Hazırgiyimciler coronavirüs nedeniyle üretimi durduruyor

Hazırgiyim sektörü nisan ayı sonuna kadar üretimi durdurma kararı aldı.

Tekstil sektörü istihdam deposu oldu

Adana Sanayi Odası (ADASO) tarafından 2019 verileri dikkate alınarak hazırlanan araştırmaya göre, tekstil ve konfeksiyon sektörü imalat sanayinin toplam...

KARL MAYER, STOLL’u satın aldı

KARL MAYER Grubu büyüme stratejisinin bir parçası olarak, STOLL Grubu satın almak için bir anlaşma imzaladı. Anlaşma 26 Şubat...

Yataş Grup Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerini Açtı

Türkiye’nin mobilya ve yatak sektöründeki lider markalarından Yataş Grup, global bir marka olma hedefiyle çalışmalarını devam ediyor. Firma bu...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Hazırgiyim sektörü nisan ayı sonuna kadar üretimi durdurma kararı aldı. Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk,  coronavirüs salgını nedeniyle, federasyon üyelerine Nisan sonuna kadar üretimi durdurma yönünde tavsiye kararı aldıklarını açıkladı. Bir yazılı açıklama yapan Öztürk, MHGF’nin Türkiye genelinde tekstil, hazırgiyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı alanında 30 sektörel derneği ve 9 bin 300 firmayı temsil ettiğini söyledi.

Hüseyin Öztürk, Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığını yaptığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun sosyal izolasyon uyarılarına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “evde kal” çağrılarına destek verdiklerini vurguladı. Öztürk açıklamasında; “Önümüzdeki birkaç hafta virüsün kontrol edilmesi açısından hayati önem taşıyor. Türkiye genelindeki üye derneklerimizin başkanları ile yaptığımız telekonferans toplantısında, çoğunluğun onayıyla üyelerimize Nisan sonuna kadar üretimi durdurma yönünde tavsiye kararı aldık” ifadesine yer verdi.

Küresel giyim tedarik zincirinde belirsizlik yaşanıyor

GlobalData yayımladığı bir açıklama ile coronavirüs salgınının (Covid-19) küresel giyim tedarik zincirinde büyük bir belirsizliğe ve kaosa yol açtığını vurguladı. Salgının perakendecilere ve üreticilere ulaşmasıyla birlikte, tüm giyim tedarik zincirinde hızlı bir çözülme yaşandığı belirtiliyor. Başta Çin olmak üzere, giysi teslimatlarındaki aksamalar nedeniyle tüm tedarik zincirinde bir kaos yaşandığı kaydediliyor.

Diğer yandan salgının yavaşlatılması için seyahat kısıtlamaları ve düşen alışveriş rakamları nedeniyle perakendeciler ciddi kayıplar yaşadılar. Bu nedenle ödemelerini azalttılar, kıstılar ve erteliyorlar. Bu süreçte sipariş iptalleri oldukça sık yaşanıyor.

Salgın en çok gelişmekte olan ve tekstil üreten ülkeleri ve burada çalışan insanları etkiliyor. Özellikle Kamboçya, Bangladeş, Myanmar ve Vietnam gibi ülkelerde sert etkiler görüldü; fabrikalar kapandı, iş kayıpları yaşandı ve işsiz sayıları arttı. GlobalData, küresel çapta tedarik zincirini bozan böyle bir durumun daha önce yaşanmadığının altını çiziyor.

Coronavirüs salgını üretimi ve satışı durduruyor

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması için insanların evlerinde kalmasına dönük önlemler ekonomi üzerinde daraltıcı etkilerini göstermeye başladı. Bir ay öncesinde bu salgının Türk tekstil ve hazırgiyim endüstrisi için ihracat pazarlarında bir fırsat olabileceği konuşulurken, bugün farklı bir duruma gelinmiş bulunuyor. Türkiye’de de hem üretim hem de satış noktalarında salgın nedeniyle geçici kapanmalar, kısıtlamalar yaşanmaya başlandı.

Gerek 65 yaş üzerindeki ve kronik hastalarına sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle birlikte salgının günlük hayattaki etkileri net olarak görülüyor. Geçtiğimiz haftalarda birçok önemli hazırgiyim ve perakende markası mağazalarını geçici bir süre için kapattığını duyurmuştu. Markaların bu açıklamalarını takiben birçok AVM geçici olarak kapandıklarını kamuoyu ile paylaştı.

Perakende ayağındaki bu süreç üretim ayağında da kendini gösterdi. İlk etapta 100 civarında üretici ve ihracatçının 1 hafta ile 1 ay arasında değişen sürelerde kapılarını geçici olarak kapattığı aktarılıyor. Örneğin, Denizli merkezli Menderes Tekstil yaptığı bir açıklama ile üretimi bir haftalığını durdurduğunu duyurdu. Bu süre zarfında işçilere ücretlerinin verileceği ancak bu sürecinin yıllık izinden düşüleceği açıklandı. İzni olmayan işçilerin ise izin borçlanması yapacağı ve gelecek yıl ki izinlerinden düşüleceği belirtildi. 5 bin işçinin çalıştığı Menderes Tekstil’de işçilere maske dağıtıldığı ve fabrika girişlerinde ateşlerinin ölçüldüğü kaydediliyor.

Tekstilde coronavirüs önlemleri

Denizli bölgesinde ayrıca Gökhan Tekstil, Durul Havlu, Şikel Tekstil ve Denizli İpek Tekstil firmaları da üretimlerini geçici olarak durdurdu. Buna karşın, Bolu Yeniçağ’da bulunan ve salgın nedeniyle üretime bir ay ara verme kararı alan bir tekstil firması, artan maske talebini karşılamak üzere tekrar üretime başladı.  Sakarya Akyazı’da bulunan ve 1200 kişinin çalıştığı Çak Tekstil de üretimini geçici olarak durduran üreticiler arasında yer aldı.

Türkiye’nin en büyük tekstil işletmelerinden Sanko Tekstil ise, tüm çalışanlarına ekstra 1000 TL ödeme yaptığını duyurdu. Holding’in zekat fonundan yapılan bu ödeme çalışanlara Gıda Yardımı olarak tanımlandı. Sanko Holding ayrıca, 31 Mart 2020 tarihine kadar Sanko şirketlerinden yapılan tüm satışların vadelerinin ‘vade farkı ilave edilmeksizin 60 gün ertelendiğini’ duyurdu.

Coronavirüs nedeniyle mağazaların kapanması ve satış ağlarının durması nedeniyle birçok firmanın geçici olarak kapanmasının yanı sıra, bazı firmaların da işçi çıkardığı bilgileri geldi. Ancak, hükümet Kısa Çalışma Ödeneğini devreye sokarak, işçi çıkarılmasının önüne geçmeye çalışıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Paketi’nde yer alan Kısa Çalışma Ödeneği, işletmelere işçi çıkarmamak kaydı ile gelir desteği sağlayacak. İşçiler bu dönemde daha düşük çalışma saatleri ve evde olmalarına karşın ücretlerinin yüzde 60’ını, üç ay süre ile almaya devam edebilecek.

Peki bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgınla ilgili Türkiye’de neler yapılıyor?

Aralık 2019’da Çin Wuhan’da çıktığından bu yana yeni tip coronavirüs (Covid-19)  24 Mart itibariyle 17 bine yakın kişiyi öldürdü, binlerce kişiyi etkiledi. Küresel çapta hızla yayılmaya devam eden salgınla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü pandemi yani 7 kıtayı etkileyen salgın ilan etti.  Neredeyse salgından etkilenmeyen ülke kalmamış durumda. Çin, İran, İtalya ve daha birçok ülkede ciddi ölüm rakamları açıklandı. Bu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede günlük yaşam felç olmuş durumda. Alınan ulaşım kısıtlayıcı kararlara rağmen, coronavirüsün etkisini yaz aylarına kadar sürdürmesi bekleniyor.

Peki bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgınla ilgili Türkiye’de neler yapılıyor? Sağlık, ulaşım, iletişim, perakende ve ticaret alanlarında ciddi önlemler alınmış bulunuyor. İlk coronavirüs vakasının görüldüğü ülkemizde gözlemlenen genel politika ‘panik yapmadan tedbir alma’yı kapsıyor.

Coronavirüs salgını karşısında Sağlık Bakanlığı etkinlikler için erteleme tavsiyesinde bulundu.
Coronavirüs salgını karşısında Sağlık Bakanlığı etkinlikler için erteleme tavsiyesinde bulundu.

Sağlık, Kültür ve Turizm ve Ticaret Bakanlığı ortaklaşa ve organize hareket ederek kapsayıcı bir dizi önlemi hayata geçirdi. Öncelikle virüs görülen ülkelere dönük seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Bu ülkelerde bulunan Türk vatandaşları özel uçuşlarla getirilerek karantinada gözlemlendi. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de sınırlarını daha sıkı denetlemeye ve sağlık testleri yapmaya başladı. Havalimanlarında ve sınırlarda vücut sıcaklıkları ölçülerek vakalar tespit edilmeye çalışılıyor. Türkiye henüz İtalya gibi bütün ülkede karantina uygulayıp sınırlarını kapatmış değil.

Yerel yönetimler de kamusal alanlardaki temizlik ve önlemleri arttırmış bulunuyor. Toplu ulaşım araçlarında her zamankinden daha fazla özel solüsyonların kullanıldığı hijyen çalışmaları başlatıldı.

Meltblown kumaş ihracatı özel izne bağlandı

Yeni tip coronavirüs (covid-19) mücadele kapsamında Türkiye de önemli ticari kararlar aldı. Yurtiçindeki talebi karşılayabilmek için, maske yapımında kullanılan meltblown kumaşının (GTİP:56.03) yanı sıra, etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksitin ihracatı özel izne (kayda) bağlandı. Ticaret Bakanlığı’nın İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliği’i 18 Mart tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe eklenen geçici hükümle söz konusu bu mallara ilişkin gümrük beyannameleri, ilgili ihracat birlikleri genel sekreterliğince, Ticaret Bakanılğı İhracat Genel Müdürlüğü’nün ön onayına müteakip kayda alınacak. Tebliği hükümleri, düzenlemenin yayımından önce gümrük beyannamesi İhracatçı Birlikleri Genel Sekrekerliğine onaylatılmış mallara uygulanmayacak.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, uygulama usul ve esaslarını belirlemeye, gerekli muafiyet ve istisnaları tanımlamaya, izin ve talimat vermeye, özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırmaya, uygulamada ortaya çıkacak ihtilafları idari yoldan çözümlemeye yetkili kılındı.

Türkiye meltblown (eriyik üfleme) nonwoven kumaş üretiminde birçok önemli firmaya sahip bulunuyor. Meltblown kumaşlar ince elyaf yapıları ve yüksek emicilik özelliği ile hem medikal maske yapımlarında hem de filtrelerde kullanılıyor.

Etkinlikler ertelendi veya iptal edildi

Coronavirüsün insandan insana temas ve solunum yoluyla geçmesi nedeniyle etkinliklere dönük acil önlemler duyuruldu. Fuarlar, sergiler, konserler, sportif aktiviteler ve benzeri birçok toplu etkinlik ilk akla gelen başlıkları oluşturuyor. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de birçok fuar ve organizasyon ya yılın ikinci yarısına ertelendi ya da tümüyle iptal edildi. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonucunda 9 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, uluslararası katılımlı organizasyonların COVID-19 salgını sonlanana kadar ertelenmesi tavsiye edildi.

FESPA 2020’nin Yeni Tarihi Açıklandı

Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen FESPA Global Print Expo’nun yeni tarihi belli oldu. FESPA, amiral etkinliği FESPA Global Print Expo ile birlikte European Sign Expo ve Sportswear Pro fuarlarının 6-8 Ekim 2020 tarihinde IFEMA – Feria de Madrid’de gerçekleşeceğini duyurdu.

FESPA CEO’su Neil Felton yaptığı açıklamada, coronavirüsün uzman baskı sektörüne etkisinin devam etmesine karşın, küresel topluluğun bir FESPA etkinliği için güçlü bir talepte bulunduğunu söyledi. Bundan çok etkilendiklerini kaydeden Felton, üç fuarın da belirlenen yeni tarihte organize edileceğini, bu süreçte kendilerini destekleyen IFEMA ekibine de minnettar olduklarını belirtti.

FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelenmişti

Düzenlenmesine iki hafta kala FESPA Global Print Expo 2020 (24-27 Mart 2020) ve onunla birlikte; eşzamanlı olarak organize edilen European Sign Expo 2020 ve Sportswear Pro 2020 fuarlarının ertelendiği duyurulmuştu. FESPA’dan yapılan açıklamada Avrupa anakarasındaki yeni tip coranavirüs (COVID-19) ile ilgili hızla gelişen durumun ışığında, ulusal dernekler ve katılımcılarla yakın diyalog halinde bu kararın alındığı belirtilmişti. Haberin devamını aşağıdaki linki takip ederek okuyabilirsiniz.

Beklenen oldu! FESPA 2020 Etkinlikleri Ertelendi

INDA, gerekli koruyucu malzemeler için anket düzenliyor

ABD’nin nonwoven endüstrisi çatı örgütü INDA, ülkenin yeni tip coronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele etmek için bir çalışma başlattı. Korucuyu ve hijyenik nonwoven malzemelerin miktarının belirlenebilmesi, endüstrinin üretim ve stok durumunun ortaya çıkarılması için üyeleri arasında bir anket düzenledi.

Salgınla mücadelede gereken kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi malzeme ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için başkent Washington ve Beyaz Saray’ın en üst düzey yetkilileri ile temasa geçildi. Devlet yetkilileri ve görevliler özellikle nonwoven sektöründeki şirketlerin ürettiği ürünler ve ihtiyaç duyulan arzı sağlama kapasitesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. INDA, bunu çok acil bir ihtiyaç olarak tanımlıyor.

INDA, bu anketin 18 Mart saat 17.00’a kadar tamamlanması gerektiğini duyurdu. Açıklamada; “Bu krizi ele almak için yetkililerle çalışırken bize yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederiz” dendi.

ITM 2020 14-18 Temmuz 2020 tarihine ertelendi

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tekstil makineleri ve teknolojileri fuarı ITM 2020 etkinlik tarihini revize etti. Dünya sağlık örgütü ile TC Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları ve tedbir kararları neticesinde, fuarın 2-6 Haziran 2020 tarihleri yerine 14 – 18 Temmuz 2020 tarihlerine ertelendiği açıklandı. Fuar yine İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı
Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı

Drupa da coronavirüs yüzünden ertelenen fuarlar kervanına katıldı

16-26 Haziran 2020 tarihlerinde yapılması planlanan drupa fuarı 20-30 Nisan 2021’e ertelendi. Messe Düsseldorf bu kararı, Alman Federal Hükümeti’nin kriz yönetim ekibinin, büyük afetlerde risk değerlendirmesi yapılırken Robert Koch Enstitüsünün prensiplerinin dikkate alınması tavsiyesine istinaden hayata geçiriyor. Bu öneriye ve Avrupa da dahil olmak üzere yeni korona virüsü (Covid-19) ile enfekte olmuş insan sayısında son zamanlarda meydana gelen önemli artışa dayanarak, Messe Düsseldorf durumu yeniden değerlendirdi. Buna ek olarak, 11 Mart 2020’de Düsseldorf şehri tarafından alınan ve aynı anda 1.000’den fazla katılımcının bulunduğu büyük etkinliklerin genel olarak yasaklanması yönünde genel bir karar da mevcut.

Ulusal Tekstil Kongresi ve II. AR-GE Günleri Akademi Sanayi Buluşması

02-03 Nisan 2020 tarihleri arasında İTÜ Gümüşsuyu Kampüsünde düzenlenecek olan Ulusal Tekstil Kongresi ve II. AR-GE Günleri Akademi Sanayi Buluşması kapsamında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından alınan üniversitelerdeki 3 haftalık tatil ve bütün toplantıların ertelenmesi talimatı ve akademik takvimin henüz net olması nedeni ile etkinlik HAZİRAN ayına ertelendi. Kesin tarih bilgisinin önümüzdeki günlerde duyurulacağı belirtildi.

Mars Fuarcılık’tan açıklama

Mars Fuarcılık, yaptığı açıklamayla korona virüs salgını nedeniyle temsil ettiği çeşitli fuarlarda erteleme kararı alındığını duyurdu. Katılımcı, ziyaretçi veya personelin potansiyel bir enfeksiyon riskine maruz bırakılmaması için bu kararın Ana organizatörler tarafından alındığı vurgulandı. Fuarların mücbir sebeple ertelenmesi durumunda, katılımcıların sözleşmelerinin yeni tarih için otomatik olarak geçerli olacağı ve faturalandırılan ve / veya ödenen depozitoların da yeni tarihe aktarılacağı kaydedildi. Ertelenen fuarlarla ilgili detaylı bilgiyi Mars Fuarcılık web sitesinden elde edebilirsiniz.

THY ve Pegasus uçuş ve yolcu önlemlerini açıkladı

Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus gibi önemli Türk havayolu şirketleri de benzer çalışmalar yaptıklarını ve önlemler aldıklarını duyurdu. Firmalar öncelikle virüsün yaygın olarak görüldüğü Çin başta olmak üzere bir çok noktaya uçuşlarını iptal etti.

Şubatı ayı sonunda bir basın toplantısı ile alınan önlemleri açıklayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, daha sonra Miles&Smiles üyelerine bir e-posta göndererek bilgilendirmede bulundu. Aycı mektupta, seyahat güvenliği ve yolcu sağlığına önem verdiklerinin altını çizdi. Virüsün Avrupa bölgesinde de görüldüğüne dikkati çeken Aycı, konuyla ilgili olarak uluslararası kuruluşlarla ve bakanlıklarla birlikte çalıştıklarını belirtti. Bu önlemler kapsamında Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Nahçıvan’a düzenlenen seferler iptal edildi.

Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri (HEPA) sistemleri

Risk grubundaki ülkelere seferler dahil olmak üzere tüm uçaklarda, etkisi kanıtlanmış bilimsel yöntemlerle dezenfekte buharlama ve temizlik işlemi yapılıyor. Bu temizlikte kabin ve lavabolardaki tuvaletler, katlanır masalar, dirseklikler, emniyet kemeri tokaları ve uçak içi eğlence ekranları ve kumandaları gibi sıkça dokunulan yüzeyler dezenfektanlarla siliniyor; tüm battaniyeler, bezler, koltuk baslığı kılıfları, çarşaflar ve kulaklıklar her uçuşta yenileriyle değiştiriliyor. Aycı, uçuş sırasında ise, kabin içindeki havanın hastane standartlarındaki Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri (HEPA) sistemleriyle sürekli olarak temizlendiğini aktardı.

İran, İtalya ve Irak’la yapılan uçuşları karşılıkla iptal eden Pegasus’tan yapılan açıklamada şirket filosunda yer alan uçaklardaki dezenfeksiyon işleminin sıklığının arttırılarak, uluslararası nitelikte yapıldığı duyuruldu. Koltuk başlıklarının düzenli olarak değiştirildiği belirtilirken, Pegasus ekiplerinin önlemler ve prosedür hakkında derinlemesine bilgilendirildiği paylaşıldı. Dış hatlar uçuşlarında yolculara halk sağlığı yolcu tanıtım formları dağıtılmasına ve bunların doldurulmasına başlandı. Bu formlar uçağın inişiyle birlikte ilgili birimlere iletiliyor. Ayrıca kabin ekipleri ve yolcular için koruyucu maskelerin uçaklarda hazır bulundurulmasına başlandı.

Pazarda fahiş fiyat artışına önlem geliyor

Türkiye’de ilk coronavirüs vakasının 11 Mart’ta duyurulmasını takiben, maske ve diğer sağlık malzemeleri ile dezenfektan, kolonya gibi hijyen amaçlı ürünleri fiyatlarında artışlar görüldü. Normal fiyatının neredeyse 10 katına kadar çıkabilen ürünler oldu. Maske ve kolonya gibi ürünlere ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşandı. Olası bir karantina nedeniyle insanlar market raflarında tuvalet kağıdı ve kuru gıda ürünleri çok hızla tüketti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, maske ve diğer sağlık ürünleri ile gıdalar konusunda 81 ilde eş zamanlı denetimlerin başlatıldığını duyurdu. Bakan Pekcan denetimler sonucunda rafların dolu olduğunu ve gıda fiyatlarında olağandışı bir artış olmadığını açıkladı.  Maske fiyatlarında artışa dönük olarak yapılan denetimlerde 13 firmanın incelendiğini ve 9’una ceza kesildiğini kaydeden Pekcan, haksız fiyat artışları konusunda gereğinin yapılacağının altını çizdi.

Gümrüklerde coronavirüs karşıtı önlemler arttırıldı

Coronavirüse karşı Ticaret Bakanlığı gümrüklerde de bir dizi önlemi hayata geçirdi. Bu kapsamda bazı gümrük kapıları kapatılırken, diğerlerinde sağlık kontrolleri hayata geçirildi. Gümrüklerde çalışanlar plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladı. Genel olarak doğu ve güneydeki sınır kapılarımızdan Türk vatandaşlarının geçişine izin verilirken, çıkışlarına izin verilmiyor. Diğer ülke vatandaşlarının ise çıkışlarına izin verilirken, Türkiye’ye girişlerine yasak getirildi. Çeşitli gümrük kapılarında oluşturulan sahra hastaneleri ile ilk müdahaleler ve kontroller gerçekleştiriliyor.

Örneğin yoğun sayıda vakanın görüldüğü İran’a açılan gümrük kapılarından ise sadece Türk vatandaşlarının ve araçlarının girişine izin veriliyor. Bu kapılardan çıkışlarda Türk vatandaşlarının çıkışına izin verilmezken, İranlı ve diğer ülkelerden vatandaşların çıkışlarına izin verilecek. Türk vatandaşlarına ait tıbbi malzeme veya insanı yardım taşıyan araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişim suretiyle yapılıyor. Diğer ülkelerden araçların çıkışlarına izin verilecek ancak geri gelişleri kabul edilmeyecek.

Etkinlikler ile ilgili daha önce neler olmuştu?

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

Aralık 2019’da yeni tip coronavirüs salgını çıktığından bu yana Çin’den onlarca fuar ve etkinlik iptal edildi. Vaka ve ölümlerde önlenemeyen artış nedeniyle yılın ilk yarısında yapılması planlanan neredeyse bütün etkinlikler ya iptal ediliyor ya da yılın ikinci yarısına erteleniyor. 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 21. Zhejiang Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Fuarı 22—24 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Bir fuar daha coronavirüs salgını yüzünden ertelendi

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle son iki aydır birçok önemli fuar için erteleme veya iptal kararı açıklanmıştı. Nonwoven sektörünün en büyük fuarı niteliğindeki INDEX 20 fuarı da ertelenen fuarlar arasına katıldı. 31 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Cenevre yapılması planlanan fuar, etkisini arttıran coronavirüs salgını nedeniyle 20-23 Ekim 2020 tarihlerine ertelendi. İsviçre Federal Konseyi, 28 Şubat 2020 tarihinde saat 10.00’dan itibaren yürürlüğe giren karar ile, 1.000’den fazla kişiyi bir araya getiren tüm etkinlikleri yasakladı.

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Coronavirüs salgını nedeniyle tekstil tedarik zincirinde yaşanabilecek sorunlara karşı, hazırgiyim ve perakende firmaları Türkiye’den alım yapma konusunu ciddi olarak görüşmeye başladılar. İngiltere merkezli giyim perakende markası Primark ’ın sahibi olan Associated British (AB) Foods’un finans biriminin başında bulunan John Bason, Reuters’e bu yönde bir açıklama yaptı. Buna göre marka Çin’den gelen giyim malzemelerinde aksama yaşanması durumunda Türkiye, Bangladeş, Kamboçya, Vietnam ve Doğu Avrupa’daki mevcut tedarikçilerle görüşmelerde bulunuyor.  Bason yaptığı açıklamada, Primark’ın toplam giyim malzemeleri ithalatında Çin’in %40’dan fazla payı olduğunu açıkladı.

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Küresel alıcılar siparişlerini Türkiye’ye kaydırıyor

Tekstil siparişleri coronavirüs nedeniyle Türkiye’ye kayıyor. Aralık ayında Çin’in Wuan kentinde başlayan ve hızla yayılan Coronavirüs salgını nedeniyle küresel pazarlarda ciddi değişimler yaşanabilir. Küresel tekstil endüstrisinin en büyük üretim gücü Çin’den tedarik sağlayan birçok marka ve perakende firması, coronavirüs nedeniyle tedarik sürecini yeniden şekillendirdi. Coronavirüs endişesi Çin’in yanı sıra bölge ülkeleri Pakistan ve Bangladeş gibi önemli tekstil üreticisi ülkeleri de etkilemiş bulunuyor. Satın alma ofisleri Çin’e seyahat etmez iken, Çin’deki birçok firmada üretim durma noktasına geldi. Dolayısıyla, salgın hem Çin ekonomisini hem de küresel tedarik zincirini ciddi şekilde etkiledi. Koleksiyon bazlı ve kesintisiz ürün akışının gerektiği tekstil ve hazırgiyim sektörleri bu süreçten ilk etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Küresel alıcılar siparişlerini Türkiye’ye kaydırıyor

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da görülmeye başlanan coronavirüs salgını, beklenmedik bir hızla yayılıyor. Virüs nedeniyle iki aylık sürede binden fazla kişinin öldüğü, 35 bin vakanın tespit edildiği dile getiriliyor. Çin hariç 27 ülkede daha yüzlerce kişiye bulaşan virüs, başta Wuhan olmak üzere Çin’de geniş bir alanda günlük hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. 30 Ocak tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) coronavirüs salgını için küresel bir acil durum ilan etti.

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Güncel Haberler

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor. Coronavirüs salgının (Covid-19) ekonomiler ve piyasalar üzerine etkileri rakamlar ve verilerle ortaya çıkmaya...

Tekstil profesyonelleri coronavirüs’ün etkilerini tartıştı

Coronavirüs salgını insanları ve ekonomileri derinden etkilemeyi sürdürüyor. Bir yandan vaka ve ölüm sayıları artarken, diğer yandan alınan kararlar...

Camp Tekstil ve Kolon’dan uluslararası kapsamlı anlaşma

Türk tekstil sektörünün önemli üreticilerinden Camp Tekstil, Güney Koreli endüstri devi Kolon Industries ile bir işbirliği ve yatırım anlaşması...

Denizli’de teknik tekstil projesi hayata geçecek

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ve dernek yönetim kurulu üyeleri Denizli Ticaret...

Hazırgiyimciler coronavirüs nedeniyle üretimi durduruyor

Hazırgiyim sektörü nisan ayı sonuna kadar üretimi durdurma kararı aldı. Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı...

İlgili Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied