Tekstil Mühendisliği bölümlerinde doluluk oranı %86’yı aştı

Pandemi dönemiyle birlikte hız kazanan teknik tekstillere dönük girişimlere bir yenisi daha eklendi.

Türk tekstil makinecileri pandemiyi ihracatla aşıyor

Türk makine sektörü son yıllarda ihracat pazarlarında hızlı bir büyüme gösterdi. Özellikle Asya ve Ortadoğu pazarlarına gerçekleştirilen ihracata artık...

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor. Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü Covid-19 pandemisinin şok edici etkisini 2020 yılının...

Türk pamuğu nasıl kurtulur? İşte 10 maddede çözüm önerisi

Türkiye yaklaşık 28 milyar dolarlık ihracat yapan ve 1 milyonu aşkın istihdam sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörlerinin geleneksel...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Geçen yıl başlatılan ve bu yıl da devam eden Tekstil ve Deri Mühendisliği’ni seçen öğrencilere burs uygulaması, bu bölüme olan ilgiyi arttırmayı başardı.  Geçen yıl Ticaret Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), İHKİB, İTHİB ve İDMİB başta olmak üzere ihracatçı birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) iş birliğiyle başlatılan ‘Tercihim Tekstil Mühendisliği’ burs projesi ile öğrencilere asgari ücrete kadar burs imkanı sunuluyor. 15 üniversitedeki tekstil mühendisliği bölümündeki doluluğu %86,1 ile ciddi bir seviyeye ulaştı. Başvurulardaki artışlar nedeniyle bölümlerin puanları da bu yıl arttı. Bu ise daha nitelikli öğrencilerin başvurusu anlamına geliyor.

Toplam 460 kişilik kontenjana yerleşen öğrenci sayısı 396 olurken, önde gelen üniversitelerde doluluk oranı %100 oldu. İTÜ, Gaziantep, Erciyes, Ege, Dokuz Eylül, Bursa Uludağ, Süleyman Demirel, Pamukkale, Marmara (M.K.O.K.), Marmara Üniversitelerinde tekstil mühendisliği bölümlerinde doluluk %100’e ulaştı.

Üniversite sınavında ilk 80 binde yer alan ve ilk 5 tercihinden biri Tekstil Mühendisliği olan öğrenciler asgari ücrete varan tutarlarda burs imkanlarından yararlanabiliyor. İlk 20 bin öğrenci asgari ücret kadar, 20 ila 50 bin arası öğrenci asgari ücretin %70’i kadar ve 50 ila 80 bin arasındaki öğrenci de asgari ücretin %50’si kadar burs alacak. Ayrıca öğrenciler okurken staj imkanına ve mezun olduktan sonra iş bul bulma garantisine kavuşuyor.

Verilen burs ve tanıtım çalışmalarıyla tekstil mühendisliği eğitimine olan ilginin rekor seviyelere çıktığını açıklayan sektör temsilcileri; bunun sektörün ve ülkenin geleceği için umut verici gelişme olduğunu vurguladı. Geçen yıl burs projesi başlamadan önce tekstil mühendisliği bölümlerine kayıt oranı %42 olarak gerçekleşmişti. Bursun etkisiyle geçen yıl bölüm doluluk oranı %92 ile rekor kırmıştı. Türk tekstil endüstrisinin nitelikli insan gücüne katkı sağlayan burs projesi ikinci yılında da elde ettiği başarılı sonuçlar ile genel bir memnuniyet yarattı.

Coronavirüs önlemleri: Koruyucu Tekstil Test Merkezi Gebze’de kuruluyor

Coronavirüs Pandemisi dönemiyle birlikte hız kazanan teknik tekstillere dönük girişimlere bir yenisi daha eklendi. Koruyucu Tekstil Test Merkezi (KOTTEM), MARKA’nın desteği ile Gebze’de TUBİTAK MAM’da kurulacak.

Koruyucu Tekstil Test Merkezi (KOTTEM); TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TUBİTAK MAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Gebze Üniversitesi arasındaki iş birliğiyle hayata geçecek. Protokol imza töreni; Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Başkan Yardımcı Doç. Dr. Murat Makaracı, Başkan Yardımcısı Mehmet Sait Karaca, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve beraberindeki heyetin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İmza töreninde bir konuşma yapan Kocaeli Valisi Sayın Seddar Yavuz, Türkiye’nin dünya ile yarışan, rekabet edebilen bir ülke haline gelmesinin önemine dikkati çekti. Yavuz; “Bu öncelikle bilimsel kapasitesi, teknolojik gelişmelerin takip edebilmesi ve teknoloji üretebilmesinden geçiyor. Pandemi süreci içerisinde özellikle devletler arasında yaşanan olaylar bize çok önemli dersler verdi. Biz artık her şeyi kendimiz yapabilecek bir seviyeye mutlaka gelmeliyiz” dedi. Vali Yavuz konuşmasında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, sürece katkı veren herkese teşekkür etti.

KOTTEM’de fonksiyonel tekstillerin testlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli teknik altyapı ve kadro oluşturulacak. Merkez ayrıca sektörün yeni teknik tekstiller geliştirmesini de teşvik edecek.

Altınyıldız Classics Almanya’da ikinci mağazasını açtı

Erkek giyim sektörünün öncü markalarından Altınyıldız Classics, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin etkisini hafifletmesiyle birlikte, yurt dışı atılımlarına devam ediyor. Almanya’daki ilk mağazası Frankfurt’ta bulunan Altınyıldız Classics, ikinci mağazasını Dortmund şehrinde açtı.

Altınyıldız Classics, Almanya’nın en önemli sanayi şehirleri arasında yer alan, kültür ve teknoloji şehri olarak bilinen Dortmund’da Thier Galerie AVM‘de yeni konseptiyle 170 metrekarelik alanda hizmet vermeye başladı.

Altınyıldız Classics, Dortmund Thier Galerie AVM‘de çok yönlü tasarımlarının yanı sıra inovatif tasarımları, takım elbiseden gömlek ve aksesuara kadar ürettiği günün her anına uygun stil sahibi ürünleri, müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Yurt dışında 22. mağazasını açan ve yılsonuna doğru Almanya’daki üçüncü mağazasını Köln’de açmayı planlayan Altınyıldız Classics, yurt dışında en hızlı büyüyen perakende markaları arasında erkek modasının öncüsü olmaya devam etmeyi hedefliyor.

Bir Boyner Holding kuruluşu olan Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş. 1952 yılında faaliyete geçti. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka ilk ihracatını 1956 yılında gerçekleştirdi.

Coronavirüs nedeniyle ertelenen Denim Show New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı

Hindistan’da organize edilen iki denim etkinliğine Covid-19 (coronavirüs) vakalarındaki artış nedeniyle erteleme geldi. Messe Frankfurt Trade Fairs India ve MEX Exhibitions tarafından organize edilen Denim Show’un New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı. 21-23 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılması planlanan Denim Show New Delhi fuarının yeni tarihi 17-19 Aralık 2020 tarihine ertelendi.  Fuarın Mumbai edisyonunun yeni tarihi olarak 19-21 Mart 2021 açıklandı.

Denim Show, tüm denim sektörünün en son ürünleri, teknolojileri ve gelecekteki trendleri sergilemek için bir araya geldiği eşsiz bir platform görevi görüyor.  Denim Üreticileri Derneği (DMA) ile ortak düzenlenen fuarlar, denim üretim tedarik zinciri altındaki tedarikçi ve alıcıların hedeflenen iş fırsatlarından faydalanabilecekleri bir alan oluşturarak, Hint denim endüstrisinin potansiyelini geliştirmeye yardımcı oluyor. Hindistan’ın denim üretimindeki çok güçlü konumu ve Denim Show, sektörün daha rekabetçi hale gelmesinde ve bir adım öne geçmesinde katalizör görevi görecek.

Denim Show’da özel olarak tasarlanmış bazı özel etkinlikler de yer alıyor

Denim, insanoğlunun bildiği en çok yönlü kumaşlardan birisidir ve uygulamalar giyimin ötesine geçmiştir. Bunu göz önünde bulundurarak, organizatörler bu fuarı endüstrinin hem çağdaş hem de gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak için hazırladılar. Her edisyonda katılımcılar, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik gibi temalarda bu sektöre değer katan yeniliklerini ortaya koyuyor. Denim Show’da özel olarak tasarlanmış bazı özel etkinlikler de yer alıyor; Denim Applications’da denim kumaş ve tekstil ürünlerinin hızla artan uygulamaları vurgulanacak; Denim Talks’da yenilik, eğitim ve sürdürülebilirlik sağlayan bir dizi konuşma olacak; Denim Trends’de gelecekteki denim trendlerinin tanımlanması amaçlanıyor; Denim Walks ise bir defile ile denimdeki son moda trendlerini sergileyecek. Bu etkinlikler katılımcılara daha fazla alan sunarak, katılımcı ve ziyaretçilerin deneyimini zenginleştirmeyi amaçlıyor.

Denim Show’un New Delhi edisyonu 17-19 Aralık 2020 tarihleri arasında Greater Noida’daki India Expo Mart Ltd’de gerçekleşecek. Fuarın Mumbai edisyonu ise 19-21 Mart 2021’de Bombay Exhibition Center’da gerçekleştirilecek.

Denim Show New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı
Denim Show New Delhi ve Mumbai edisyonları için yeni tarihler açıklandı

59. Dornbirn-GFC etkileri süren COVID-19 yüzünden iptal edildi

16-18 Eylül 2020 tarihlerinde yapılması planlanan, yenilikçi elyaflar ve tekstiller için önde gelen etkinliklerden Dornbirn Küresel Elyaf Kongresi’nin (Dornbirn-GFC) 59. edisyonu, COVID-19’un (coronavirüs) süren etkileri nedeniyle iptal edildi. Etkinlikten yapılan açıklamada bu kararın çok zor alındığı ve çok üzgün olunduğu belirtildi. Açıklamada, COVID-19’un etkisi nedeniyle bu yılki kongreyi olağan biçimde gerçekleştirme imkanı olmayacağına dikkat çekilerek, seyahat kısıtlamaları ve olağanüstü ekonomik durumun etkinlik planlamasını zorlaştırdığı kaydedildi. Bu kararın alınmasında ziyaretçilerin sağlık durumu ve güvenliğinin korunması öne çıktı.

60. Dornbirn-GFC 15-17 Eylül 2021 tarihinde Dornbirn’de gerçekleştirilecek. Kongre’nin Asya versiyonu 1. Dornbirn-GFC Asia ise 2-3 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenecek. 2019 yılında gerçekleştirilen 58. Dornbirn-GFC genişleyen kapsamı ile 100’den fazla uluslararası konuşmacı ve araştırmacının sunumuna ev sahipliği yapmıştı. Etkinlik küresel pazardan 700’ün üzerinden profesyoneli kendine çekmeyi başarmıştı.

Dornbirn-GFC 2020 Webinar Haftası

Organizasyon alternatif olarak web seminerleri ve oturumları gerçekleştirecek. 16-18 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Webinar Haftası’nda şu konulara odaklanacak:

“Yeşil Anlaşma: Tekstil Endüstrisi İçin Çıkarımlar” başlıklı açılış konuşması ve Paul Schlack / Wilhelm Albrecht Ödülü’nün verilmesi.

Şu konularda sunuşlar ve tartışmalar: ‘Lider Polimer Geri Dönüşüm Teknolojileri, “Akıllı, entegre, dijital tekstil üretim zinciri”, “Ambalajdan çıkarılan dersler: Tekstil için EPR şemaları” ve “Döngüsel Ekonomi”.

Ayrıca PPE (Kişisel Koruyucu Ekipmanı) Üretimi- endüstri için bir meydan okuma” konulu sunumlar ve tartışmalar planlanıyor.

Organizasyon sahipleri bu dijital buluşmaları ‘Dornbirn-GFC İnovasyon Topluluğunu’ güncel tutmak için gerçekleştirecek. Bu etkinlikleri takip etmek için kayıt bağlantıları ücretsiz olacak ve isteyenlere zamanında gönderilecek. Konu hakkında daha fazlasını merak edenler organizasyonun websitesinden bilgiye ulaşabilirler.

Şirketlere e-fuar ve e-ticaret desteği geldi

Coronavirüs pandemisi döneminde dijital ticaretin boyutları daha da arttı. İptal olan veya ertelenen fuarlar ve B2B ortamları için dijital dünyanın olanakları daha fazla öne çıkmaya başladı. Bu nedenle, Türk şirketlerinin yurtdışı pazarlarına dönük dijital tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine destek geldi. ‘Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar’ isimli Cumhurbaşkanı Kararı 27 Mayıs itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar ile, Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile iş birliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderleri Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanacak.

Bu kapsamda şirketlerin TİM, TOBB, DEİK, İhracatçı Birlikleri vb. sektör dernekleri aracılığıyla sanal fuar, ticaret heyeti etkinlikleri ve e-ticaret üyelikleri gibi faaliyetleri ticaret destek kapsamına alındı. Şirketlerin bu konudaki masraflarının %50’si Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanacak. Şirketlerin sanal fuar ve sanal ticari heyet giderlerinin en fazla 50 bin doları nakit olarak desteklenecek. Aynı zamanda sanal fuar organizasyonlarına da %50 oranında ve faaliyet başına en fazla 100 bin ABD dolarına kadar destek sağlanacak.

Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu

Ticaret Bakanlığı denetimindeki bu yeni karar ile ayrıca, e-ticaret sitelerine üye olan şirketlerin üyelik masraflarının bu yıl %80’i, gelecek yıllarda da %60’ı Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu tarafından karşılanacak. Destek 2 yıl sürecek. Her bir üyelik için 8 bin lira nakit desteği alacak olan firmalara en fazla 3 ticari internet sitesi üyeliği için destek verilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, twitter üzerinden yaptığı açıklamada; “Covid-19 pandemisi ile iş yapma pratiklerinin radikal bir şekilde değiştiği ve dijitalleşmenin önem kazandığı bu dönemde ihracata yönelik dijital faaliyetleri teşvik edecek yeni bir destek mekanizması geliştirdik. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile firmalarımızın e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alıyoruz” dedi.

Şirketlere e-fuar ve e-ticaret desteği geldi
Şirketlere e-fuar ve e-ticaret desteği geldi

DOMOTEX Turkey 2021’e Ertelendi

13 -16 Temmuz 2020 tarihleri arasında Gaziantep’te yapılması planlanan halı ve zemin kaplamaları fuarı DOMOTEX Turkey, coronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili yaşanan gelişmeler nedeniyle 2021 yılına ertelendi.  Deutsche Messe’nin Türkiye iştiraki Hannover Fairs Turkey tarafından yapılan açıklamada, bu kararın katılımcılar ve ziyaretçilerden gelen yoğun talepler ve gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde alındığı belirtildi.

Resmi açıklamada önceliğin sağlık ve güvenlik olduğunun altı çizilirken, katılımcılar açısından en iyi sonucun alınması için bu kararın alındığı yineleniyor. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Gerek ülkemizin gerekse tüm dünyanın içinde olduğu bu zorlu günlerde, özellikle geçtiğimiz son birkaç haftada fuarımızı destekleyen iş ortaklarımızın, derneklerimizin, katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin gösterdiği destek ve işbirliği için yürekten teşekkür eder, sizlerle beraber omuz omuza bu süreci de aşacağımıza olan inancımızın tam olduğunu belirtmek isteriz”.

Fuarın sahibi Hannover Fair Turkey tarafından yapılan açıklamada Domotex Turkey’in gelecek yıl ne zaman yapılacağının en kısa zamanda netleşerek kamuoyuna duyurulacağı kaydedildi.

Geçen yıl gerçekleşen DOMOTEX Turkey fuarına 14 ülkeden 203 firma katılmış, fuar 89 ülkeden 14309 sektör profesyonelini ağırlamıştı.

DOMOTEX Turkey coronavirüs nedeniyle 2021’e Ertelendi
DOMOTEX Turkey coronavirüs nedeniyle 2021’e Ertelendi

INDIA ITME ve CAITME fuarlarında coronavirüs rötarları

Coronavirüs (Covid-19) salgını fuar takvimini yeniden planlamaya devam ediyor. Asya bölgesinin iki önemli fuarından fuar takvimine ilişkin önemli açıklamalar geldi. INDIA ITME 2020 fuarı bir yıl sonraya ertelenirken, CAITME 2020 fuarı ise Eylül yerine Ekim ayına yeniden planlandı.

10-15 Aralık 2020 tarihinde planlanan Hindistan ve Güney Asya pazarının en önemli tekstil makineleri fuarı INDIA ITME fuarı coronavirüs salgını ve yaşanan etkileri nedeniyle 2021 yılına erteledi. Fuarın yeni tarihi 8-13 Aralık 2021 olarak açıklandı. Fuar önümüzdeki yıl Greater Noida IEML’de gerçekleştirilecek.

Fuarın organizatörü ITME Society yaptığı açıklamada Covid19 salgınının genel hayat, endüstri ve ekonomide, özellikle de tüm dünyadaki tekstil ve tekstil mühendisliği endüstrisinde aksama ve sıkıntılar yarattığını vurguladı. Açıklamada INDA Society’nin zor zamanlar yaşayan endüstriyi desteklediği ve müşterilerin katılımcılara ulaşmasını sağlama çabalarını iki katına çıkaracağı kaydedildi.

Hindistan’da Covid 19 salgınıyla ilgili olarak 4 Mayıs 2020 itibariyle 42670 vaka ve 1395 ölüm kaydedilmiş bulunuyor.

CAITME planlandığı tarihte gerçekleşecek

Özbekistan ve Orta Asya pazarının lider tekstil makineleri fuarı CAITME fuarı 9-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Fuar şirketinden yapılan açıklamayla fuarın 28-30 Ekim 2020 tarihleri arasında ‘Küresel Tekstil Günleri Taşkent 2020’ kapsamında düzenleneceği duyuruldu.

13 yıldır tekstil makinelerinde bölgenin önemli bir etkinliği olan fuar, tekstil ve triko endüstrileri için yeni ürünlerin ve gelişmiş teknolojilerin sergilendiği bir platform olarak hem katılımcı hem de ziyaretçilerden ilgi çekmeyi başarıyor. Fuar Uzexpocentre NEC’de gerçekleştirilecek.

4 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Özbekistan’da koronavirüs salgınında görülen vaka sayısı 2160, ölüm ise 10 olarak açıklandı.

INDIA ITME ve CAITME fuarlarında coronavirüs rötarları
INDIA ITME ve CAITME fuarlarında coronavirüs rötarları

H&M Türkiye hastanelere 30 bin kıyafet bağışladı

İsveç merkezli moda ve perakende devi H&M,  coronavirüs salgınının önlenmesi için sağlık çalışanlarına destek verdi. H&M Türkiye tarafından, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapılarak 18 hastaneye tişört, çorap ve iç çamaşırından oluşan 30 bin adet temiz kıyafet teslim edildi.

Marka Şişli Etfal, Okmeydanı Devlet Hastanesi, Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi başta olmak 18 hastaneye, sağlık personeli için destek verdi. H&M Türkiye Ülke Müdürü Müge Arpacıoğlu yaptığı açıklamada, H&M Group olarak geçen ay tedarik zinciri aracılığıyla hastaneler ve sağlık çalışanlarına kişisel koruyucu ekipman üretmeye başladıklarını söyledi.  Arpacıoğlu; “Bu süreçte, ülkemizdeki sağlık çalışanlarının yoğun çalışma tempolarında ayrıca temiz kıyafete de çok ihtiyaçları olduğunu gördük. Sağlık çalışanlarımıza H&M Türkiye olarak gösterdikleri olağanüstü çalışma için müteşekkiriz” diye konuştu.

H&M sağlık çalışanlarına yaptığı temiz kıyafet desteğinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan Covid-19 Dünya Sağlık Örgütü Dayanışma ve Müdahale Fonu’na 500 bin dolar bağışta bulundu.

H&M Türkiye hastanelere 30 bin kıyafet bağışladı - Müge Arpacıoğlu
H&M Türkiye hastanelere 30 bin kıyafet bağışladı – Müge Arpacıoğlu

ITMA ASIA + CITME gelecek yıla ertelendi

15-19 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan Asya pazarının en büyük tekstil makineleri fuarı ITMA ASIA + CITME fuarı, katılımcılardan güçlü bir geri bildirim almasına karşın coronavirüs salgınından kaynaklanan endişeler nedeniyle yeniden planlandı. Fuar 12 – 16 Haziran 2021 tarihleri arasında Şanghay Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’nde (NECC) gerçekleştirilecek.

Fuarın sahibi CEMATEX ve Çinli ortakları Tekstil Endüstrisi Alt Konseyi CCPIT (CCPIT-Tex), Çin Tekstil Makineleri Birliği (CTMA) ve Çin Fuar Merkezi Grup Şirketi (CIEC) coronavirüs pandemisi nedeniyle bu kararı gerekli gördü.  CEMATEX Başkanı Fritz P. Mayer şunları söyledi:

“Bu karar katılımcılarımızın ve ortaklarımızın güvenlik ve sağlık endişeleri göz önünde bulundurularak verildiğinden onlardan anlayış istiyoruz. Küresel ekonomi pandemiden ciddi şekilde etkilendi. Olumlu bir kayda göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) önümüzdeki yıl 55,8 ile küresel ekonomide büyüme olacağını öngörüyor. Bu nedenle, gelecek yılın ortasında bir buluşma ayarlamak daha ihtiyatlıdır”.

2 yıl önce gerçekleşen ITMA ASIA + CITME 2018 fuarında 28 ülke ve ekonomiden gelen 1733 katılımcıyla, 116 ülkeden 100 binden fazla kayıtlı ziyaretçiyi ağırlamıştı.

DeFacto tedarik zincirindeki paydaşlarını destekliyor

Tekstil, hazırgiyim ve perakende devi DeFacto, coronavirüs salgını nedeniyle zorluk yaşayan tekstil tedarik zincirindeki paydaşlarını yalnız bırakmama kararı aldı. DeFacto CEO’su İhsan Ateş, yaz sezonu için ürettikleri yaklaşık 19 milyon parça ürün için 400 milyon lirayı bir ay içinde ödeyeceklerini söyledi. Ateş, ayrıca 2020-21 kış sezonu için de 500 milyon liralık sipariş vereceklerini, toplamda 900 milyon lira ile tedarikçilere nefes aldıracaklarını kaydetti. Ateş; “Sistemin durmaması, tezgahların çalışmaya devam etmesi için taşın altına elimizi koyduk” dedi.

Bazı global markaların kesilmiş hatta üretimi tamamlanmış ürünleri almama kararı almasıyla tedarikçilerin elinde binlerce mal kaldığını hatırlatan Ateş; bu nedenle ödeme dengesinin bozulduğunu vurguladı. Ateş şunları söyledi; “Bu durum, tezgahların durma riskini doğurdu. İşte bu noktada Türkiye’nin yerli ve milli markası olarak sorumluluk aldık. Tekstil Türkiye için stratejik öneme sahip. Türk tekstil sektörü, yılda 30 milyar dolara yakın ihracat yaparken yaklaşık 1 milyon kişiyi de istihdam ediyor. Tekstil sektörünün en önemli parçalarından biri de hazır giyim tedarikçileridir. Tezgahlar durursa tekstil sektörü de tökezler. Salgın bitecek ve insanlar sokağa çıkacak. İşte o dönem için hep birlikte hazırlıklı olmalıyız. 900 milyon TL’yi kasada tutmak, likit kalmak finansçılar için daha doğru gelebilir ama tedarikçi ile marka et ve tırnak gibidir. Biri olmadan diğerinin yaşaması mümkün değildir”

ITM2020 fuarı ikinci kez ertelendi, yeni tarih Haziran 2021

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tekstil makineleri, teknolojileri fuarı ITM2020, coronavirüs salgını nedeniyle ikinci kez ertelendi. 2-6 Haziran tarihinde yapılması planlanan fuar, daha önce yapılan bir duyuru ile 14-18 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti. Organizasyon firması Teknik Fuarcılık, coronavirüs salgınındaki yayılma hızı ve buna bağlı gelişmeler ışığında, fuarın 2021 yılına ertelendiğini duyurdu. Buna göre fuarın yeni tarihi 22-26 Haziran 2021 olarak açıklandı.  ITM ile eşzamanlı olarak düzenlenecek olan Hightex 2020 fuarı da 22-26 Haziran 2021 tarihine ertelenmiş oldu.

Ertelenen JEC World 2020 fuarı, iptal edildi

Coronavirüs salgını nedeniyle fuar tarihlerindeki yaşanan belirsizlikler ve oynamalar devam ediyor. Dünyanın en önemli kompozit fuarından Paris’teki JEC World 2020 fuarı daha önce yapılan bir açıklama ile, 3-5 Mart tarihi yerine 12-14 Mayıs 2020 tarihine ertelenmişti. Ancak yapılan yeni bir duyuru ile fuarın bu yılki edisyonunun iptal edildiği, önümüzdeki yıl ise 9-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştirileceği duyuruldu.

Hazırgiyimciler coronavirüs nedeniyle üretimi durduruyor

Hazırgiyim sektörü nisan ayı sonuna kadar üretimi durdurma kararı aldı. Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk,  coronavirüs salgını nedeniyle, federasyon üyelerine Nisan sonuna kadar üretimi durdurma yönünde tavsiye kararı aldıklarını açıkladı. Bir yazılı açıklama yapan Öztürk, MHGF’nin Türkiye genelinde tekstil, hazırgiyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı alanında 30 sektörel derneği ve 9 bin 300 firmayı temsil ettiğini söyledi.

Hüseyin Öztürk, Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığını yaptığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun sosyal izolasyon uyarılarına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “evde kal” çağrılarına destek verdiklerini vurguladı. Öztürk açıklamasında; “Önümüzdeki birkaç hafta virüsün kontrol edilmesi açısından hayati önem taşıyor. Türkiye genelindeki üye derneklerimizin başkanları ile yaptığımız telekonferans toplantısında, çoğunluğun onayıyla üyelerimize Nisan sonuna kadar üretimi durdurma yönünde tavsiye kararı aldık” ifadesine yer verdi.

Küresel giyim tedarik zincirinde belirsizlik yaşanıyor

GlobalData yayımladığı bir açıklama ile coronavirüs salgınının (Covid-19) küresel giyim tedarik zincirinde büyük bir belirsizliğe ve kaosa yol açtığını vurguladı. Salgının perakendecilere ve üreticilere ulaşmasıyla birlikte, tüm giyim tedarik zincirinde hızlı bir çözülme yaşandığı belirtiliyor. Başta Çin olmak üzere, giysi teslimatlarındaki aksamalar nedeniyle tüm tedarik zincirinde bir kaos yaşandığı kaydediliyor.

Diğer yandan salgının yavaşlatılması için seyahat kısıtlamaları ve düşen alışveriş rakamları nedeniyle perakendeciler ciddi kayıplar yaşadılar. Bu nedenle ödemelerini azalttılar, kıstılar ve erteliyorlar. Bu süreçte sipariş iptalleri oldukça sık yaşanıyor.

Salgın en çok gelişmekte olan ve tekstil üreten ülkeleri ve burada çalışan insanları etkiliyor. Özellikle Kamboçya, Bangladeş, Myanmar ve Vietnam gibi ülkelerde sert etkiler görüldü; fabrikalar kapandı, iş kayıpları yaşandı ve işsiz sayıları arttı. GlobalData, küresel çapta tedarik zincirini bozan böyle bir durumun daha önce yaşanmadığının altını çiziyor.

Coronavirüs salgını üretimi ve satışı durduruyor

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması için insanların evlerinde kalmasına dönük önlemler ekonomi üzerinde daraltıcı etkilerini göstermeye başladı. Bir ay öncesinde bu salgının Türk tekstil ve hazırgiyim endüstrisi için ihracat pazarlarında bir fırsat olabileceği konuşulurken, bugün farklı bir duruma gelinmiş bulunuyor. Türkiye’de de hem üretim hem de satış noktalarında salgın nedeniyle geçici kapanmalar, kısıtlamalar yaşanmaya başlandı.

Gerek 65 yaş üzerindeki ve kronik hastalarına sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle birlikte salgının günlük hayattaki etkileri net olarak görülüyor. Geçtiğimiz haftalarda birçok önemli hazırgiyim ve perakende markası mağazalarını geçici bir süre için kapattığını duyurmuştu. Markaların bu açıklamalarını takiben birçok AVM geçici olarak kapandıklarını kamuoyu ile paylaştı.

Perakende ayağındaki bu süreç üretim ayağında da kendini gösterdi. İlk etapta 100 civarında üretici ve ihracatçının 1 hafta ile 1 ay arasında değişen sürelerde kapılarını geçici olarak kapattığı aktarılıyor. Örneğin, Denizli merkezli Menderes Tekstil yaptığı bir açıklama ile üretimi bir haftalığını durdurduğunu duyurdu. Bu süre zarfında işçilere ücretlerinin verileceği ancak bu sürecinin yıllık izinden düşüleceği açıklandı. İzni olmayan işçilerin ise izin borçlanması yapacağı ve gelecek yıl ki izinlerinden düşüleceği belirtildi. 5 bin işçinin çalıştığı Menderes Tekstil’de işçilere maske dağıtıldığı ve fabrika girişlerinde ateşlerinin ölçüldüğü kaydediliyor.

Tekstilde coronavirüs önlemleri

Denizli bölgesinde ayrıca Gökhan Tekstil, Durul Havlu, Şikel Tekstil ve Denizli İpek Tekstil firmaları da üretimlerini geçici olarak durdurdu. Buna karşın, Bolu Yeniçağ’da bulunan ve salgın nedeniyle üretime bir ay ara verme kararı alan bir tekstil firması, artan maske talebini karşılamak üzere tekrar üretime başladı.  Sakarya Akyazı’da bulunan ve 1200 kişinin çalıştığı Çak Tekstil de üretimini geçici olarak durduran üreticiler arasında yer aldı.

Türkiye’nin en büyük tekstil işletmelerinden Sanko Tekstil ise, tüm çalışanlarına ekstra 1000 TL ödeme yaptığını duyurdu. Holding’in zekat fonundan yapılan bu ödeme çalışanlara Gıda Yardımı olarak tanımlandı. Sanko Holding ayrıca, 31 Mart 2020 tarihine kadar Sanko şirketlerinden yapılan tüm satışların vadelerinin ‘vade farkı ilave edilmeksizin 60 gün ertelendiğini’ duyurdu.

Coronavirüs nedeniyle mağazaların kapanması ve satış ağlarının durması nedeniyle birçok firmanın geçici olarak kapanmasının yanı sıra, bazı firmaların da işçi çıkardığı bilgileri geldi. Ancak, hükümet Kısa Çalışma Ödeneğini devreye sokarak, işçi çıkarılmasının önüne geçmeye çalışıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Paketi’nde yer alan Kısa Çalışma Ödeneği, işletmelere işçi çıkarmamak kaydı ile gelir desteği sağlayacak. İşçiler bu dönemde daha düşük çalışma saatleri ve evde olmalarına karşın ücretlerinin yüzde 60’ını, üç ay süre ile almaya devam edebilecek.

Peki bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgınla ilgili Türkiye’de neler yapılıyor?

Aralık 2019’da Çin Wuhan’da çıktığından bu yana yeni tip coronavirüs (Covid-19)  24 Mart itibariyle 17 bine yakın kişiyi öldürdü, binlerce kişiyi etkiledi. Küresel çapta hızla yayılmaya devam eden salgınla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü pandemi yani 7 kıtayı etkileyen salgın ilan etti.  Neredeyse salgından etkilenmeyen ülke kalmamış durumda. Çin, İran, İtalya ve daha birçok ülkede ciddi ölüm rakamları açıklandı. Bu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede günlük yaşam felç olmuş durumda. Alınan ulaşım kısıtlayıcı kararlara rağmen, coronavirüsün etkisini yaz aylarına kadar sürdürmesi bekleniyor.

Peki bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgınla ilgili Türkiye’de neler yapılıyor? Sağlık, ulaşım, iletişim, perakende ve ticaret alanlarında ciddi önlemler alınmış bulunuyor. İlk coronavirüs vakasının görüldüğü ülkemizde gözlemlenen genel politika ‘panik yapmadan tedbir alma’yı kapsıyor.

Coronavirüs salgını karşısında Sağlık Bakanlığı etkinlikler için erteleme tavsiyesinde bulundu.
Coronavirüs salgını karşısında Sağlık Bakanlığı etkinlikler için erteleme tavsiyesinde bulundu.

Sağlık, Kültür ve Turizm ve Ticaret Bakanlığı ortaklaşa ve organize hareket ederek kapsayıcı bir dizi önlemi hayata geçirdi. Öncelikle virüs görülen ülkelere dönük seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Bu ülkelerde bulunan Türk vatandaşları özel uçuşlarla getirilerek karantinada gözlemlendi. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de sınırlarını daha sıkı denetlemeye ve sağlık testleri yapmaya başladı. Havalimanlarında ve sınırlarda vücut sıcaklıkları ölçülerek vakalar tespit edilmeye çalışılıyor. Türkiye henüz İtalya gibi bütün ülkede karantina uygulayıp sınırlarını kapatmış değil.

Yerel yönetimler de kamusal alanlardaki temizlik ve önlemleri arttırmış bulunuyor. Toplu ulaşım araçlarında her zamankinden daha fazla özel solüsyonların kullanıldığı hijyen çalışmaları başlatıldı.

Meltblown kumaş ihracatı özel izne bağlandı

Yeni tip coronavirüs (covid-19) mücadele kapsamında Türkiye de önemli ticari kararlar aldı. Yurtiçindeki talebi karşılayabilmek için, maske yapımında kullanılan meltblown kumaşının (GTİP:56.03) yanı sıra, etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksitin ihracatı özel izne (kayda) bağlandı. Ticaret Bakanlığı’nın İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliği’i 18 Mart tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe eklenen geçici hükümle söz konusu bu mallara ilişkin gümrük beyannameleri, ilgili ihracat birlikleri genel sekreterliğince, Ticaret Bakanılğı İhracat Genel Müdürlüğü’nün ön onayına müteakip kayda alınacak. Tebliği hükümleri, düzenlemenin yayımından önce gümrük beyannamesi İhracatçı Birlikleri Genel Sekrekerliğine onaylatılmış mallara uygulanmayacak.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, uygulama usul ve esaslarını belirlemeye, gerekli muafiyet ve istisnaları tanımlamaya, izin ve talimat vermeye, özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırmaya, uygulamada ortaya çıkacak ihtilafları idari yoldan çözümlemeye yetkili kılındı.

Türkiye meltblown (eriyik üfleme) nonwoven kumaş üretiminde birçok önemli firmaya sahip bulunuyor. Meltblown kumaşlar ince elyaf yapıları ve yüksek emicilik özelliği ile hem medikal maske yapımlarında hem de filtrelerde kullanılıyor.

Etkinlikler ertelendi veya iptal edildi

Coronavirüsün insandan insana temas ve solunum yoluyla geçmesi nedeniyle etkinliklere dönük acil önlemler duyuruldu. Fuarlar, sergiler, konserler, sportif aktiviteler ve benzeri birçok toplu etkinlik ilk akla gelen başlıkları oluşturuyor. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de birçok fuar ve organizasyon; ya yılın ikinci yarısına ertelendi ya da tümüyle iptal edildi. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonucunda 9 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; uluslararası katılımlı organizasyonların COVID-19 salgını sonlanana kadar ertelenmesi tavsiye edildi.

FESPA 2020’nin Yeni Tarihi Açıklandı

Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen FESPA Global Print Expo’nun yeni tarihi belli oldu. FESPA, amiral etkinliği FESPA Global Print Expo ile birlikte European Sign Expo ve Sportswear Pro fuarlarının 6-8 Ekim 2020 tarihinde IFEMA – Feria de Madrid’de gerçekleşeceğini duyurdu.

FESPA CEO’su Neil Felton yaptığı açıklamada; coronavirüsün uzman baskı sektörüne etkisinin devam etmesine karşın; küresel topluluğun bir FESPA etkinliği için güçlü bir talepte bulunduğunu söyledi. Bundan çok etkilendiklerini kaydeden Felton; üç fuarın da belirlenen yeni tarihte organize edileceğini; bu süreçte kendilerini destekleyen IFEMA ekibine de minnettar olduklarını belirtti.

FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelenmişti

Düzenlenmesine iki hafta kala FESPA Global Print Expo 2020 (24-27 Mart 2020) ve onunla birlikte; eşzamanlı olarak organize edilen European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 fuarlarının ertelendiği duyurulmuştu. FESPA’dan yapılan açıklamada Avrupa anakarasındaki yeni tip coranavirüs (COVID-19) ile ilgili hızla gelişen durumun ışığında, ulusal dernekler ve katılımcılarla yakın diyalog halinde bu kararın alındığı belirtilmişti. Haberin devamını aşağıdaki linki takip ederek okuyabilirsiniz.

Beklenen oldu! FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelendi

INDA, gerekli koruyucu malzemeler için anket düzenliyor

ABD’nin nonwoven endüstrisi çatı örgütü INDA, ülkenin yeni tip coronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele etmek için bir çalışma başlattı. Korucuyu ve hijyenik nonwoven malzemelerin miktarının belirlenebilmesi, endüstrinin üretim ve stok durumunun ortaya çıkarılması için üyeleri arasında bir anket düzenledi.

Salgınla mücadelede gereken kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi malzeme ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için başkent Washington ve Beyaz Saray’ın en üst düzey yetkilileri ile temasa geçildi. Devlet yetkilileri ve görevliler özellikle nonwoven sektöründeki şirketlerin ürettiği ürünler ve ihtiyaç duyulan arzı sağlama kapasitesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. INDA, bunu çok acil bir ihtiyaç olarak tanımlıyor.

INDA, bu anketin 18 Mart saat 17.00’a kadar tamamlanması gerektiğini duyurdu. Açıklamada; “Bu krizi ele almak için yetkililerle çalışırken bize yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederiz” dendi.

ITM 2020 coronavirüs sebebiyle 14-18 Temmuz 2020 tarihine ertelendi

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tekstil makineleri ve teknolojileri fuarı ITM 2020 etkinlik tarihini revize etti. Dünya sağlık örgütü ile TC Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları ve tedbir kararları neticesinde, fuarın 2-6 Haziran 2020 tarihleri yerine 14 – 18 Temmuz 2020 tarihlerine ertelendiği açıklandı. Fuar yine İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı
Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı

Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı

16-26 Haziran 2020 tarihlerinde yapılması planlanan drupa fuarı 20-30 Nisan 2021’e ertelendi. Messe Düsseldorf bu kararı, Alman Federal Hükümeti’nin kriz yönetim ekibinin, büyük afetlerde risk değerlendirmesi yapılırken Robert Koch Enstitüsünün prensiplerinin dikkate alınması tavsiyesine istinaden hayata geçiriyor. Bu öneriye ve Avrupa da dahil olmak üzere yeni korona virüsü (Covid-19) ile enfekte olmuş insan sayısında son zamanlarda meydana gelen önemli artışa dayanarak, Messe Düsseldorf durumu yeniden değerlendirdi. Buna ek olarak, 11 Mart 2020’de Düsseldorf şehri tarafından alınan ve aynı anda 1.000’den fazla katılımcının bulunduğu büyük etkinliklerin genel olarak yasaklanması yönünde genel bir karar da mevcut.

Ulusal Tekstil Kongresi ve II. AR-GE Günleri Akademi Sanayi Buluşması

02-03 Nisan 2020 tarihleri arasında İTÜ Gümüşsuyu Kampüsünde düzenlenecek olan Ulusal Tekstil Kongresi ve II. AR-GE Günleri Akademi Sanayi Buluşması kapsamında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından alınan üniversitelerdeki 3 haftalık tatil ve bütün toplantıların ertelenmesi talimatı ve akademik takvimin henüz net olması nedeni ile etkinlik HAZİRAN ayına ertelendi. Kesin tarih bilgisinin önümüzdeki günlerde duyurulacağı belirtildi.

Mars Fuarcılık’tan açıklama

Mars Fuarcılık, yaptığı açıklamayla korona virüs salgını nedeniyle temsil ettiği çeşitli fuarlarda erteleme kararı alındığını duyurdu. Katılımcı, ziyaretçi veya personelin potansiyel bir enfeksiyon riskine maruz bırakılmaması için bu kararın Ana organizatörler tarafından alındığı vurgulandı. Fuarların mücbir sebeple ertelenmesi durumunda, katılımcıların sözleşmelerinin yeni tarih için otomatik olarak geçerli olacağı ve faturalandırılan ve / veya ödenen depozitoların da yeni tarihe aktarılacağı kaydedildi. Ertelenen fuarlarla ilgili detaylı bilgiyi Mars Fuarcılık web sitesinden elde edebilirsiniz.

THY ve Pegasus uçuş ve yolcu önlemlerini açıkladı

Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus gibi önemli Türk havayolu şirketleri de benzer çalışmalar yaptıklarını ve önlemler aldıklarını duyurdu. Firmalar öncelikle virüsün yaygın olarak görüldüğü Çin başta olmak üzere bir çok noktaya uçuşlarını iptal etti.

Şubatı ayı sonunda bir basın toplantısı ile alınan önlemleri açıklayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, daha sonra Miles&Smiles üyelerine bir e-posta göndererek bilgilendirmede bulundu. Aycı mektupta, seyahat güvenliği ve yolcu sağlığına önem verdiklerinin altını çizdi. Virüsün Avrupa bölgesinde de görüldüğüne dikkati çeken Aycı, konuyla ilgili olarak uluslararası kuruluşlarla ve bakanlıklarla birlikte çalıştıklarını belirtti. Bu önlemler kapsamında Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Nahçıvan’a düzenlenen seferler iptal edildi.

Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri (HEPA) sistemleri

Risk grubundaki ülkelere seferler dahil olmak üzere tüm uçaklarda, etkisi kanıtlanmış bilimsel yöntemlerle dezenfekte buharlama ve temizlik işlemi yapılıyor. Bu temizlikte kabin ve lavabolardaki tuvaletler, katlanır masalar, dirseklikler, emniyet kemeri tokaları ve uçak içi eğlence ekranları ve kumandaları gibi sıkça dokunulan yüzeyler dezenfektanlarla siliniyor; tüm battaniyeler, bezler, koltuk baslığı kılıfları, çarşaflar ve kulaklıklar her uçuşta yenileriyle değiştiriliyor. Aycı, uçuş sırasında ise, kabin içindeki havanın hastane standartlarındaki Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri (HEPA) sistemleriyle sürekli olarak temizlendiğini aktardı.

İran, İtalya ve Irak’la yapılan uçuşları karşılıkla iptal eden Pegasus’tan yapılan açıklamada şirket filosunda yer alan uçaklardaki dezenfeksiyon işleminin sıklığının arttırılarak, uluslararası nitelikte yapıldığı duyuruldu. Koltuk başlıklarının düzenli olarak değiştirildiği belirtilirken, Pegasus ekiplerinin önlemler ve prosedür hakkında derinlemesine bilgilendirildiği paylaşıldı. Dış hatlar uçuşlarında yolculara halk sağlığı yolcu tanıtım formları dağıtılmasına ve bunların doldurulmasına başlandı. Bu formlar uçağın inişiyle birlikte ilgili birimlere iletiliyor. Ayrıca kabin ekipleri ve yolcular için koruyucu maskelerin uçaklarda hazır bulundurulmasına başlandı.

Pazarda fahiş fiyat artışına önlem geliyor

Türkiye’de ilk coronavirüs vakasının 11 Mart’ta duyurulmasını takiben, maske ve diğer sağlık malzemeleri ile; dezenfektan, kolonya gibi hijyen amaçlı ürünleri fiyatlarında artışlar görüldü. Normal fiyatının neredeyse 10 katına kadar çıkabilen ürünler oldu. Maske ve kolonya gibi ürünlere ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşandı. Olası bir karantina nedeniyle insanlar market raflarında tuvalet kağıdı ve kuru gıda ürünleri çok hızla tüketti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, maske ve diğer sağlık ürünleri ile gıdalar konusunda 81 ilde eş zamanlı denetimlerin başlatıldığını duyurdu. Bakan Pekcan denetimler sonucunda rafların dolu olduğunu ve gıda fiyatlarında olağandışı bir artış olmadığını açıkladı.  Maske fiyatlarında artışa dönük olarak yapılan denetimlerde 13 firmanın incelendiğini ve 9’una ceza kesildiğini kaydeden Pekcan, haksız fiyat artışları konusunda gereğinin yapılacağının altını çizdi.

Gümrüklerde coronavirüs karşıtı önlemler arttırıldı

Coronavirüse karşı Ticaret Bakanlığı gümrüklerde de bir dizi önlemi hayata geçirdi. Bu kapsamda bazı gümrük kapıları kapatılırken, diğerlerinde sağlık kontrolleri hayata geçirildi. Gümrüklerde çalışanlar plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladı. Genel olarak doğu ve güneydeki sınır kapılarımızdan Türk vatandaşlarının geçişine izin verilirken, çıkışlarına izin verilmiyor. Diğer ülke vatandaşlarının ise çıkışlarına izin verilirken, Türkiye’ye girişlerine yasak getirildi. Çeşitli gümrük kapılarında oluşturulan sahra hastaneleri ile ilk müdahaleler ve kontroller gerçekleştiriliyor.

Örneğin yoğun sayıda vakanın görüldüğü İran’a açılan gümrük kapılarından ise sadece Türk vatandaşlarının ve araçlarının girişine izin veriliyor. Bu kapılardan çıkışlarda Türk vatandaşlarının çıkışına izin verilmezken, İranlı ve diğer ülkelerden vatandaşların çıkışlarına izin verilecek. Türk vatandaşlarına ait tıbbi malzeme veya insanı yardım taşıyan araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişim suretiyle yapılıyor. Diğer ülkelerden araçların çıkışlarına izin verilecek ancak geri gelişleri kabul edilmeyecek.

Etkinlikler ile ilgili daha önce neler olmuştu?

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

Aralık 2019’da yeni tip coronavirüs salgını çıktığından bu yana Çin’den onlarca fuar ve etkinlik iptal edildi. Vaka ve ölümlerde önlenemeyen artış nedeniyle yılın ilk yarısında yapılması planlanan neredeyse bütün etkinlikler ya iptal ediliyor ya da yılın ikinci yarısına erteleniyor. 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 21. Zhejiang Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Fuarı 22—24 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle son iki aydır birçok önemli fuar için erteleme veya iptal kararı açıklanmıştı. Nonwoven sektörünün en büyük fuarı niteliğindeki INDEX 20 fuarı da ertelenen fuarlar arasına katıldı. 31 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Cenevre yapılması planlanan fuar, etkisini arttıran coronavirüs salgını nedeniyle 20-23 Ekim 2020 tarihlerine ertelendi. İsviçre Federal Konseyi, 28 Şubat 2020 tarihinde saat 10.00’dan itibaren yürürlüğe giren karar ile; 1.000’den fazla kişiyi bir araya getiren tüm etkinlikleri yasakladı.

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Coronavirüs salgını nedeniyle tekstil tedarik zincirinde yaşanabilecek sorunlara karşı, hazırgiyim ve perakende firmaları; Türkiye’den alım yapma konusunu ciddi olarak görüşmeye başladılar. İngiltere merkezli giyim perakende markası Primark ’ın sahibi olan Associated British (AB) Foods’un finans biriminin başında bulunan John Bason, Reuters’e bu yönde bir açıklama yaptı. Buna göre marka Çin’den gelen giyim malzemelerinde aksama yaşanması durumunda Türkiye, Bangladeş, Kamboçya, Vietnam ve Doğu Avrupa’daki mevcut tedarikçilerle görüşmelerde bulunuyor.  Bason yaptığı açıklamada, Primark’ın toplam giyim malzemeleri ithalatında Çin’in %40’dan fazla payı olduğunu açıkladı.

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Küresel alıcılar siparişlerini Türkiye’ye kaydırıyor

Tekstil siparişleri coronavirüs nedeniyle Türkiye’ye kayıyor. Aralık ayında Çin’in Wuan kentinde başlayan ve hızla yayılan Coronavirüs salgını nedeniyle küresel pazarlarda ciddi değişimler yaşanabilir. Küresel tekstil endüstrisinin en büyük üretim gücü Çin’den tedarik sağlayan birçok marka ve perakende firması, coronavirüs nedeniyle tedarik sürecini yeniden şekillendirdi. Coronavirüs endişesi Çin’in yanı sıra bölge ülkeleri Pakistan ve Bangladeş gibi önemli tekstil üreticisi ülkeleri de etkilemiş bulunuyor. Satın alma ofisleri Çin’e seyahat etmez iken, Çin’deki birçok firmada üretim durma noktasına geldi. Dolayısıyla, salgın hem Çin ekonomisini hem de küresel tedarik zincirini ciddi şekilde etkiledi. Koleksiyon bazlı ve kesintisiz ürün akışının gerektiği tekstil ve hazırgiyim sektörleri bu süreçten ilk etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Küresel alıcılar siparişlerini Türkiye’ye kaydırıyor

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da görülmeye başlanan coronavirüs salgını, beklenmedik bir hızla yayılıyor. Virüs nedeniyle iki aylık sürede binden fazla kişinin öldüğü, 35 bin vakanın tespit edildiği dile getiriliyor. Çin hariç 27 ülkede daha yüzlerce kişiye bulaşan virüs, başta Wuhan olmak üzere Çin’de geniş bir alanda günlük hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. 30 Ocak tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) coronavirüs salgını için küresel bir acil durum ilan etti.

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Güncel Haberler

Aksa Akrilik yenilikçi bir çözüm geliştirdi; Everfresh

Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, inovatif çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Geniş kapsamlı çalışmalar sonucu Ar-Ge...

Uster Technologies pandemide odağına müşterilerini aldı

Kalite testi, izleme ve yönetimi için geliştirdiği çözümlerle dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Uster Technologies, ‘Kaliteyi Düşün / Think...

Zorlu Tekstil sürdürülebilir üretici sertifikası aldı

Döngüsel ekonomi tabanlı sürekli inovasyon anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Zorlu Holding Tekstil Grubu, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirdi....

Textilegence 43. sayısıyla yerel ve küresel pazarları buluşturuyor

Tekstil ve baskı profesyonellerinin yakından takip ettiği Textilegence Temmuz Ağustos 2020 sayısı ile okurlarıyla buluştu. 43. Sayı dopdolu içeriği...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied