Ana Sayfa » Eğirme » Migiboy Tekstil Türkiye’nin ilk yerli ‘likra’ yatırımını gerçekleştiriyor

Migiboy Tekstil Türkiye’nin ilk yerli ‘likra’ yatırımını gerçekleştiriyor

Migiboy, 200 milyon dolarlık yatırım yapacağı fabrika ile tekstil sektörünün yıllık 40 bin ton likra ithalatının önüne geçecek.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Tekstil sektörünün önde gelen kuruluşlarından Migiboy, Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde 200 milyon dolarlık yatırımla sürdürülebilir bir spandex (likra) fabrikası açmaya hazırlanıyor. 100 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 400 bin metrekare alanda kurulacak likra fabrikası ile yıllık 40 bin ton likra ithalatının önüne geçilmesi hedefleniyor. Yıl sonuna doğru temeli atılacak olan ve 14 ayda tamamlanması planlanan fabrika 500 kişiye istihdam sağlayacak. Aynı zamanda bu yatırımla birlikte Spandex üretiminde Çin ve Kore merkezli firmaların hakim olduğu pazarda ikinci bir aktör olarak Migiboy da yer alacak

Yeni yatırımla ilgili düzenlenen basın toplantısına Migiboy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, Yönetim Kurulu Üyesi Begümhan Canpolat ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Canpolat katıldı. Açılış konuşmasını yapan Begümhan Canpolat grup olarak tarihçelerini ve sektörel çalışmalarını kısaca anlattı. Pandemi döneminde yeni yatırımlara devam ettiklerini söyleyen Begümhan Canpolat, Kahramanmaraş ve Çorlu’daki tesis yatırımları hakkında detaylı bilgiler verdi. Canpolat 2021 yılında %50 büyüme hedefine sahip olduklarını belirtirken yeni likra yatırımlarıyla ilgili bilgileri Vehbi Canpolat basınla paylaştı.

Migiboy likra ithalatını ihracata dönüştürecek

Vehbi Canpolat, Türkiye’nin yıllık likra ihtiyacının yaklaşık 60 bin ton olduğunu söyleyerek, bunun Türk tekstil sektörünün ihtiyacı olan 40 bin tonunu karşılayarak ithalatı ihracata dönüştürmek istediklerini dile getirdi. Yeni açılacak fabrikada günde 100 ton üretim yapmayı hedeflediklerini belirten Canpolat yatırımla ilgili şu detayları paylaştı; “12 yıl süren pazar araştırması sonucunda başladığımız bu yatırım ülkemizdeki ilk Türk sermayeli likra yatırımıdır. 200 milyon dolarlık yatırım maliyetini kendi öz kaynaklarımızdan karşılamayı planlıyoruz. Niğde OSB’de 400 bin metrekarelik alanda 100 bin metrekaresi kapalı alana sahip olacak tesiste ilk etapta 200’ü beyaz yakalı, 500 kişi istihdam edilecek. Yıl sonunda başlanacak çalışmalar 14 ayda tamamlanacak ve tesis 2023 yılında açılacak.”

Likra’nın dokuma ve örme tekstil ürünlerinde yoğun olarak kullanıldığına ve talebin sürekli artığına dikkat çeken Canpolat, likranın maske ve koruyucu elbiselerde, sağlık sektörü ve hijyen ürünlerinde kullanılan bir ham madde olduğunu da dile getirdi. Dünyada yılda yaklaşık 1 milyon ton likra üretildiğini açıklayan Canpolat, likra pazarında Çin ve Kore’nin egemen konumda olduğunu, bu konuda batıda yok denecek kadar az bir üretimin gerçekleştiğini belirtti. Canpolat bu nedenle bu yatırımlarının Avrupa ülkelerini de yakından ilgilendirdiğinin altını çizdi.

Tamamen sürdürülebilir bir yatırım

Vehbi Canpolat bu fabrikanın Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uygun olarak tamamen yeşil ve sürdürülebilir olacağının altını çizdi. Az su kullanan sistemler, yağmur sularını toplama, kullanılan suları yeniden kullanma, güneş enerjisi gibi bütün teknolojileri içerecek bir fabrika hazırladıklarını aktaran Canpolat; “Tüm sektör bu doğrultuda çalışmalarını yapıyor ancak üretimlerini bu seviyede sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştiren fabrikalara öncülük ediyoruz” diye konuştu.

Migiboy Tekstil Türkiye’nin ilk yerli ‘likra’ yatırımını gerçekleştiriyor

“Yeni fabrikada kendi teknolojilerimizi de kullanacağız”

Niğde’de açılacak fabrikada ağırlıkta Çin olmak üzere İsviçre ve İtalya teknolojilerinin kullanılacağını açıklayan Vehbi Canpolat, ayrıca bu konuda uzun zamandır araştırmalarını sürdürdüklerini ve bu doğrultuda yerli teknolojilerin de fabrikada yer alacağını belirtti.

“Kurduğumuz tesiste her ne kadar çıkan son ürün iplik olsa da tesis iplik tesisinden çok bir kimya rafinerisi” diyen Canpolat, fabrikadaki üretime başlangıçta standart ihtiyaç olanlardan başlayacaklarını, gelecekte ise farklı yerlere yönelebileceklerini aktardı.

“Niğde’yi 3 kritere göre seçtik”

Vehbi Canpolat yeni likra fabrikası yatırımının Niğde’ye yapılmasında belirleyici üç kriter olduğunu söyledi. Bölgenin öncelikle kalifiye personel bulma konusunda sorun yaşanmayacak bir yer olduğuna dikkat çeken Canpolat, Niğde’nin coğrafı avantajını da hatırlattı. Ham maddenin Uzak Doğu’dan ve Avrupa’dan gelmesi ve yine ihracat dolayısıyla bölgenin limanlara olan yakınlığının ve pazara yakınlığının önemini vurgulayan Canpolat; aynı zamanda Niğde’yi seçmelerinde buranın büyük bir alan olmasının ve sanayinin artık Anadolu bölgesine gitmesi gerektiğine olan inançlarının da etkili olduğunu söyledi. Fabrikaların Marmara bölgesine ve Trakya’ya çok fazla toplandığına dikkat çeken Canpolat; “Böylece sosyal denge de çok daha rahat sağlanacak. İyi şartlarda bir fabrikada çalışanlar başka bir yere gitmeyecek ve orada kalacak” dedi.

“Bu yatırım için Migiteks şirketini kurduk”

Türkiye’de büyük ölçekli teşvike başvurabilmek için KOBİ olmak gerektiğini söyleyen Vehbi Canpolat bu sebeple Migiteks isimli bir şirket kurduklarını söyledi. Canpolat sözlerini şöyle sürdürdü; ”1996 yılından bu yana Türkiye Gümrük Birliği’ne imza attığı için sentetik elyaftan oluşan hiçbir ürüne devlet teşvik veremiyor. Bunun değişmesi için çaba gösteriyoruz. 2022’nin başında değiştirebilirsek daha geniş teşviklerden yararlanacağız. Şimdilik Anadolu’da verilen işçi teşviklerinden faydalanacağız.”

Tekstil Eğirme Haberleri

Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

Alman tekstil makineleri üreticisi Truetzschler, CL-X ön temizleyicinin sunduğu yeni avantajlar ile pazarda bir adım öne çıkıyor. Tekstil üreticilerinin düşük enerji tüketimine yönelik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied