şanlıurfa ’da çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında toprağın uzun yıllar verimli kalabilmesi için uygulanan "nöbetleşe ekim"...

Türk tekstil sektörü ihracatını yüzde 41 artırdı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yayınladığı ihracat raporuna göre Türk tekstil sektörü 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2020 yılına göre yüzde 41, 2019...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied